İnek Sütü Nasıl Saklanır?

Süt tüketiminin çok büyük bölümünü oluşturan inek sütü içilerek tüketilmesinin yanında çökelek yoğurt krema tereyağ gibi çeşitli peynir türlerinin yapılmasında..

Süt tüketiminin çok büyük bölümünü oluşturan inek sütü içilerek tüketilmesinin yanında çökelek yoğurt krema tereyağ gibi çeşitli peynir türlerinin yapılmasında da kullanılmaktadır. Hep sütü kısa süre içerisinde bozulabilen bir besin türü olduğundan dolayı doğrusu koşullar altında saklanması gerekmektedir ve kısa süre içerisinde tüketilmesi en uygun olan şeklidir. Sütün evde nasıl saklanacağı bilmiyorsanız Eğer makalemiz içerisinde verdiğimiz teknikleri uygulayarak Sizlerde çok rahat bir şekilde inek sütünü uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Inek sütü nasıl saklanır?

Inek sütün yapan inek de herhangi bir hastalık bulunmuyorsa Eğer ancak süt kanalları ineği memesini ya da süt sağan kişinin ellerini saldı ortamın durumuna göre değişiklik göstereceği için bakteriler oluşabilir.

Bu taksitleri almamak için bakterilerin hızlıca Göreme ihtimalini göz önünde bulundurarak bakterilerin ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle sütün içerisindeki bakterilerinin tamamen etkisiz hale getirilmesi için belli başlı yöntemleri uyguluyor olmanız gerekir.

Süper bu şekilde pastörizasyon denilen işlemlerden geçtikten sonra satışa ancak sunulurlar fakat üreticiden doğrudan almış olduğunuz için sütlerin evde pişirilerek pastörize edilmesi gerekmektedir ve Daha sonrasında saklama işlemini gerçekleştirmeniz çok ama çok daha mantıklı olacaktır.

Pastörize edilmiş olan sütler buzdolabında orjinal ambalajlarında ya da temiz bir kapta ağzı kafam olarak saklanırlar sana çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkabilirler.

Yaz aylarında sütlerin ortalama saklama süresi 2 gün kadar olurken kış aylarında biraz daha bu süre uzun olmaktadır Çünkü ortam sıcaklığı sütün içerisindeki bakterilerin hızlı bir şekilde yayılmasını doğrudan etkili. UHT olarak bilinen uzun ömürlü sütler ambalajlar açılmadığı sürece son tüketim tarihi ne kadar uzun süre rahatlıkla saklanabilir.

Uzun ömürlü sütler ambalajları açıldıktan hemen sonra pastörizasyon gibi diğer sütlerle beraber buzdolabı içerisinde saklanması gerekmektedir inek sütünün derin dondurucuda saklanması Kesinlikle tavsiye edilmez.

Tüm bu noktalara dikkat ettikten sonra inek sütünün çok uzun süre saklayabilirsiniz ve rahatlıkla tüketebilirsiniz. Burada önemli olan en önemli husus içerisindeki bakterilerin öldürülmesi konusunda hassas davranılmalıdır gerek dışarıdan almış olduğunuz sütlerde gerekse direkt satıcıdan almış olduğunuz sütlerde pastörize olmasına büyük önem göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap