İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev, Araba ve Yakıt Fiyatları Kaç Euro?

İtalya asgari ücret konusunda birçok AB ülkesine göre yüksek. 2021 için 1376 Euro, 2022 içinse 1400-1450 Avro olabilir. Ev, araba ve yakıt fiyatları da alınan maaşa göre gayet iyi.

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev, Araba ve Yakıt Fiyatları Kaç Euro? Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birisi olarak Avrupa’nın çizmesi olarak nam salan ülke pek çok kişinin hayalini süslüyor. İtalya’da asgari ücret ne kadar sorusu ise bu yüzden fazlasıyla gündemde olabiliyor. İşte bu yüzden de net ve brüt rakamlar arasında da çıkan karışıklığa istinaden açık bir biçimde asgari ücreti, alım gücünü ve refah seviyesini analiz etmek gerekiyor. İlk olarak ülkede asgari ücretle çalışanların oranı son derece düşük olduğu için asgari ücretin üzerinde bir kazanımdan rahatlıkla söz edebiliriz.

İtalya’da Asgari Ücret 2022

İtalya’da asgari ücret 2021 yılı için brüt olarak 2.000 € civarlarında gözüküyor olsa da net tutar 1,376 € olarak görülüyor. Bu bağlamda da saat ücretleri sektörden sektöre farklılık gösterse de 7 € ile 12 € arasında değişiyor diyebiliriz. Elbette ki asgari ücretten daha yüksek maaşları direkt olarak kazanan çok fazla çalışan olması refah seviyesini arttırıyor.

Ki bununla beraber İtalya asgari ücret tutarı 2022 yılında en az 40-50 € bandında artış gösterecek gibi gözüküyor. Uzmanlara göre 1,946 € üzerinde bir meblağ ile alım gücünün daha da arttırılması mümkün görünüyor.

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev, Araba ve Yakıt Fiyatları Kaç Euro?
İtalya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev, Araba ve Yakıt Fiyatları Kaç Euro?

İtalya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Yaşam maliyetleri noktasında barınma ihtiyacı ilk akla gelen kıstas olabiliyor. Bunun için İtalya’da ev fiyatları ile bir mukayese yapmak en doğrusu olacaktır. Şehir merkezlerini yine lokasyon olarak ele aldığımız zaman stüdyo daireler için ortalama konut kirası tutarları 587 € seviyesinde oluyor. Bu tutar üç yatak odalı evler için merkez ve merkeze yakın noktalarda 1.000 € ortalamaya sahip.

Şehir merkezlerinden daha uzak, nispeten daha kırsal alanlarda ise stüdyo daire kiralarının ortalaması 446 € iken üç odalı ve ailelere yönelik yapılarda kira bedeli 742 € ortalamayla gözlemleniyor. Şehir merkezleri ile dış lokasyonlar arasında İtalya’da ev kiraları açısından çok bariz bir fiyat farkı olmaması gelişmiş bir ülke olmasından kaynaklanıyor.

İtalya’da Market Alışverişi

İtalya’da market alışverişi yaparken satın alacağınız kırmızı et için karşınıza çıkacak kilogram fiyatı 15 €. Aynı zamanda beyaz et için 8,30 € ve beyaz ekmek fiyatı da 500 gramlık somun için 1,60 € seviyelerinde görünüyor. Yine 1,5 litrelik suyun 0,42 €, 12’li yumurtanın ise 2,80 € olduğunu görebiliyoruz. Üstelik İtalya’da alkol fiyatları da dikkat çekecek kadar ucuz. Yerli biralar 1,30 €, ithal biralar 1,80 € ve bir şişe şarap fiyatı 5 € ile gayet makul.

İtalya’da Araba ve Yakıt Fiyatları

İtalya’da araba fiyatları Avrupa standartlarına göre son derece uygun bir seviyede seyrediyor. Dolayısıyla herkesin bireysel aracını kullanması mümkün hale geliyor. Burada baz alacağımız iki model olacak.

Toyota Corolla 1.6 modelini yeni bir şekilde satın almak istediğinizde karşılaşacağınız meblağ ortalama olarak 23.000 € seviyesindedir. Diğer taraftan Avrupa menşei bir araç satın almak isteyerek Volkswagen Golf 1.4 modeline göz atabilirsiniz. Burada da ortalama satış fiyatı için 23,353 € ile karşılaşacaksınız.

Alım gücünün ve refah seviyesinin önemini ön plana çıkaran bu grafikler aynı zamanda İtalya’da yakıt fiyatları noktasında da geçerliliğini koruyor. Benzin için litre fiyatı 1,5 € olarak görülüyor.

Taksiye binerek bir noktaya ulaşmak istediğinizde taksimetrenin açılışı 5 € ile başlıyor. Ayrıca taksi gittiği her bir kilometre için 1,20 € ücret tahsil ediyor. Benzinin uygun olması ve asgari ücretin bulunduğu seviye göz önüne alındığında ulaşım hem kendi aracınızla hem de toplu ulaşımla gayet kolaylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap