İşsizlik Maaşı için Son Dönemde Yapılan Yenilikler

İşsizlik Maaşı için Son Dönemde Yapılan Yenilikler Günümüzde son zamanlarda 100 günlük icraat programının hazırlanması ve açıklanması büyük ilgi çekmiştir. Bu program kapsamında hazırlanan değişiklikler ve yenilikler insanlar tarafından büyük merak uyandırdı. Özellikle de çalışan kesimi oldukça etkileyen günlük icraat programı kapsamında işsizlik sigortası hakkında yapılan yenilikler gündeme oturmaktadır.

Aynı zamanda işsizlik maaşı dahilinde yapılacak olan değişiklikler de bu programın içerisinde yer almaktadır. İşsizlik maaşına yönelik hazırlanan düzenlemeler içeriğinde çalışanları korumak amaçlanıyor. 100 günlük icraat programında bulunan ve çalışanları ilgilendiren işsizlik maaşı düzenlemeleri çalışanlar tarafından oldukça olumlu karşılandı. 

İşsizlik Maaşı Fonu Düzenlemeleri
İşsizlik Maaşı Fonu Düzenlemeleri

İşsizlik maaşı fonu kapsamında çalışanlar ancak kendi istekleri ile iş yerinden ayrılabilirler. Aynı zamanda kendi istekleri ile işten ayrılmayan ve haksızlıklara maruz kalan çalışanlar için işsizlik maaşı fonu devreye girmektedir. Çalışan bireyler için düzenlenmiş olan işsizlik maaşı fonu belirli şartlar altında işten çıkarılmış bireylere verilmektedir.

İşsizlik maaşı fonu kendi istekleri dışında ve haksız esere işten çıkarılmış bireyler için işsizlik maaşı başvurusu yapmalarına olanak sağlıyor. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler belirli zaman aralıklarında işsizlik maaşından faydalanabiliyorlar.

Devamlı Çalışma Şartları Yeniden Düzenleniyor 

Yeniden hazırlanan 100 günlük icraat programında işsizlik maaşına yönelik düzenlemeler tekrardan hazırlanıyor. Bu düzenlemeler arasında işsizlik maaşından faydalanmak için ne yapılması gerektiğine de yer veriliyor. Yeniden hazırlanan düzenlemelere bağlı olarak bildirilen maddelere göre işsizlik başvuru şartlarının daha da kolaylaştırıldığı da yer alıyor.

İşsizlik maaşı konusunda hazırlanan bu yenilikler işten çıkarılan bireylerin faydasına olmaktadır. İş verenler tarafından işten haksız yere çıkarılan bireylerin işsizlik maaşından faydalanmaları artık daha kolay olacaktır. Yeni düzenlemeler kapsamında son 120 gün için ödenecek olan sigorta prim şartı yeniden hazırlanıyor.

Başka İçerik:  İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

İşsizlik Maaşı Başvurularında Koşullar Nelerdir
İşsizlik Maaşı Başvurularında Koşullar Nelerdir

İşsizlik Maaşı Başvurularında Koşullar Nelerdir 

İşveren tarafından işten çıkarılan bireyler için işsizlik maaşından faydalanma imkanı sunuluyor. Yasalar kapsamında bu bireylerin işsizlik maaşından faydalanmaları için bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. İlk olarak bireyin çalışmış olduğu son 3 yıl içerinde toplam 600 günlük işsizlik sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda işsizlik maaşı için başvurmak isteyen bireylerin iş yerinden haksız yere ve kendi istekleri dışında çıkarılmış olmaları gerekiyor.

Yeniden düzenlenen maddeler arasında bu başvuru şartlarında bir değişiklik olmadığı gözlemleniyor. İşsizlik maaşı dahilinde yapılan düzenlemeler tamamen 120 gün boyunca prim ödenerek sürekli çalışmış olmak şartını kapsıyor. Yeni düzenlemelerde bu şarta bağlı olarak sürekli çalışma şartları yeniden düzenlenmiş ve çalışanların faydasına olmuştur.

İşsizlik Maaşında Son 120 Gün Düzenlemesi 

Yasalarda yer alan işsizlik maaşı şartları kapsamında çalışılan süre içerinde yer alan son 120 gün kapsamında devamsızlık yapılması sigorta priminden düşüyor. Çalışanların son 120 gün içerisinde kullandıkları izinler çalışma sürelerini etkiliyor ve çalışma gününü azaltıyor.

İşten haksız yere çıkarılan çalışanların son 120 gün içerinde devamsızlık yapmaları durumunda işsizlik maaşına başvuruları kabul edilmiyor. Bu konuda çalışma yapan uzmanlar iş verenlerin izin kullanan çalışanlarının devamsızlık yaptıkları günler için sigorta prim ücretleri yatırmadıklarını gözler önüne sermişlerdir. 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 
İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 

İşsizlik maaşı değişiklikleri sayesinde çalışanların devamsızlık yapmaları işsizlik maaşını etkilemeyecektir.

İşsizlik maaşı kapsamında hazırlanan yeni düzenlemelerde maaş ve maaşın alınacak süresi hakkında değişiklikler yapılmayacaktır. İşsizlik maaşı kapsamında 600 gün sigorta primi bulunan kişiler 6 ay, 900 gün sigorta primi bulunan kişiler 8 ay ve 1080 gün sigorta primi bulunan kişiler 10 ay işsizlik maaşından faydalanıyorlar. Bu kapsamda bireylere fayda sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap