İshak İsminin Anlamı

İshak İsmi

İshak İsminin Anlamı Anne ve baba adayları yeni doğacak olan bebeklerine isim koymak için telaşa kapılabilirler. Ebeveynler isim tercih ederken yaşadıkları kültürel değerlere ve dini inançlarına uygun isim tercih etmek isteyebilirler. Birçok uzmana göre isim kişinin karakteristik yapısını, hayattaki başarısını ve sosyal yaşantısını etkilemektedir. 

Erkek bebek isimleri olarak düşünülen İshak isminin anlamı nedir? Bu ismi bebeklerine vermek isteyen anne ve baba adayları için yanıtlayalım. Birden fazla anlam içeriği olan isim, en başta da dağınık saç, karışık anlamlarını içerir. Bunların yanı sıra içtenlikle oluşan duyguların coşkuyla anlatılması, gülen veya güler yüz anlamlarını da taşımaktadır. Aynı zamanda İslam dinine göre Hazreti İbrahim’in ikinci oğlundan biri olan ve Hazreti Yakup’un babası İslam dinini öğretmek üzere görevlendirilen Allah’ın peygamberinin ismidir.

İshak ismi erkek bebeklere verilen ve İbranice kökeni olan isimdir. Türkiye’de İshak ismini kullanan 19.247 kişi bulunmaktadır. Son bir yıl içerisinde İshak isminde ortalama 400 artış olmuştur. İslam dini açısından da peygamber ismi olduğu için önemli bir yer tutan bebeklerinize koymak isteyeceğiniz isimler arasında yer alır. İshak ismi birçok kişi tarafından önerilen isimler arasında yer alır. 

İshak İsminin Anlamı
İshak İsminin Anlamı

İshak isminin anlamı, duygusal bir yapısı olan ince fikirli, sıcakkanlı olarak bilinir. Kolay arkadaş çevresi yapan manevi konulara ve maddi konulara fazla önem vermeyen dürüst bir kişi, bir o kadar da sevecen bir anlam taşımaktadır. Sakin, merhametli ve yumuşak başlı olması olumlu yönleri olarak bilinir. İshak ismini taşıyan kişilerin yapı olarak ani karar alması, sabit fikirli olması ise olumsuz yönleridir. Fiziksel özellikleri olarak genellikle geniş omuzlu, yüzünde gamzesi olan kalın ses tonuna ve uzun bir boya sahiptir.

Anne ve baba adayları bebeklerine isim verirken kuranı kerimde yer alsın isteyebilirler. İshak ismi bir peygamber ismi olarak bilinir. Peki, İshak ismi kuranda geçiyor mu? Anne ve baba adayları araştırmak isteyebilirler. İshak ismi kuranda yer almaktadır. Kur an ı kerim deki anlamı gülen anlamını taşırken aynı zamanda kutsal kitaplarda adı geçen İbrani peygamberi anlatmaktadır.  

Ebeveynler bebeklerine isim ararken aradıkları ismin kişilik analizlerini ve uzman yorumlarını öğrenmek isteyebilirler. İshak isminin kişilik analizi ve bazı uzmanların kişilik yorumlarını sizler için detaylandıralım. 

Erkek bebeklerine verilen İshak ismini Kişinin özellikleri olarak eğitime ve akademisyenliğe önem veren ve bu meslek dallarını tercih ederler. İçe dönük ve sessiz olma eğilimindedirler. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında resmi bir davranış sergilerler.

Bireye İshak olarak hitap edildiğinde harflerin bir araya gelmesiyle oluşan anlamlar kişilik karakterini etkileyebilir. İshak isminin harf analizi ve uzman yorumlarını sizlerle paylaşalım. İshak ismi 2 hece beş harften oluşmaktadır. İlk harfi olan İ kırılgan ve hassas, ikinci S harfi hayalperest bir kişiliği temsil etmektedir. Üçüncü harfi olan H harfi sakin ve akılcı bir kişiliği anlatırken, dördüncü harfi A ise enerjik ve ticaret anlamında Atılgan bir kişiliği yansıtmaktadır. Son harfi olan K harfi başarıyı elde etmiş unvan sahibi kişileri temsil etmektedir.

İshak ismine benzer isimler arasında ilk akla gelen İsmail erkek ismi akla gelirken, benzer kız isimlerinden Nurhan, İpek isimleri ilk akla gelen isimler arasında yer almaktadır.

Bazen anne ve baba adayları sosyal medya aracılığıyla veya televizyondan gördükleri ünlü kişilerden etkilenerek bebeklerine ünlü ismi vermek isteyebilirler. İshak ismine sahip olan ünlüler olarak bir örnek gösterilmemektedir. Fakat İslam dininin peygamberlerinden olan İshak peygamber örnek bir karakter gösterilebilir.

İshak isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Karışık, Dağınık Saç
  • 2 – İçten Gelen Duyguların Coşkuyla Anlatımı
  • 3 – Kutsal kitaplarda adı geçen İbrani peygamberi.
  • 4 – Gülen, güler yüz.
  • 5 – İbranice “Gülme” anlamına geldiği söylenir.
  • 6 – Hz. İbrahim’in 2 oğlundan biri olan ve Ya’kub (a.s.)’un babası. Peygamberdir. Kur’an’da 17 yerde ismi geçen peygamberlerdendir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

İshak ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İshak ismini kullanan 19.246 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İshak ismini kullanan 2.880 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İshak ismini kullanan 807 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İshak ismini kullanan 533 kişi bulunmaktadır.

İshak isminin Türkiye sıralaması

İshak en çok kullanılan 743. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 336. isimdir.

İshak ismini kullananların sayısı, son bir yılda 405 kişi artmıştır.

İshak isminin Harf Analizi

Kişiye İshak ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İshak İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İshak ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İshak isminin anlamını gözden geçirin!

İshak İsminin Numerolojisi

İshak isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
S: yirmi iki
H: on
A: bir
K: on dört
TOPLAM: 59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap