Instagram Hesap Silme, Kapatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme, Kapatma İşlemleri Nasıl Yapılır? Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte çeşitli sosyal medya uygulamaları da popülerlik kazanmaya başladı. Bu platformda liderlik bayrağını elinde tutan uygulama ise uzun zamandır instagram olarak görünmektedir. İnstagram kişilerin eş dost tanıdık ile takipleştiği, çeşitli paylaşımlar yaptığı bir platform. Milyonlarca insanın hesap açıp kullandığı intagram da hesap açmak çok kolay, peki instagram hesap kapatma, silme o kadar kolay mı?

İnstagram Hesap Silme
Instagram Hesap Silme

İnstagram Hesap Silme

İnstagramın hikâye paylaşma özelliği ile anlık, sadece 24 saat kalacak paylaşımlar yapabilir veya fotoğraf ve videolarınızı genel akışta paylaşarak devamlı olarak görülmesini sağlıyorsunuz. Aynı zamanda mesajlaşma özelliği bulunan instagram ile sosyalleşmek de mümkün. Keşfettiğiniz komik, ilginç materyalleri birbirinize göndererek arkadaşlarınızla sosyal etkileşimde bulunuyor ve ilginç şeylerden haberdar olabiliyorsunuz. Hal böyle olunca instagramda epey vakit harcanıyor. Bu durumdan artık rahatsız olmaya başlayan insanlar çareyi instagram hesap kapatma olarak görüyor. Akıllı telefonların ekran sürelerini hesaplamasıyla birlikte harcanan vakitler iyice gün yüzüne çıktı. Günlük 5 saatini instagramda harcayan insanlar var. Genelde hikâyenin sonu arama motoruna şu kelimeleri yazarak sonlanıyor. İnstagram hesap silme nasıl yapılır?

O halde adım adım anlatalım. Öncelikle bilmeniz gereken bazı şeyler var. Eğer hesabınızı silerseniz, profilinize, fotoğraflarınızı, videolarınıza, size yapılan yorumlar ve aldığınız beğenilere ve takipçilerinize veda edersiniz. Aynı şekilde kullanıcı adınız üzerindeki haklarınız yok olur, tekrar aynı kullanıcı adını almanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple instagram hesabını kalıcı olarak silmek yerine, geçici olarak dondurmayı düşünebilirsiniz. Geçici olarak dondurarak, istediğiniz zaman hesabınızı açabilir ve tüm paylaşımlara ulaşabilişiniz.

instagram hesap silme işlemi
instagram hesap silme işlemi

Eğer hala instagram hesap silme işleminde kararlıysanız o halde öncelikli olarak web adresini kullanarak hesabını açmanız gerekmektedir. Çünkü mobil uygulamadan bu işlemi yapmanız mümkün değil. Ayrıca şifre ve kullanıcı adınızla giriş yapmadan da hesabınızla ilgili herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız “unuttum” seçeneğini kullanarak şifre yenileme işlemleri ile yeniden şifre edinebilirsiniz.

Hesabınızdaki fotoğrafları yedeklemeden instagrami kalici olarak silmek istemeyebilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce verileri indirme aracını kullanarak tüm datanızı yedeklemenizi öneriyoruz. Diğer türlü, verileri indirme özelliğini hesabı sildikten sonra kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Hesaba giriş yapıldı, fotoğraflar yedeklendi. Artık hazırsınız. Web tarayıcısından profilinizin sol üst köşesinde yer alan ayarlar simgesine tıklayarak, açılan menüden profili düzenle seçeneğine tıklayın. Profilinize ait bilgilerin açıldığı sayfanın sonunda hesabını sil yazısının üzerine tıklayın. İnstagram hesap kapatma işlemi için burada karşınıza çıkan nedenlerden birini seçmelisiniz.  Daha sonra altta tekrar şifrenizi yazmanız için boş olan bir hücre gelecek. Oraya şifrenizi tekrar yazmalısınız. Sayfanın en altında hesabımı kalıcı olarak sil’ e tıklayın ve işlem tamam.

Eğer birden fazla hesabınız var ise ve onları da silmek istiyorsanız, profili düzenle kısmından silmek istediğiniz hesabı seçerek aynı şekilde giriş yapmalı ve yukardaki adımları tekrardan yapmalısınız.

İnstagram hesap silme işleminden 30 gün sonra hesaptaki tüm veriyi kalıcı olarak siler ve kesinlikle geri getirilemez. Paylaşılan tüm fotoğraf ve videoların silinmesi 90 günü bulabilir. Bu 90 günün sonunda da yine fotoğraf ve videolar yasal durumlarda kullanılmak üzere İnstagram tarafından saklanabilir.

Geçici Olarak İnstagram Hesap Kapatma
Geçici Olarak İnstagram Hesap Kapatma

Geçici Olarak İnstagram Hesap Kapatma

İnstagramın bu kadar çok sevilmesinin nedenlerinden biri de her türlü bilginin çok hızlı bir şekilde yayılması. Bazen bir köpek elden ele haberi yayılarak, çabucak sahibini bulurken, bazen hasta bir insana kilometrelerce uzaktan kan bulunuveriyor. İşte bu sebepten instagram hesabını kalıcı olarak silmek yerine geçici olarak dondurmak isteyebilirsiniz. Böylece daha sonra yine açabilir ve kullanmaya devam edersiniz.

Peki instagram hesap dondurma işlemi nasıl yapılır? Bunun için yine aslında kapatma ile aynı işlemleri uygulamanız gerekecek. Öncelikle bir web tarayıcısından hesabınızı açmalısınız. İnstagram uygulamasından bu işlem yapılamıyor. Daha sonra sol üst köşede ayarlar sekmesine tıklayın. Açılan sayfada profili düzenle kısmına tıklayarak önünüze açılan sayfadan hesabımı geçici olarak kapat yazısına tıklamalısınız. Burada size tekrar neden hesabınızı kapatmak istediğinizi soracak. Buradaki seçeneklerden birini seçmelisiniz. Ardından tekrar şifrenizi girmeniz gerekecek. Bu kısımları doldurduktan sonra sayfanın sonunda ki hesabı geçici olarak kapat butonu aktif hale gelecektir. Bu butona tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Böylece instagram hesap dondurma nasıl yapılır adım adım öğrenmiş oldunuz.

Eğer birden fazla hesabı dondurmak niyetinde iseniz önce mevcut hesaptan çıkış yapıp daha sonra dondurmak istediğiniz hesabı açıp, aynı işlemleri tekrarlamalısınız.

Hesabını tekrar aktive etmek için kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Eğer hesabınızı tekrar dondurmak isterseniz bunun için bir hafta beklemeniz gerekmektedir. Hesap dondurma işlemi sadece haftada 1 kez yapılır.

İnstagram hesap kapatma işlemleri yaptığınız hesaba diğer kullanıcıların erişmesi mümkün değildir. Aramalarda çıkmazsınız. Hesabı tekrar aktive ettiğinizde ise yine bağlantılarınız sizi eskisi gibi görür ve tüm paylaşımlarınız yerli yerindedir. Herhangi bir fotoğraf, video veya takipçi kaybı yaşamazsınız.

4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap