İspirto Lekesi Nasıl Temizlenir?

  Günlük hayatımızın bir parçası olan kalemler birçok işimiz için vazgeçilmezdir. Hatta iş hayatımızda elimizden düşmedikleri gibi farklı noktalara temas ..

İspirto Lekesi

İspirto Lekesi Nasıl Temizlenir? Günlük hayatımızın bir parçası olan kalemler birçok işimiz için vazgeçilmezdir. Hatta iş hayatımızda elimizden düşmedikleri gibi farklı noktalara temas etmesi halinde yoğun lekeler bırakabilirler. Neyse ki tükenmez kalem ya da kurşun kalem gibi türlerinde pek fazla sorun yaşamamaktayız. Çünkü bu lekelerin çıkması sanıldığı kadar zor olmuyor. Ancak ispirto lekesini çıkarmak gerçekten son derece zor olabiliyor.

Hele de bulaştığı yer kumaş gibi emiş gücü olan bir bölgeyse çok daha zor bir süreç bizi bekliyor demektir. Katı yüzeylerde ispirto lekesini çıkarmak zor değildir. Çözücü bir malzemeyi az miktarda kullanarak silmemiz bu lekenin arınmasını sağlayabilir. Fakat kumaşlar, koltuklar ya da benzeri bölgeler ispirto izini çıkarmak için dikkat etmemiz gereken yüzey türleridir. Her silme eğilimi lekenin biraz daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Emdirme yöntemi burada başvurabileceğimiz bir seçenek olacaktır.

İspirtolu Kalem İzi Nasıl Çıkar?

Farkında olmamız gereken ilk durum mevcut ispirto lekesinin kuruduğunda çıkmamasıdır. Kurumuş ispirto lekesini yalnızca çözücüler çıkarır ve bu çözücülerin kumaşlar üzerinde tahribat gücü çok yüksektir. Örneğin kumaşın rengi ve dokusu bu aşamada açılabileceği gibi tamamıyla kumaşın yırtılması ya da yıpranması mümkün olabilir. İspirto izleri kalıcılık kazandığından döküldüğü gibi müdahale etmek şarttır.

Eğer ispirto kalem gömleğinize değdiği gibi müdahale etmezseniz sürekli olarak yayılacak ve gömlek kumaşınız bu mürekkebi içine çekecektir. Dolayısıyla kumaşın emdiği ispirto size kesinlikle çıkaramayacağınız bir leke mirası olarak kalacaktır. İspirto lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz karışım şu şekilde hazırlanır.

Malzemeler

1 Kaşık Çamaşır Deterjanı
1 Bardak Su

Hazırlanışı

Bir bardak suyu tercihinize göre kaynattıktan sonra bir kabın içerisine alın.
Ardından kaba ekleyeceğiniz bir kaşık kadar çamaşır deterjanını güzelce karıştırın.
Karıştırma işlemini yaptıkça köpürme görebilirsiniz. Bu temizlik için artı bir koz olacaktır.
Köpüğü lekenin üzerine atarak yumuşama sağlayabilirsiniz.
Uygulama aşamasında ise köpükten ziyade karışımı tamamen lekeye yedirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yapmadan evvel bir havlu peçeteyle lekenin fazlalık ispirtosunu üstten emdirin. Böylece temizlenecek yüzeye ulaşmış olursunuz.

Ardından karışımı uygulamadan evvel temiz bir havlu peçeteyi de lekenin alt kısmına yerleştirin. Böylece kumaşın diğer tarafından akıp gidecek olan ispirtoyu emdirme işlemini başarabilirsiniz. İspirto lekesini arındırmak için havlu peçeteyi yerleştirdikten sonra bir bezi hazırladığınız deterjanlı suyla ıslatarak devam edecek. Bu bezle yapacağınız her işlem oldukça önemli.

Türkiye’de bu tip lekeleri ovalayarak çıkarmaya çalışmak son derece yaygındır. Fakat ispirto her ovalama girişiminizde daha geniş bir alana yayılır. Böylelikle ispirto izini çıkarmanız daha da zor bir hale gelir. Dolayısıyla önerilen uygulama bezi deterjanlı suya batırdıktan sonra lekeli bölgenin üzerine koymaktır. Bunu daha da etkin kılabilmek için bezin üzerine ağırlık yapacak bir cisim koyabilirsiniz. Örneğin bir bardak suyu bezin üstünde tutmanız lekeye deterjanlı suyun daha fazla nüfuz etmesini sağlayacak.

Sonrasında bir süre bu şekilde tutup bezi temizleyip aynı işlemi tekrarlamalısınız. Her tekrarda mürekkep ya da ispirto lekesinin biraz daha azaldığını görürsünüz. Tamamıyla arınana kadar devam edip sonrasında ispirto lekesinin olduğu yüzeyi suyla temizleyin. Durulama işleminin sonrasında yıkamak tavsiye edilir. Üstelik bu sayede ispirto lekeleri arınarak tamamıyla bulaşmamış hissiyatı verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap