Iraz İsminin Anlamı

iraz-isminin-anlami-56361

Iraz İsminin Anlamı

Hem kız hem de erkek çocuklarına verilebilecek farklı ve özel isim arayışında olan aileler için doğru ismi bulmak büyük bir emek istiyor. İsim çocuğa büyük bir katkı yapacağından isimler konusunda araştırmalar yapılıyor. Son dönemlerde kullanılmaya başlanan ancak çok da yeni olmayan ve hem kız hem de erkek çocukları için kullanımı uygun olan isimlerden Iraz ismi de oldukça merak ediliyor. Iraz isminin anlamı nedir sorusu için verilebilecek cevap; boyun eğen, kabullenen ve razı olan olarak verilebilir. Buradaki boyun eğme Allah’a karşı olan bir boyun eğme eylemidir. Bu sebeple bu ayrımın yapılmasında büyük yarar vardır.

Iraz isminin anlamı ve hissettirdikleri neticesinde bu ismi yeni doğan bebekleri için koymaya hazırlanan aileler ismin her açıdan uygun olmasını önemseyebilir. Iraz ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu da bu uygunluk arayışında aileler için gerekli bir sorudur. Anlamı oldukça olumlu etkiler yaratan Iraz ismi, Kur’an-ı Kerim içerisinde yer almıyor. Ancak herhangi bir kötü çağrışımı da bulunmadığı için konulmasında caiz olmayan bir durum da gözlenmiyor. Kız bebekler de erkek bebekler de Iraz ismine sahip olabiliyor. Şuan güncel olarak erkek bebekler daha yoğun oranda bu ismi taşıyor. Çocuklarına ikinci isim arayan ya da doğrudan bir isim arayan aileler Iraz’ı tercih ediyor.

Iraz ismi ile ilgili merak edilen çok farklı unsurlar bulunuyor. Iraz isminin anlamı kadar kökeni de dikkat çekiyor. Farsça’dan dilimize gelen ve zaman içerisinde değişikliğe de uğrayan bu isim Uğur, Uraz, Kiraz gibi isimler ile de söyleyiş açısından benzerlik gösteriyor. Bu sebeple bu isim bazı isimlerin yanına ek ikinci isim olarak da kullanılabiliyor. İsim dört harfli ve kısa bir isim olduğu için kolay bir şekilde yazılabiliyor ve okunabiliyor. Bu yönüyle de kullanım kolaylığı sağlıyor. Çok duyulmayan bir isim olduğu için de merak uyandırıyor. Bu sebeple aileler çocukları için bu ismi tercih edebiliyor. Iraz ismi genellikle ülkemizin Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullanılan bir isim olarak biliniyor.

Iraz ismi ile ilgili merak edilenleri araştıran aileler bu isme sahip ünlü ve tanınmış kişileri de aratıyor. Bilinen kadarı ile Iraz ismine sahip olan ünlüler Iraz Yıldız, Iraz Yöntem, Iraz Elif Kıraç, Iraz Savun olarak biliniyor. Bu durum da ailelerin bu ismi çocuklarına vermeden önce belirli bir referans alabilmesini sağlıyor. İsmin anlamı kadar duruşu da oldukça ön planda. Bunun sebebi ismin farklı ve çok duyulur olmamasından kaynaklanıyor. Ancak günümüzde bu isme sahip kişilerin büyük bir çoğunluğu otuz ya da kırk yaş üstünde bulunuyor. Bu da bu ismin hem az bilinen hem de her döneme hitap eden isimler arasında bulunduğunu belirtiyor. 

Bir ismin duruşu, okunuşu, yazılışı, kimlerin bu isme sahip olduğu ilgi ile araştırılırken ismin kişiliğe olan etkisi de göz ardı edilmemeli. İsim analizi bu amaçla yapılan bir işlem ve bu durum bir ismin bir kişiye nasıl etkiler sunacağını da gözler önüne seriyor. Iraz isminin analizi yapılırken ilk bilinmesi gereken şey bu ismin kısa ve güçlü bir isim olduğu. İsim yoğun bir enerjiye sahip ve her harfin yalnızca birer kez kullanılması bu enerji parçalarını bütün içerisinde dengeli bir hale getiriyor. I harfi yalnızlığı ve yalnızken mutlu olabilmeyi, R harfi karmaşıklıklar sonrası çıkılan düzlükleri, A harfi öncülüğü ve liderliği, Z harfi ise planlı ve programlı olmayı ifade ediyor.  

Iraz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kolay Duygulanıp İncinen, İçlenme Huyu Olan, Duygulu
  • 2 – [Bakınız: Raziye]
  • 3 – Boyun eğen, kabul eden, rıza gösteren.
  • 4 – Uzak.
  • 5 – [Bakınız: Irak]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Iraz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Iraz ismini kullanan 3.228 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Iraz ismini kullanan 192 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Iraz ismini kullanan 115 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Iraz ismini kullanan 196 kişi bulunmaktadır.

Iraz isminin Türkiye sıralaması

Iraz en çok kullanılan 1783. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 825. isimdir.

Iraz isminin Harf Analizi

Kişiye Iraz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Iraz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Iraz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Iraz isminin anlamını gözden geçirin!

Iraz İsminin Numerolojisi

Iraz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

I: on bir
R: yirmi bir
A: bir
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap