İncir Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

incir-yemeklerde-nasil-kullanilir-87693

İncir sadece meyve olarak tüketilmez. Hamur işlerinde, tatlı içlerinde, salatalarda, içeceklerde, hatta bazı yemek türlerinde bile lezzet amaçlı kullanılır.

İncir, besin değeri yüksek olan bir meyvedir. Tatlı bir meyve olmasının yanında, tuzlu tariflerde de kullanılan bir meyvedir. İncirli tariflerde, peynir ve ceviz önemli bir yere sahiptir.

Yemeklerde incir kullanımı nasıl olur?

Hamur işlerinde incir, genellikle kuru haliyle tercih edilmektedir. Özellikle, kek, kurabiye, krep, ekmekte yer alan incirin yanında ceviz kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca tuzlu hamur işi olarak da labne veya süzme peynir ile birlikte kullanılarak börek yapımında da tercih edilmektedir.

Yemeklerde ve salatalarda incir, kullanımı ile farklı tarifler içerisinde yer almaktadır. Et yemeklerinde kullanılarak etli ve soğanlı ve incirli yahni, incirli kavurma tariflerinde yer almaktadır. Bunun yanında incir, peynirli dolma tariflerinde de kullanılan bir meyvedir. Salatalar da ise incir kuru ve taze olarak kullanılırken, kuru domates, roka ve peynir ile buluşturulan tarifler ile besin değeri yüksek olan salata tarifleri arasında bulunmaktadır.

İncirin tatlılarda kullanımı, oldukça çeşitlidir. En çok bilinen incirli tatlı, cevizli incir dolmasıdır. Kaymak ve dondurma ile sunulur. Yine şerbetli olarak tüketilen bir diğer tatlı ise, cevizli incirli ekmek tatlısıdır. Bunun yanında, muhallebilerde, pudinglerde kullanılarak sütlü tatlılar ile de buluşturulmaktadır.

Özellikle yaz aylarında dondurma tüketiminin artması ile birlikte, incirli dondurmalar da tüketilmektedir. İncirli helvalar, pişmaniyeler de incirin tatlılardaki kullanım alanının genişliğini gösteren çeşitler arasında yer alır.

İncirin içeceklerdeki kullanımı, fazla değildir. İçecek üretiminde çok tercih edilen bir meyve değildir. Fakat, hoşaf yapımında kullanılmaktadır. Süt ile birlikte kullanılarak, incirli milkshake yapılarak, incir sevenlere farklı bir içecek imkanı da sunulmaktadır. Bunun yanında, pekmez ile birlikte kullanıldığı tariflerde incir şerbeti olarak da karşımıza çıkmaktadır.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol