İpek Şal Nasıl Yıkanır, Temizlenir?

İpek şallar hassas olduğu için suyun sıcaklığı, kullanılan deterjanlar önemlidir. İpek şalları makine ve elde temizleme yöntemleri hakkında bilgi yazımızda.

Son derece narin ve doğal bir kumaş türü olan İpek aynı zamanda parlak bir görünüme sahiptir Uzun yıllardan beri günümüzde kullanılmakta olan İpek kumaşlar kullanım alanlarını genişliğinden ve yapısından dolayı toplumda hep değer gören kumaş türü olmaktadır..

Kumaşın çok fazla tercih edildiği alanlardan biri de kıyafetler dir şallarda ve moda dergilerinde çok sık rahatlamış olacağınız İpek kumaştan yapılmış olan yiyecekler doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gereken mektedir.

Çok fazla kullanılan İpek şalların temizliğine dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır Çünkü ipek şalları uzun dönemli dayanıklı ve parlak görünmesi için gerekenler yapılmadığında hızlı bir şekilde yapısı deformasyona uğrayabilir.
Ipek kumaş şalların temizliği için önerilen yöntem kesinlikle Kuru Temizleme ile yıkama işlemidir .

Çünkü Kuru Temizleme yönteminde kolay ve sağlıklı bir şekilde yıkanır Aksi halde diğer yöntemlerde İpek yapısını bozacaktır ve kumaş önce parlaklığını kaybeder ardından da dayanıklılığını kaybeder.

Her ne kadar maliyeti yüksek olsada çıkmaz lekeler için her zaman en önemli yöntem kurutemizlemedir

İpek şallar çoğunlukla Kuru Temizleme dışında elde yıkanabilir dar fakat yine de dikkat edilmesi gereken önemli detaylarını bulunuyor. Başından su ile kullanımı gelmektedir suyu Mümkünse Kireçli ya da kilolu olmaması Saf su ile yıkanması çok büyük önem taşır bu nedenlerden ötürü yıkama yapacağınızı suyu öncesinde kaynatmanın tavsiye edilir.

Yıkama sırasında suyun ılık bir derecede olması daha iyidir.  Çünkü kumaş elde yıkanırken elinizi de yapmaması gerekmektedir.

Bu nedenlerden ötürü kaynar su kullanmanızı tavsiye etmiyoruz kutusu ipek şalları nasıl yıkarken rahatlıkla kullanabileceğiniz  ısı derecesidir. 

Çamaşır deterjanları yumuşatıcılar veya diğer ağartıcı içeren kimyasal içerikli temizleyicileri pexola zarar verir bu nedenlerden dolayı en doğal temizlik malzemesi olarak bilinen bebek şampuanları ya da piyasada yeni satılmaya başlamış olan İpek kumaşlar için satılan şampuanlar sizin işinizi görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap