İmran İsminin Anlamı

İmran İsmi

İmran İsminin Anlamı Ebeveyn olmanın en güzel taraflarından biri de doğacak çocuğa isim bulma telaşıdır. Bu süreci yaşayan anne babalar, çok uzun isim araştırmaları içine girerler. Çocuklarına yıllarca taşıyacakları bir isim ararken de hassas davranırlar. Son dönemlerde öne çıkan erkek çocuk isimlerinden biri de İmran’dır. Türkiye’de kullanımı olan bu İmran isminin anlamı nedir? Kimlere verilir? Kullanım sıklığı nedir?

İmran İsmi Hangi Anlamları Taşır?

İsim verirken anne babalar ilk etapta verecekleri ismin anlamını araştırırlar, İmran isminin anlamına bakıldığında ise bir hayli seçenek olduğunu görürüz. Bu ismin aslı “Hymran”dır. İmar edilen yer, refah, geçim kolaylığı medeniyet ve ilerleme anlamlarına gelir. İmran isminin TDK’deki anlamı ismi Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde göremiyoruz ancak, çeşitli anlamlarını derlediğimizde ise, 1.Hz. Meryem’in babası 2. Tarihte fetihleriyle ünlü bir hükümdar 3. Süs, motif 4. Evine Bağlı 5. Refah sahibi 6. Kuran-ı Kerim’de bir sure gibi anlamlarla karşılaşıyoruz.

İmran İsmi Çok Sık Tercih Edilir Mi?

İmran İsminin Anlamı
İmran İsminin Anlamı

İmran ismi erkek çocuklarına verilen Arapça kökenli bir isimdir. Birçoğumuzun bildiği gibi de Kuran-ı Kerim’de bir süre olduğu için de Kuran’da da geçmektedir. Türkiye’de bu ismi taşıyan 15 bin 191 kişi vardır. İsmin büyükşehirlere göre dağılımı incelendiğinde ise İstanbul’da 2200, Ankara’da 1262, İzmir’de ise 570 kişi bu ismi taşımaktadır.

İsim verirken sadece İmran isminin anlamına bakmak yetmeyecektir. Bununla beraber isimler için derin analizler yapılabilir, İmran isminin analizi yapıldığında şefkatli ve sıcakkanlı olma eğilimi ile karşılaşırız. İsmi kullanan kişiler genellikle geniş bir arkadaş çevresine sahiptir. Güzel konuşma kabiliyeti olan bu kişiler, dürüst, romantik ve kibardırlar. Aileler İmran isminin anlamı araştırırken bu ismi kullananların genel itibariyle sahip olabilecekleri fiziksel özellikleri de merak edebilir. Güzel bir gülümseyişe eşlik eden gamzeler, çıkık elmacık kemikleri ve koyu renkli gözler ilgi çeker. Kalın bir ses tonları vardır.

İmran İsmi Her Yaşa Uygun Mudur?

Çocuklara verilen isimler genel özelliklerin yanı sıra kişiliklerini de fazlasıyla etkileyebilir. Bu açıdan isim verirken detaylı bir isim kişilik analizi de gerekebilir, İmran isminin kişilik analizi değerlendirildiğinde insanları eğitmeyi seven, biraz daha kendilerine yönelik yaşayan bilgili kişilerle karşılaşılır. İyi birer öğretmen olabilirler. Kendilerine ve başkalarına dair sorunları çözerken soğukkanlı ve bireyseldirler, İmran isminin anlamı ve özelliklerinin yanında kişiye vereceği kişilik özellikleri de önemlidir.

İmran İsmi Caiz Midir?

İmran ismi Kuran-ı Kerim’de de geçen Al-i İmran Suresi’ni hatırlatır. Bu yüzden Kuran’da geçen bir isimdir ve yine birçok anne babanın merak ettiği İmran ismi caiz mi sorusunun cevabı da olumlu olacaktır. Sakıncalı görülen ve çocuklara verilmesi tavsiye edilmeyen isimler arasında İmran’ı görmüyoruz. Bu yüzden dinen caizdir. Nacak detaylı araştırma ile isim koymak her zaman öncelik olmalıdır.

Aileler ikiz veya daha fazla çocuk doğumlarında, birbirine benzeyen isimler koymak isteyebilirler. İmran ismi kullanımı olan bir isimdir ve fonetik anlamda İmran ismine benzer isimler de bulmak mümkündür. Kız isimlerine baktığımızda Ümran, Seyran, Kamuran, Nuran, İmren, Hicran Zümran gibi isimler görebiliriz. Erkek isim seçeneklerinde ise Devran, Baran, Miran, Ümran, İrfan, İsmihan, Turan, İlkan gibi isimler görülebilir.

İmran İsmini Hangi Ünlüler Taşır?

Çoğu kez aileler, isim seçerken hayranı oldukları kişilerden etkilenebilirler bu yüzden İmran ismine sahip ünlüler, ya da tarihi şahsiyetlere bakarsak, 1. Hz. İmran( Hz. Meryem’in babası) 2. İmran Nazar Hüseyin( Hint asıllı siyasetçi ve düşünür) 3. İmran Khan ( Pakistan asıllı bir müzisyen) gibi kişileri görebiliyoruz. Biraz daha araştırılırsa bu ismi taşıyan başka ünlüler de çıkabilir. Çocuklara isim verirken İmran isminin anlamı ile beraber birçok özelliği de dikkate alınmalıdır.

İmran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 12 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Aslı “Hmran”Dır. İmar Edilmiş Yer; Refah, Geçim Kolaylığı,
  Medeniyet, İlerleme.
 • 2 – Tarihte Fetihleriyle Ünlü Bir Hükümdar
 • 3 – Süs, motif
 • 4 – Evine Bağlı Kalan Demektir.
 • 5 – Hz. Meryemin Babası, Al-İ İmran: İmran Ailesi. Musa, Harun-Meryem Ve İsa. – Kuran-I Kerimin
 • 6 – Evine bağlı, ailesine bakan erkek.
 • 7 – Refah sahibi kimse.
 • 8 – Kur’an’ın 3. suresi olan Al-i İmran, adını İmran’dan alır.
 • 9 – Hz. Meryem’in (s.a) babasıdır.
 • 10 – İmran, Hz.Muhammed’in (s.a.a.) amcası Hz. Ebu Talib’in (a.s) diğer ismidir.
 • 11 – Kur’an-ı Kerim’in bir suresi.
 • 12 – [Bakınız: Emrah ve İmren].

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

İmran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İmran ismini kullanan 15.191 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İmran ismini kullanan 2.200 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İmran ismini kullanan 1.262 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İmran ismini kullanan 570 kişi bulunmaktadır.

İmran isminin Türkiye sıralaması

İmran en çok kullanılan 863. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 387. isimdir.

İmran ismini kullananların sayısı, son bir yılda 167 kişi artmıştır.

İmran isminin Harf Analizi

Kişiye İmran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İmran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İmran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İmran isminin anlamını gözden geçirin!

İmran İsminin Numerolojisi

İmran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
M: on altı
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap