İsme EFT Nedir? Nasıl Yapılır ve Çekilir?

İsme EFT Nedir? Nasıl Yapılır ve Çekilir? Şahsın kendisinin hesabına EFT nedir? İsme EFT nasıl yapılır? İsme havale nedir? İsme EFT ya da havale yaparken banka gitmek gerekli midir? Gibi sorular banka aracı kullanarak yapılan para aktarımlar da cevapsız kalmaması gerekmektedir.

Bu makalemiz de isme özel EFT ya da havale hakkında bilgiler vereceğiz. Böylelikle akıllar da soru işareti kalmayacaktır. Öncelikle banka hesabı bulunmayan kişiler de EFT ya da havale sistemini kullanabilirler. Karşı tarafın her hangi banka kullanabilir mecburi bir banka da hesabı olmak zorunda değildir.

İsme Özel EFT Nedir?

İsme özel EFT nedir? Sualin cevabı; Hiç bir banka da hesabı olmayan kişinin herhangi bir banka da hesabı olan kişiye para aktarımı yapmasıdır. Burada önemli detaylar arasında direk para transfer yapılmamasıdır. Sizin için belirli bilgilerin verilmesi karşılığında EFT yapabilirsiniz.

İsme EFT diğer anlamı isme havale olarak da bilinir. Örneğin; para gönderdiğiniz bankanın adı A olsun karşı tarafın bankasının ismi de şayet A ise para EFT şeklinde değil de havale şekilde gönderim yapılır. 

İsme özel EFT kullanan kişiler çoğunlukla ya banka da hesabı olmayan kişiler ya da hesaplarında kısıtlama yani bloke konulan kişilerdir. Bu saydığımız kişiler çoğunlukla isime EFT şeklinde para gönderimi yapmaktadırlar. 

Bu durumu örnek vererek açıklamak gerekirse kardeşinize para göndermek istiyorsunuz fakat kardeşinizin herhangi bankaya ait hesabı yok ya da hesaplarında bloke varsa kardeşinizin adına özel gönderim sağlayarak para aktarımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylelikle kardeşinizin hesap açmasına gerek duymaz ve kolaylıkla para çekimini yapabilir.

İsme Özel EFT Nasıl Yapılır?

İsme EFT yapmak istiyorsanız ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki sıralamaya göre devam etmelisiniz. 

  • Şubeden isme EFT
  • İnternet bankacılığından isime EFT
  • Mobil şube üzerinden isme EFT

Şubeye giderek yüz yüze işlem yapmak istiyorsanız isme EFT ya da isme havale yapmak istediğiniz belirtiniz. Yalnız bunun için sizden bilgi isteyeceklerdir. Karşı tarafın hangi bankadan ve şubeden para çekeceğini hangi bilmeniz gerekir. Şubedeki banka temsilcisine bunu belirtmelisiniz. Bununla da kalmayıp parayı çekmek isteyen yani alıcının adını soyadını T.C kimlik numarasını ve son olarak cep telefon numarasını bankadaki temsilciye bildirim yapmak zorundasınız. Bundan sonra da banka temsilcisine görev düşmektedir geri kalan işlemleri onlar halletmek zorundalar. 

İnternet Bankacılığından İsme EFT Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığından İsme EFT Nasıl Yapılır?

İnternet ortamı üzerinden isme havale yapmak için de hangi banka kullanıyorsanız bankanızın internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Bireysel ya da kurumsal girişi kendinizin hangi hesabınız varsa oradan sisteme giriş yapabilirsiniz. Web sitesine giriş yaptıktan sonra para aktarım butonuna tıklayınız menünün en altında yer alan isime EFT butonuna tıklayarak isme özel EFT ya da isme özel havale ile para aktarımı yapabilirsiniz.

Bu sistem üzerinden yaptığınız da sizden alıcıya özel bilgiler istemektedir. Alıcının bankasının adı ve bankasının şubesi alıcının TC kimlik numarası eksiksiz şekilde girilmelidir. Alıcının cep numarası ve en son alıcıya gönderdiğiniz paranın tutarı belirttikten sonra işlemi onaya gönderim sağlayabilirsiniz. 

Mobil Bankacılık Üzerinden İsme EFT Nasıl Yapılır?

Mobil üzerinden gönderim yapmak istiyorsanız isme özel EFT yapmak için bankanızın mobil uygulaması telefonunuzda yüklü olması zorundadır. Aksi takdirde giriş yapamazsınız. Kendi şifrenizi girdikten sonra mobil uygulama girişi yapmış bulunmaktasınız. Ardından internet bankacılığı üzerinden gönderim yaptığınız gibi sistem üzerinden para transfer butonuna tıklamanız gerekir.

kişiye EFT kısmı bulduktan sonra butona tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Alıcının banka ve şubesini, alıcının adı ve soyadı, alıcının kimlik bilgilerini ve alıcının cep numarasını da girdikten sonra isme özel EFT tıklayarak gönderimi rahatlıkla tek tuşla yapabilirsiniz.

İsme Özel EFT Nasıl Çekilir?

İsme Özel EFT Nasıl Çekilir?

İsme özel EFT nasıl çekilir? Sualine cevabına gelirsek, isme ve banka bilgiler doldurulduğu için hangi banka gönderildiyse o banka giderek ama yanınızda kimlik kartınız olmak zorundadır. Aksi takdirde banka da işlem talep edemezsiniz. Sadece kimlik kartı olmak zorunda değildir. Yanınıza pasaport ya da ehliyet kimlik kartınız da olursa bunlardan da işlem yapabilirsiniz.

Burada önemli nokta doğru banka ve doğru şube giderek çekmenizdir. Başka banka ya da şubeden işlem yapamazsınız. Sizi o şube paranın olduğu şubeye aktarım sağlar. Bundan dolayı size en yakın şube ismi öğrenerek göndericiye iletmeniz gerekir. 

Paranız gönderici tarafından aktarıldıktan sonra bankanın şubesine kimliğiniz ile giderek paranızı çekebilirsiniz. Banka temsilcileri adınıza gelen paranın kontrolünü sağlamak zorundadır. Şayet adınıza bir para gelmemiş ise banka yetkilisi sizinle durumu paylaşacaktır. Sizde gönderici ile iletişim haline geçiş sağlayabilirsiniz. Bankanın adının doğru olup olmadığı ya da şubenin adının eksiksiz olduğunu birlikte teyit edebilirsiniz. 

Bir diğer akla gelen soru ise gönderici hesaba gönderdikten sonra alıcının hesabına ne zaman geçeceği ile alakalıdır. Genelde EFT zamanı 15 dk. şeklindedir. Bazen banka yoğunluğu nedeni ile bu yarım saati bulabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap