İstavrit Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İstavrit, birçok yemekte kullanımı olan küçük bir balıktır. Buzlukta saklanır. Selenyum ile kansere bile faydaları vardır. Aşırısı zararlı olabilir.

İstavrit Saklama

İstavrit Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? İstavrit balığı, Trachuridae familyasına ait olan ve belli cins balıkların genel adıdır. Onlarca çeşidi olan istavrit balığının hemen hepsi birbirine benzer özelliktedir. Bu balıklar farklı isimlerle anılmaktadır.

İstavrit balıklarının genel özellikleri konusuna bakacak olursak yanlardan az basık bir vücuda sahip olduklarını söyleyebiliriz. Ağız kısmı ön tarafa doğru uzama eğilimi gösterir. İnce dişe sahip istavritlerin gözleri de iridir. Vücutlarının alt kısmında gümüş renk göze çarparken sırt kısımları ise lacivert ya da yeşile dönük olmaktadır.

İstavrit yavruları genel olarak kıraça ismiyle anılır. İstavrit türleri nelerdir diye bakacak olursak; kap istavriti, Afrika istavriti, yeşil sırtlı istavrit, Arap istavriti, karagöz istavriti gibi onlarca türünü sayabiliriz. Bu türlerden sadece birkaç tanesi denizlerimizde yaşamaktadır.

Akdeniz, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde farklı istavrit türlerine rastlamak mümkündür. En çok avlanan ve halk arasında en çok tüketilen balık türlerinden biridir.

İstavrit avlama zamanı daha çok kış aylarına denk gelmektedir.  Bu balıklar sürü halinde yaşarlar. Böylelikle avlanmaları da oldukça kolay olmaktadır. İstavritlerin beslenme şekilleri ise hamsi, çaça gibi balık türlerinin yavrularını tüketmeleri şeklindedir.

İstavrit Nasıl Saklanır?

İstavrit Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?
İstavrit Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde en çok tercih edilen balıkların başında istavrit gelmektedir. Etinin oldukça lezzetli olması ve denizlerimizde istavrit çeşitlerinin bolca bulunması bunda etkilidir. Sadece evlerde değil restoranlarda da insanların tercih ettiği balık olmaktadır.

İstavritin hem bolca bulunması hem de lezzetli olması nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini de önemli kılar. İstavrit nasıl saklanır sorusu burada önem kazanır. 

Marketlerden ya da balıkçı pazarlarından alınan istavrit balıkları hemen pişirilecekse buzdolabında muhafaza edilebilir. Ancak hemen pişirilmeyecekse derin dondurucuda muhafaza edilmesi uygundur. Yaklaşık 3 ay boyunca dondurucuda kalabilir.

İstavrit Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

İstavrit balığı halkımız tarafından en çok tüketilen balıklardan biridir. Bu balığın yemeklerde değişik şekillerde kullanımı söz konusudur. Balık severler için istavrit yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz.

İstavritin yemeklerde en yaygın kullanım şekli fırınlama şeklinde olmaktadır. Fırında istavrit buğulama, balığın kızartılmış haline göre daha sağlıklıdır.

İstavrit tava yemeği balık severlerin tercih edebileceği bir başka yemek çeşididir. Sağlıklı ve doyurucu yemek arayanlar için iyi bir tercih olacaktır.

Evinde fırın olmayan ya da istavrit pişirmek için fırını tercih etmeyenler için ızgara da bir diğer pişirme yöntemidir. Izgara istavrit yemeği bu balığın pişirilmesi için tercih edilebilecek bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstavrit Faydaları

Denizlerden gelen en büyük nimet olan balıklar insan sağlığı için sayısız faydaya sahiptir. İstavrit çeşitleri de insan sağlığı açısından faydaları bulunan besinlerden biridir. İstavritin faydaları hakkında şunları söylememiz mümkündür:

·       İnsanların sıklıkla yaşadığı hormon bozukluklarını düzenlemede yardımcıdır.

·       Damarların esnek yapısına kuvvet verir.

·       Kötü kolestrolle mücadele eden insanlar için yardımcı bir besindir. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır ve kan basıncını düşürür.

·       İstavrit içerisinde bulunan selenyum vasıtası ile kanserle savaşır.

·       Beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.

·       Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapar.

·       Metabolizmanın çalışmasında etkilidir.

İstavrit Nelere İyi Gelir?

İnsan sağlığında önemli yere sahip balık, sıklıkla tüketilmesi gereken besin maddelerindendir. Sayısız faydalara sahip balık türlerinden biri de istavrittir. İstavrit nelere iyi gelir sorusunu araştıranlar için şunları söylemek doğru olacaktır:

·       Kalbe ve beyne

·       Kötü kolesterolün düşmesine

·       Migren ağrısına

·       Eklem ağrılarına

·       Bağışıklığa iyi gelmektedir.

İstavrit İçindeki Vitaminler ve Mineraller

İstavrit içinde bulunan vitaminler sayesinde insan sağlığında söz sahibi olan bir besindir. Beyin sağlığında ve gelişiminde etkili olan, kalp sağlığına dost omega 3 yağ asidini bol miktarda içermektedir.

İstavrit balığı içerisinde bol miktarda A ve C vitaminlerini içermektedir. İçerisinde bulunan minerallere bakacak olursak; protein, fosfor, mangezyum ve potasyum olarak bu vitaminleri sayabiliriz.

İstavrit Kalorisi

İstavrit kalori bakımından küçümsenmeyecek değere sahiptir. 100 gram istavrit balığında bulunan kalori miktarı 205 Kcal olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstavrit Zararları

Her besin maddesinde olduğu gibi istavrit balığının tüketilmesi de insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Bu zararlar daha çok pişirme ve tüketme şeklinden kaynaklanabilmektedir.

Yanlış pişirilme yöntemiyle sofralara getirilen balıklar insan sağlığına etki edebilir. İstavrit alerjisi olanlar için dikkatli şekilde tüketilmesi gereken bir besin maddesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap