İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları

İrlanda asgari ücret konusunda yüksek maaş veren ülkeler arasındadır. 2021’de 1795 Euro, 2022’de zamla 1850-1900 Avro olabilir. Ev, araba, yakıt ve et fiyatları hakkında detaylar yazımızda.

İrlanda Asgari Ücret

İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları nedir? İrlanda pek çok açıdan insanların göç etmeyi arzuladığı ülkelerin başında geliyor. Soğuk iklimine rağmen fırsatlar açısından yoğun bir arz talep dengesi gözlemleniyor. İrlanda asgari ücret ne kadar konusuna değindiğimizde de bunun sebeplerini daha net anlayabiliyoruz. Zira en merak edilen detayların başında kazanılan meblağlar geliyor. Bu noktada da İrlanda’nın vatandaşlarına sunduğu oldukça geniş imkânlar var.

İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları
İrlanda Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt ve Et Fiyatları

İrlanda’da Asgari Ücret 2021-2022

İrlanda asgari ücret 2021 zamlarını ele aldığımız zaman güncel bir artışla Ocak ayından sonra 1,795 € seviyesine çıkmıştı. Bu açıdan bakıldığında saatlik çalışma ücretinin 10,20 € seviyesinde olması ve haftalık 40 saat çalışma saatiyle asgari ücret elde edilmesi pozitif bir detaya dönüşüyor. Aynı zamanda İrlanda asgari ücret tutarı 2022 yılında da ortalama olarak 40-90 € arasında artması beklenen bir çizgide ilerliyor. Dolayısıyla alım gücü ve refah seviyesinin aynı standartları koruyacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

İrlanda’da Ev Kiraları Ne Kadar
İrlanda’da Ev Kiraları Ne Kadar

İrlanda’da Ev Kiraları Ne Kadar?

İrlanda’da yaşamak isteyenler için temel ihtiyaçlar en merak edilen unsurların başında geliyor. Ki bunlar arasında da barınmanın önemine vurgu yapmalıyız. Keza İrlanda’da ev kiraları ile ilgili herkesin merak ettiği bazı kıstaslar var. Hem çalışanların hem de öğrencilerin şehir merkezlerinde ev kiralarıyla alakalı bir fiyat ortalamasına ihtiyaç duydukları aşikâr. Merkezi lokasyonlarda tek odalı stüdyo daireler için 1,100 € bir ortalama kira bedeliyle karşılaşıyoruz.

Bu noktada şehir merkezlerinden daha uzak lokasyonları tercih etmeniz ise çok büyük bir farklılık yaratmıyor. Çünkü ortalama kira tutarı stüdyo daireler için 1,000 € seviyesine düşüyor. Eğer ailelere yönelik üç yatak odasına sahip konutlar için İrlanda’da ev fiyatları baz alınıyorsa merkezi lokasyon için 1,900 € seviyelerinin ortalamayı temsil ettiğini söyleyebiliriz. Merkezden uzak noktalar içinse bu tutar 1,500 €’ya kadar gerileyebiliyor. 

İrlanda’da Market Alışverişi
İrlanda’da Market Alışverişi

İrlanda’da Market Alışverişi

Global anlamda ünlenmiş alkollere ev sahipliği yaptığından dolayı İrlanda’da alkol fiyatları ilginizi çekebilir. Burada yerli bira fiyatları ortalama 2,40 € seviyesinde iken ithal bira markalarının ortalama fiyatı ise 2,60 €. Kalitesi ortalama olarak ele alınabilecek bir şişe şarap içinse ödenmesi gereken meblağ 10 €.

Daha temel gıdalar ve ihtiyaçlar noktasında İrlanda’da market fiyatları incelendiğinde ise pozitif detaylarla karşılaşabiliyoruz. Bir litre süt fiyatının 1 €, beyaz ekmeğin ise 500 gramlık somun fiyatının 1,50 € olduğu görülebilir.

Kırmızı etlerin kilo fiyatı için karşımıza çıkan miktar 9,80 € civarlarında iken beyaz etlerde daha da uygun olan 8,10 € fiyat etiketiyle karşılaşıyoruz. En temel gıdalardan olan yumurtanın 12’li paketi 2,90 € seviyelerinde seyrediyor. Marketten su almak istediğinizde ise 1,5 litre pet şişelerle sunulan ürünlere 1,30 € ortalama fiyatla erişebiliyorsunuz.

İrlanda’da Araba ve Yakıt Fiyatları
İrlanda’da Araba ve Yakıt Fiyatları

İrlanda’da Araba ve Yakıt Fiyatları

Yurtdışında çok daha uygun olan araç fiyatlarından dolayı herkesin bu noktada da soru işaretleri olduğunu biliyoruz. Öncelikle İrlanda’da benzin fiyatları 1,40 € ortalama fiyata sahip. Dolayısıyla ulaşım için ciddi bir avantaja sahip olunabiliyor. Örneğin farklı noktalara taksiyle ulaşmak istediğinizde taksimetrenin açılış fiyatı 4 € iken gidilen her kilometre başına ödeyeceğiniz meblağ ise 1,40 € olarak hesaplanıyor.

Kendi aracınızı almak istediğinizde de İrlanda’da araba fiyatları size son derece cazip görünebiliyor. Özellikle asgari ücrete oranla düşündüğümüzde Toyota Corolla 1.6 modelini 26.000 € karşılığında satın alabiliyorsunuz. Avrupa menşei bir araç almak istiyorsanız Volkswagen Golf 1.4 modelini baz alabiliriz. Bu araç için ödemeniz gereken tutar ise 25.000 € seviyesinde ve her gelir grubuna hitap edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap