İşkembe Nasıl Temizlenir? Kokusunu Gidermek için Ne Yapılır?

İşkembe

İşkembe Nasıl Temizlenir? Kokusunu Gidermek için Ne Yapılır? İşkembe ülkemizde çok fazla tüketilen; inek, koyun, dana gibi hayvanların midesinden elde edilen lezzetli bir sakatattır. İşkembe oldukça lezzetli bir o kadar da zahmetli bir besindir. Birçok insan evde yapılmasının mümkün olmadığını düşünerek, genellikle dışarda tüketmeyi tercih etmektedirler. İşkembe nasıl temizlenir birçok kişi tarafından merak konusudur.

İşkembe Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

İşkembe çok uzun zamandır insanların hayatında var olan konsantre bir gıdadır. Sağlık açısından tüketilmesi oldukça faydalı olan bir sakatat türü olmasıyla birlikte evlerde çok fazla yapılan bir besin değildir. Bunun nedeni işkembe temizliği nasıl yapılır bilinmemesi ya da temizliğin zahmetli bulunmasıdır.

İşkembenin yenilebilir hale gelmesi için yapılması gerekenler vardır. Oldukça sert bir dokuya sahip olan işkembe, uzun pişirme yöntemleri sonucu yumuşar. Güzel bir işkembe için öncelikle doğru şekilde temizlenmesi gerekir. İşkembenin temizliği oldukça önemlidir. Bilindiği gibi bu tür besinler temizliği etkin bir şekilde yapılmadığı zaman fayda yerine zarara neden olabilecek ürünlerdir.

İşkembenin güvenilir bir satış noktasından alınması çok önemlidir. Güvenilirlik konusu hayvanın olması gerektiği gibi kesilip, taze bir şekilde satış noktasına ulaştırılması ile ilgilidir. Alınan işkembe taze olduğundan, kolay işkembe temizliği için 1 gün buzdolabında bekletilmesi uygun olacaktır.

İşkembe nasıl temizlenir diye baktığımızda; işkembenin iç kısımlarının bıçak yardımıyla iyice sıyrılması gerekir. Sıyrılan kısım kahverengi bir zar gibidir. Eğer kolay bir şekilde ayrılmıyorsa sıcak suda bir süre bekletildikten sonra bu işlem tekrar denenmelidir. İşkembe sıcak suda çok fazla bekletilmemelidir. Bu durumda işkembelerde sertleşme meydana gelir. Sıyırma işlemi yapıldıktan sonra işkembenin bol suda yıkanması gerekir.

İşkembe Nasıl Temizlenir
İşkembe Nasıl Temizlenir

Kireç Suyu ile İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe nasıl temizlenir diye baktığımızda en çok kullanılan yöntemin sıcak sudan yardım almak olduğunu görmekteyiz. Fakat bu işlem oldukça zahmetli ve riskli olabilir. İşkembelerin bekletildiği suyun sıcaklığına bağlı olarak eller yanabilir. Ayrıca ne kadar temizlenirse temizlensin mutlaka kazınamayan alanlar kalabilir. Bu zahmetli yönteme kıyasla daha etkili olan kireçle işkembe temizleme oldukça kolay bir yöntemdir.

Kireç suyu ile işkembe nasıl temizlenir merak konusudur. İşkembe hangi kireçle temizlenir diyenlere, bu işlem için kireç kaymağı kullanıldığı söylenebilir. İçi boşaltılmış işkembe yıkandıktan sonra, bir bardak suda eritilen limon büyüklüğündeki kireç kaymağı yardımıyla temizlenir. İşkembenin iç yüzü kireçli suya denk gelecek şekilde konur. Sonrasında işkembe katlanıp, poşet içinde ağzı kapalı bir şekilde 10-15 dakika bekletilir.

Yeteri kadar bekleyen işkembeler kolay bir şekilde kazıyarak temizlenir. Kireç ile işkembe temizliğinin avantajları oldukça fazladır. Çok kolaydır, vakit almaz, işkembede var olan mikroorganizmaları öldürür, bozulmasını engeller ve kötü kokusunu alır. İşkembeler ön pişirme yapılmadığı için de arzu edildiği şekilde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, işkembelerin poşet içindeki bekleme süresinin aşılmamasıdır.

Ağrı Kesici ile İşkembe Nasıl Temizlenir?
Ağrı Kesici ile İşkembe Nasıl Temizlenir

Ağrı Kesici ile İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe temizliği oldukça zor bilinen bir durum olduğundan, insanlar bu işi kolaylaştırmak adına farklı ürünler kullanmaya yönelmektedirler. İşkembe temizliği konusunda geliştirilen çok farklı yöntemler vardır. İşkembe nasıl temizlenir sorusunun son zamanlardaki en ilginç cevabı kuşkusuz ağrı kesici ile işkembe temizleme yöntemidir.

Ağrı kesici ile işkembe nasıl temizlenir diye araştırma yapıldığında bazı ağrı kesicilerin kullanıldığı görülmektedir. Ağrı kesici ile işkembe temizliği alışılagelmiş bir yöntem olmasa da oldukça etkilidir. Vermidon, Parol ve Majejik gibi ağrı kesicilerin yanı sıra Aspirin de kullanılmaktadır. Sıcak suya karıştırılan bu ilaçlar yardımıyla işkembeler kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Suda bekletilen işkembeler bıçak yardımıyla kazınır ve bol suyla yıkanır.

İşkembe Sirkeli Suda Ne Kadar Bekletilir?

İşkembe temizliği konusunda işi kolaylaştıran yöntemlerin yanı sıra temizliğinin etkin bir şekilde yapıldığından emin olmak da çok önemlidir. Bunun en iyi yollarından biri işkembeleri temizledikten sonra sirkeli suda bekletmektir. Sirkeli su ile işkembe yüzeyinde var olan bakteriler ölür ve etkin bir şekilde temizlenmesi sağlanır.

İşkembe sirkeli suda ne kadar bekletilir diye merak edenlere; 1-2 saat kadar bekletilmesi gerektiği söylenebilir. İşkembe sirkeli su içinden çıkarıldıktan sonra bol su ile yıkanıp, akabinde pişirilmelidir. İşkembeler düdüklü tencerede pişirildiği takdirde yaklaşık 45 dakika içinde yenilebilir, uygun kıvama gelecektir.

İşkembenin Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı?
İşkembenin Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı

İşkembenin Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

İşkembe yapımı çok zahmetli olmasının yanı sıra ağır kokusu sebebiyle de evlerde yapımı çok tercih edilen bir ürün değildir. İşkembe nasıl temizlenir, yapımı sırasında oluşan kötü koku nasıl önlenir derseniz bunun yolları mevcuttur. İşkembe temizliği sırasında yayılan koku ve ele sinen kokuyu önlemek için yapılması gerekenler vardır.

İşkembe kokusunu gidermek için ne yapılmalı diye bakıldığında karşımıza ilk olarak karbonat çıkmaktadır. Ellerdeki işkembe kokusunu gidermek için ne yapmak lazım sorusunun en doğru cevabı karbonattır. Ortamdaki işkembenin kokusu nasıl alınır derseniz; kokuyu uzaklaştırmak adına sütten yardım alınabilir. 1 bardak yağlı süt, bekletildiği ortamdaki bütün kokuyu emeceğinden işkembe kokusu ortadan kalkacaktır.

İşkembe Nasıl Haşlanır?
İşkembe Nasıl Haşlanır

İşkembe Nasıl Haşlanır?

İşkembe doğru bir şekilde temizlendikten ve yıkandıktan sonra sıradaki işlem pişirmedir. Bazı kişiler pişirme öncesi haşlama yaparak pişirme süresini kısaltmayı hedeflemektedirler. İşkembe nasıl haşlanır diye bakıldığında en doğru yöntemin düdüklü kullanmak olduğu ortaya çıkmaktadır. Düdüklü tencere işkembe gibi zor ve uzun pişen gıdalar için oldukça uygun bir pişirme aracıdır.

Düdüklü tencereye alınan işkembeler ara ara kontrol etmek şartıyla, orta ateşte yaklaşık 40 dakikada haşlanmaktadır. İsteğe göre haşlama suyuna farklı aromatik sebze ve baharatlar ilave edilebilir. Bu ilaveler işkembelerin pişme süresini etkilemez. Sadece alınmak istenen tadı verir.

İşkembenin Faydaları ve Zararları Nelerdir
İşkembenin Faydaları ve Zararları Nelerdir

İşkembenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sakatatlar genel olarak insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan besin öğeleridir. Düzenli aralıklarla ve yeteri kadar tüketildiğinde vücuda pek çok fayda sağlamaktadırlar. Sağlık açısından çok faydalı olan sakatatların başında da işkembe gelmektedir. İşkembenin faydaları çok fazladır. Fakat temiz olmayan bir işkembe tüketimi bazı sıkıntıları da ortaya çıkarabilmektedir. İşkembenin faydaları ve zararları nelerdir birlikte inceleyelim:

 • İşkembe lif içeren bir gıda olmasının yanı sıra tek başına kalorisi düşük olan bir besindir.
 • Yüksek oranda selenyum ve çinko içermektedir.
 • Protein oranı oldukça yüksek olmasından ötürü çok besleyici ve doyurucudur. 100 gr işkembede yaklaşık 15 gram protein bulunmaktadır. İşkembe bulunan yemekler içindeki yüksek protein içeriğinden dolayı diğer yemeklere oranla daha kolay doyma hissi yaratır.
 • Kalsiyum ve demir deposudur.
 • A ve C vitaminleri bakımından zengindir.
 • Kasların ve dokuların iyileşmesi açısından oldukça faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren amino asitler açısından zengindir.
 • Vücuttaki alyuvar üretimini destekleyen maddeler içermektedir. (B grubu vitaminler )
 • Kansere karşı önleyici bir etkisi vardır.
 • Hücre yenilenmesinde yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Karaciğer yağlanmasını engeller.
 • İşkembe yapımı dikkat gerektiren bir besindir. Temizliğinden emin olunması gerekmektedir. Temizliği sırasında ne kullanıldığı da sağlık açısından oldukça önemlidir.
 • Sakatatlar genel olarak toksin içeren gıdalar olduğundan fazla yendiğinde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilirler.
 • İşkembe kolesterolü yüksek olan kişiler açısından dikkatli tüketilmesi gereken bir gıdadır. Kolesterolü yükselten etkisi vardır.
 • Hamile olan bayanların tüketmesi, temizliğinden emin olunmayan durumlarda çok riskli olabilir. Çeşitli virüs ya da bakterilere maruz kalma ihtimalinden dolayı doktora danışılmadan tüketilmemelidir.
İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır
İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe kültürümüzde çok fazla tüketilen ve birçok yemek çeşidi olan bir sakatattır. İşkembe kavurması, nohutlu işkembe, kızarmış işkembe, salçalı işkembe, şırdan gibi birçok farklı lezzeti ana malzemesidir. Fakat işkembe dendiğinde ilk akla gelen ürün işkembe çorbasıdır. Herkes güzel bir işkembe çorbası nasıl yapılır merak etmektedir.

İşkembe çorbası kültürümüzde ayrı bir yere sahiptir. Özellikle gece saatlerinde keyif amacıyla tüketilen bu çorba, bazı arkadaş grupları arasında ve düğün merasimleri akabinde vazgeçilmez bir ritüel haline gelmiştir. İşkembe çorbası ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve daha fazlası için igrus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap