İrem İsminin Anlamı

İrem İsmi

İrem İsminin Anlamı Her anne ve baba çocuklarına en güzel ismi koymayı kendilerine görev edinirler. Bu sebeple her ebeveyn daha aylar öncesinden isim araştırmalarına başlamaktadır. Bu isimlerin hem kültürüe uygun düşmesi hem de kulağa hoş gelmesini isterler. Kültürümüzde de sıkça kullanılan isimlerden bir tanesi de İrem’dir. Bu sebeple İrem isminin anlamı aileler tarafından sıkça araştırılmaktadır. İrem ismi; Cennet Bahçesi, kuvvetli lider, özü aydınlık olan, özel olan kişi anlamlarına gelmektedir.

Görüldüğü üzere İrem isminin birçok anlamı bulunmaktadır. Bu anlamlara ek olarak İrem ismi bir rivayete göre Ad kavminden olan Şeddad Cennet’i yeryüzünde kurmak ister. Bu kurulan şehrin adının ise İrem olduğu söylenmektedir. İrem ismi Türk Edebiyatı’nda cennet bağı, dünya cenneti ve cennet kadar güzel bir yer anlamında kullanılmaktadır.

İrem İsminin Anlamı
İrem İsminin Anlamı

Ülkemiz içerisinde kız bebeklerine sıkça verilen bir isim olduğundan aileler İrem isminin kültürümüzde yeri nedir diye oldukça merak etmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde yaklaşık 129.937 İrem isminde kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 27.434 tanesi İstanbul, 10.412 tanesi Ankara ve 7.592 tanesi ise İzmir illerimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Ayrıca bunun yanında Türkiye’de İrem ismi en sık kullanılan isim listesinde 83. sırada, en çok kullanılan kız isimleri içerisinde 41. sırada bulunmaktadır. İrem ismini son 1 senede 1.338 kişi daha kız bebeklerine uygun görmüştür. Bu açılardan bakıldığında İrem ismi ülkemizde nesillerdir çokça tercih edilen kız isimleri arasında yer aldığını net bir şekilde görebiliriz. 

İrem ismine uygun olan ve çift isim olarak kullanılabilecek isimler vardır. Bu isimler; Nur, Su, Ayşe, Gül, Merve, Nazlı ve Hanife olarak sıralanabilir. Ayrıca ailelerin seçebileceği İrem ismine benzer isimler de bulunmaktadır. Bu isimlere örnek verecek olursak İmer, Şirem, İren, Erem ve İrena’yı listelemek mümkündür.     

Birçok aile çocuklarına isim verirlerken kutsal kitabımızı baz alırlar. Ancak bu konuda dikkatli araştırmalar yapmaları gerekmektedir. Bu sebeple İrem isminin Kur’an’daki yeri olup olmadığı hakkında soruların cevabı ve İrem isminin kökeni araştırılmaktadır. İrem isminin kökeni Arapça olup Kur’an-ı Kerim’de Fecr Suresi’nde geçmektedir. Bu sebeple, İrem ismi caiz isimler listesinde yerini alan ve birbirinden güzel anlamlara sahip olan isimlerden bir tanesidir.

Bilindiği üzere isimlere bağlı kalarak çeşitli analizler yapılmaktadır. Bu analizler isim seçme konusunda ailelere yol gösterir. İrem isminin analizine bakacak olursak, bu kişilerin yaratıcı, arkadaş canlısı, tarafsız, sosyal, hoşgörülü, huzura önem veren ve zarif kişiler olduğunu görmek mümkündür. Ancak bu olumlu özelliklere ek olarak; detaylara oldukça önem vermelerini, zor affetmelerini, durumları çok sorgulamalarını ve aşırı titiz olmalarını olumsuz özellikleri olarak vermek mümkündür.

Ayrıca bu isme sahip olan kişiler mistik, filozof, akademisyen ve öğretmenlik mesleklerini seçerler. Genelde, içe dönük bir karakterleri bulunmaktadır. İrem isminin kişilik analizine ekleyebileceğimiz bir diğer husus ise problem çözmede oldukça başarılı olmasıdır. Sorunlara daha geniş açıdan bakabilirler. Bazı durumlarda mesafeli ve melankoli gösterebilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi de herhangi birinden fazla destek almamaları ve sorunlarını tek başlarına çözmeleridir.

Ülkemizde İrem ismine sahip çeşitli ünlüler bulunmaktadır. İrem ismine sahip ünlüleri şu şekilde sıralamak mümkündür: İlk olarak ünlü ve başarılı oyuncular olan İrem Helvacıoğlu, İrem Altuğ, İrem Kahyaoğlu ve İrem Sak’ı örnek olarak vermek mümkündür. Bir diğer örnek ise ünlü şarkıcı İrem Derici’dir. Ayrıca günümüz dizilerinden bir tanesi olan Yasak Elma’da ünlü şarkıcı Zeynep Bastık ise İrem karakterini canlandırmıştır.

İrem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Cennet Bahçesi. 2. Ok Veya Kurşun Atılan Nişan Tahtası. 3. Cenk Denilen Musiki Aleti Ve Bunu İcad Edenin Adı. 4. Ad Kavmi Zamanında, Şeddad Tarafından Cennete Benzetilme Amacıyla Yapılan Bahçe Olup, Şamda Veya Yemende Bulunduğu Söylenir. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Kuvvetli Lider.
  • 3 – Özü Aydınlık, İçsel Varlığı Pırıl Pırıl
  • 4 – Cennet’E Karşı Yapılan Bahçe.
  • 5 – Efsanelerde, masallarda ve edebiyatta adı geçen mutluluk simgesi olan şehir veya bahçe.
  • 6 – Eşi benzeri olmayan, özel ve heybetli olan.
  • 7 – Ad kavmi zamanında, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam’da veya Yemen’de bulunduğu söylenir. Kur’an-ı Kerim’deFecr Suresinde Geçmektedir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

İrem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İrem ismini kullanan 129.937 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İrem ismini kullanan 27.434 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İrem ismini kullanan 10.412 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İrem ismini kullanan 7.592 kişi bulunmaktadır.

İrem isminin Türkiye sıralaması

İrem en çok kullanılan 83. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 41. isimdir.

İrem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.338 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İrem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İrem isminin Harf Analizi

Kişiye İrem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İrem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İrem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İrem isminin anlamını gözden geçirin!

İrem İsminin Numerolojisi

İrem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
R: yirmi bir
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap