Işkın Otu (Yayla Muzu) Neye İyi Gelir?

Işkın Otu (Yayla Muzu) Neye İyi Gelir? Kuzukulağıgiller olarak adlandırılan bitki familyasının bir ferdi olan Işkın otu günümüzde çok etkin değil. Geçmişte sık..

Kuzukulağıgiller olarak adlandırılan bitki familyasının bir ferdi olan Işkın otu günümüzde çok etkin değil. Geçmişte sık kullanılan bir bitki olmasına karşılık yetiştirilme şartlarının ağır olması kullanımın bir hayli azaltmış. Doğu bölgelerinde yetişebilen Işkın otu bu coğrafyada Yayla muzu olarak adlandırılır. Çiçek renklerinin sarıya çalan bir beyaz olması, meyvesinin ise kırmızı olmasına rağmen yetiştiği Anadolu bölgelerinde ismi bu şekilde kalmıştır.

Aslında lezzetli bir meyvesi olmasına karşılık yetiştiriciliği Erzurum merkezli olmak üzere son derece azalmıştır. Yaklaşık 1.5 metreye kadar büyüyebilen bitkinin faydaları ise araştırıldıkça ortaya çıkıyor. Bu yüzden geçmişte neden yoğun olarak kullanıldığını anlayabiliyoruz. Işkın otu kanserin birebir çaresi olarak bitkisel formda ilaç tanımlamasıyla duyuruluyor. Keza kanser hücreleriyle savaşma konusunda ondan daha iyisi olmadığı dile getiriliyor.

Günümüzde çok farklı isimlerle ve farklı yörelerde karşınıza çıkabildiğinden belki çok görseniz dahi adını hatırlayamayabilirsiniz. Hatta Işkın otu değil, farklı bir ismiyle bitkiyi tüketmiş olma ihtimaliniz bile var.

Işkın Otunun Bilinen Diğer İsimleri

Işkın otu nasıl yetiştirilir diye soranların sayısı bir hayli artış gösterdi. Bunun sebebi ise doğal kanser ilacı olarak lanse edilmesiydi. Günümüz şartlarında Işkın otunun faydaları arasında göreceğiniz olumlu detaylar ise kanser hastalığıyla sınırlı değil.

Fakat yetiştiriciliğini yapmak herkes için kolay olmayabilir. En az 1.000, maksimum ise 4.000 metre yükseklikte üretilen bir ot türü olduğu için coğrafi şartların bunu karşılaması gerekiyor. Ki boyutlarının insan ebatlarında olabilmesi mümkünken diğer bitkiler kadar kolay bir yetiştirme mümkün olmayabiliyor.

Ancak ilk olarak bilim dünyasında Reun Ribes olarak anılan Işkın otunun diğer isimleri hakkında ufak bir bilgi tazelemesi yapalım.

Işkın Otu
Işgın Otu

Uçkun Otu
Zaza Muzu

Yayla Muzu
Kürt Muzu

Dağ Muzu
Reun Ribes

Işkın Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Işkın otu nasıl yenir ya da nerelerde kullanılabilir sorusunun cevabı gerçekten merak ediliyor. Keza Işkın otu kullanımı ile ilgili çok fazla kaynak bulunmuyor. Fakat genel anlamda kullanımını iki ayrı boyutta değerlendirmek mümkün.

Işkın Otunu Meyve Olarak Tüketmek

Işkın otu doğrudan yenilerek tüketilen bir meyvedir. Aslında bitki formunda olmasına karşın kırmızı ya da kahverengi kısımları meyvesini temsil eder. İçlerinin ise kırmızı olduğunu yediğinizde anlayacaksınız. Yayla muzu yemek Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde oldukça yaygındır. Ancak batı bölgelerinde maalesef pek bulunmamaktadır.

Işkın Otunun Yemek Tariflerinde Kullanımı

Birebir olarak Işkın otuyla yemek tarifi bulmanız pek mümkün değil. Yalnızca bazı özel yemeklerin yanında ekstradan kullanımı mümkün oluyor. Örneğin fırında yaptığınız patatesli tavuk, karnıyarık ya da bu minvaldeki yemeklere karıştırılmadan pişirilebiliyor. Fırın tepsisine uzunlamasına hiçbir kesme ve doğrama işlemi yapmadan yerleştirdiğiniz Işkın otu yemeğiniz pişerken tepside kalıyor.

Çıktığında ise müthiş bir lezzetle yemeğinizin yanında harika bir eşlik edici oluyor. Yemeğinizi sos ile tatlandırmak yerine bunu tercih etmeniz hem doğal hem de sağlıklı bir seçenek haline dönüşüyor. Aynı zamanda salatalarınızın içine ekleme gibi bir şansa sahipsiniz.

Işkın Otunun Faydaları

Işkın otu faydaları bakımından dikkat çeken bir bitki olduğundan gerek meyvesi gerekse kendi sıkça tüketilmelidir. Ancak aradığı değeri bulamayan doğal şifa depoları arasında yer aldığını hepimiz biliyoruz.

Vitamin ve Mineraller

İçerisinde A, B1, B2, C, E2, K vitaminleri bulunmaktadır. Özelliklede C vitamini için en az turunçgiller kadar doludur.

Kanseri Önleyici Etkisi

Doğal bitkilerin kanserle mücadelede her geçen gün daha fazla kullanıldığını biliyoruz. Doğal olarak yapılan araştırmalar neticesinde Işkın otunun kansere iyi geldiği kanıtlanırken, en faydalı bitkiler arasında da yer aldığı lanse edilmiştir.

Işkın Otunun İyi Geldiği Hastalıklar

Ülser, Hemoroid, Grip, Diyabet, Tansiyon, Kan şekeri, Lösemi, Kanser, Mide rahatsızlıklarında kullanılabilir. Ateş düşürücü özelliği sebebiyle ani ateşlenmelerde tercih edilir.

Bağışıklık Sistemi

Sindirim sisteminin düzenini sağladığı gibi bağışıklık sisteminizin güçlenerek hastalıklara karşı olan direncini korumaktadır. Vücudunuzun daha stabil bir hal almasını sağladığını söylemeliyiz.

Mide Düzenleyici

Oldukça farklı yararlarından ötürü birçok alanda tercih edilebilecek bir bitkidir. İştah açıcı olduğu için mideyi rahatlatan yapısı zaten bilinmektedir. Aynı zamanda istifra gibi mide temelli rahatsızlıkların önüne geçer. Yani kusma ihtiyacınızı ortadan kaldırır.

Psikolojik

Stres başta olmak üzere olumsuz psikolojik etkiler yaşıyorsanız bunu yenmenin doğal yollarından birisi Işkın otu tüketmektir.

Düzensiz Yaşam

Genelde uykusuzluk için önerilse de vücudun bundan kaynaklanan yorgunluğunu almaktadır. Hatta yorgunluğun kronikleştiği anlarda çözüm olup düzeni sağlamakla görevlidir.

Cilt Sağlığı

Cildin yenilenmesi için gereken enzimleri sağladığından cilt kırışıklıkları yok olur. Düzenli kullanımı dermatolojik deneylerden tam not almasını sağlamıştır.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol hastalarının en büyük dertlerinden birisi Kolesterol seviyesini düşürüp ideal noktaya çekmektir. Bunu doğal yollardan başarmanın yolu ise bu tip bitkilerden geçiyor.

Solunum Yolları

Solunum yollarına bağlı tüm enfeksiyonlarda kullanılır. Kronik astım hastalarının rahatlamasını sağlayabilir.

Cinsel İstek

Afrodizyak etkiye sahip olan bir bitki olduğu için cinsel isteğinizi ve cinselliğe bakış açınızı olumlu yönde geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap