İpek İsminin Anlamı

İpek İsminin Anlamı Nedir?

İpek İsminin Anlamı Yeni doğan bebeklere uygun isim vermek için bütün ebeveynler bebekleri dünyaya gelmeden detaylı bir araştırma içine girer. Yeni doğan bebeklere verilecek isim onun bütün yaşamında etki sahibi olur. Hatta verilen her ismin onun şahsi karakterine de etki eder. İpek ismi caiz mi? Ayrıca isim ararken ismin anlamının önemi kadar o ismin kura ı kerimde geçip geçmediği ve caiz olup olmadığı da çok dikkat edilen bir konudur.

İpek isminin anlamı; bilinen iki anlamından biri ipek böceği olarak da adlandırılan bir tür böceğin kendisini kelebeğe çevirmek için örmüş olduğu kozadan elde edilen ve elde edilen şeyle ince parlak tel bir iplik ile ipek kumaş anlamına gelmektedir. İpek isminin TDK’daki anlamı; zarif, kibar, ince ve nazik anlamlarında kullanılmaktadır. İpek isminin cinsiyeti kadındır. Bu yüzden çoğunlukla İpek ismi kız bebeklere verilir. İpek isminin kökeni Türkçe kökeninden gelmektedir.

İpek isminin analizi; özelliklerini birkaç maddede sıralayacak olursak ilk maddede ele alacağımız karakter özelliği sağlam duruşlu olması olur. Yani İpek ismini taşıyan bireyler güçlü bir yapıya sahip olurlar. Karşılarına çıkan bütün zorluklarda pes etmek yerine çabalayarak bu zorlukları aşmaya çalışırlar. İkinci karakter özelliği ise sevdiği insanlar azdır. Çünkü o sevdiği insanları titiz davranarak büyük bir ayrıntı ile seçer ve seçtiği insanları da bütün bir kalbi ile çok sever.

Duygusal olarak kalplerinden geçenlere güvenirler ve büyük olasılıkla da hislerinde yanılmazlar. Yani duygusal algıları yüksek insanlardır İpek ismindeki kişiler. Üçüncü bir maddede ise İpek isminin kişilik analizi; hayalperest insanlar olması. Çoğu zaman vakitlerini hayal dünyalarında geçirirler. Bu da gerçek yaşama geri döndüklerinde uyum sorunlarına yol açar. Dördüncü karakter özelliği ise İpek isminin cesur ve korkusuz bir yapıya sahip olmalarıdır. Birçok konuda fikirlere sahip olurlar. Bu birçok konuda sahip oldukları fikirleri ile de adeta bir lider gibi insanları etkilemekte üstlerine yoktur.  

İpek ismi zaten Türkçe dil kökenli olduğundan Kuran ı kerimde de geçmemektedir. Fakat çokça kız bebeklere verilen bu güzel ismin kız bebeklerine konulmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Özetle İpek isminin kullanılması caizdir yani uygundur.

İpek ismine sahip ünlüler;  bazı kadın ünlüleri sıralayacak olursak bunlardan ilki genç oyuncu İpek Filiz Yazıcı olur. Aşk 101 dizisi ile tanınan yeni hayat, kayıt dışı ve elimi bırakma gibi dizilerde de rol oynayan güzel oyuncunun ismi de İpek’tir.

Bir diğer İpek ismini taşıyan kadın ünlü ise muhteşem yüzyıl, bir zamanlar Çukurova ve de en son olarak mahkûm dizisinde rol alan başarılı ve güzel oyuncu Melike İpek Yalova’dır.

Kırgın çiçekler, Küçük sırlar ve adını kalbime yazdım gibi dizilerde rol alan otuz sekiz yaşında olan başarılı oyuncu İpek Karapınar da İpek ismini taşıyan ünlülerdendir.

Eve dönüş, hayat bilgisi ve yer gök aşk gibi çok ses uyandıran dizilerde rol alan oyuncu İpek Erdem de vardır.

Oyuncuların yanı sıra en popüler kitabı olan bir genç kızın gizli defteri, bir pırıltıdır yaşamak, bu hayat sizin, taşlar yerine otururken ve bunun gibi daha nice kitaba sahip olan yazar İpek Ongun da İpek isminin başarılı temsilcilerindendir. İpek ismine benzer isimler bulunmamaktadır.

İpek isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İyi Yavru, İyi Tay
  • 2 – Özü Kızıl Sabah Vakti, Öz Al Renkli Tan
  • 3 – İpek Böceğinin Üretmiş Olduğu Bir Çeşit Kumaş.
  • 4 – Kibar, ince, zarif
  • 5 – Bir tür böceğin (İpekböceği) ördüğü kozadan elde edilen ve kumaş yapımında kullanılan ince parlak tel ve bundan yapılan kumaş.
  • 6 – İpekböceği denilen ve dut yaprağı ile beslenen kurdun ördüğü koza çözülerek elde edilen, kumaş dokumada kullanılan parlak ve ince tel

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

ipek-isminin-anlami-55936
İpek İsminin Anlamı

İpek ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İpek ismini kullanan 63.903 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İpek ismini kullanan 14.183 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İpek ismini kullanan 4.557 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İpek ismini kullanan 4.451 kişi bulunmaktadır.

İpek isminin Türkiye sıralaması

İpek en çok kullanılan 259. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 134. isimdir.

İpek ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.830 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İpek isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İpek isminin Harf Analizi

Kişiye İpek ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İpek İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İpek ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İpek isminin anlamını gözden geçirin!

İpek İsminin Numerolojisi

İpek isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
P: yirmi
E: altı
K: on dört
TOPLAM: 52

“İpek” ismi Türk kültüründe yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte İpek ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. İpek Yolu: Tarihi ticaret yolunun adıdır. Asya ile Avrupa arasında uzanan bu yol, İpek Yolu olarak anılır.
  2. İpek Tuzcuoğlu: Türk oyuncu. “Aşk-ı Memnu” ve “Çemberimde Gül Oya” gibi dizilerde rol almıştır.
  3. İpek Bilgin: Türk oyuncu. “Bir Zamanlar Osmanlı” ve “Harem” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede sadece birkaç örnek verilmiştir ve İpek ismine sahip başka ünlü veya tanınmış kişiler de bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap