IMDb Puanı Yüksek Gelmiş Geçmiş En iyi Türk Dizileri

IMDb Puanı Yüksek Gelmiş Geçmiş En iyi Türk Dizileri Türk dizileri içerisinde adını beyazperdeye altın harflerle yazdırmış olan en iyi yapımları İMDB'den adlıkları yüksek puanı da sonuna kadar hak ediyor.

En İyi Türk Dizileri

En İyi Türk Dizileri IMDb Puanı Yüksek Gelmiş Geçmiş En iyi Türk Dizileri Dizi izlemek her zaman iyi bir dinlenme ve zihin sağaltım yöntemlerimizden biri olmuştur. Herkesin film ya da dizi zevki aynı değildir. Fakat türk dizileri tarihinde pek çok yaş grubu ve cinsiyet dağılımına göre çoğunluktan geçer not alan eskimeyen diziler vardır.

Her yıl dönem dizileri yapıldığı gibi, adeta yıllanmış ve zamansız diziler kendini tekrar tekrar izletecek kalitededir. İşte bu yapımlardan bazılarını sizlerin beğenisine hitap edecek şekilde derledik. Bu yazımızda en iyi türk dizileri tavsiyelerinde bulunacağız.

1 – Leyla ile Mecnun (IMDb 9.1)

Leyla ile Mecnun (IMDb 9.1)
Leyla ile Mecnun (IMDb 9.1)

TRT 1 ekranlarında 2011- 2014 yıllarında yayınlanan dizi hala en tekrarları en çok izlenen diziler arasında yer almaktadır. Konusu itibariyle oldukça ütopik ve gerçeklik ile gerçek ötesi boyutların birarada gösterildiği Leyla ile Mecnun dizisi oldukça da eğlenceli bir yapımdır.

Yıllar önce henüz doğdukları zaman beşik kertmesi yapılan Leyla ve Mecnun 25 yaşlarına geldiklerinde birbirlerini bulurlar ve macera başlar. Dizide oldukça ilgi çekici bir rold eolan, rüyadan çıkıp gelen ve hayatlarına ortak olan ak sakallı dede figürasyonu da en az başroller kadar ilgi çekicidir.

2- Şahsiyet (IMDb 9.1)

Şahsiyet (IMDb 9.1)
Şahsiyet (IMDb 9.1)

2018 yapımı olan özel bir platform dizisi Şahsiyet izleyen herkesten tam not almıştır. Alışageldiğimiz dizi konularından epey farklı ve derin manalarıyla izleyiciye ters köşe etki yapan şahsiyet dizisi alzheimer hastası bir adamın hesaplaşmasını konu alır. Ana karakter olan Agah Beyoğlu ile polis Nevra akıl almaz bir ortak paydada buluşacaklardır.

Ancak bu sürüncemeye kadar her iki karakter de birçok badire ile boğuşurlar. Alzhemier hastası olan Agah bey son demlerinde çılgınca planlar yaparak hak eden herkese kendi adaletini dağıtır. Şahsiyet dizisi Haluk Bilginer, Cansu Dere, Müjde Ar, Şebnem Bozoklu, Metin Akdülger gibi deneyimli ve sevilen oyuncu kadrosuyla iddiasını her zaman korumaya devam edecek olan dizilerden.

3 – Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi (IMDb 8.7)

Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi (IMDb 8.7)
Behzat Ç. : Bir Ankara Polisiyesi (IMDb 8.7)

Emrah Serbes romanından uyarlanan dizi ilk olarak 2010 yılında Star TV ekranlarında yayınlamıştır. Ardından aralıklı dönemlerle farklı yıllarda ve farklı kanallar ile paralı platformlarda tekrar yayınlanmıştır.

Behzat Ç. karakteri polis akademisi okumuş bir cinayet büro görevlisidir. Cinayet büro polisi olan Behzat eşiyle ve kızıyla da sıkıntıları olan karakteri zor bir insandır. İşinde tutkulu ve başarılı olan Behzat Ç. kızının ölümüyle daha hınçlanmış bir insana dönüşür. Her bölümde birçok cinayeti çözerken aynı zamanda kızının intikamını alabilmek için de pek çok yola başvurur.

4 –  Süper Baba (IMDb 8.7)

Süper Baba (IMDb 8.7)
Süper Baba (IMDb 8.7)

Süper baba dizisi 1993-1997 yılları arasında yayınlanmıştır. Üç çocuğu olan eşinden ve ayrılmış bir baba olarak evlatların ahem anne hem de babalık yapan Fikret izleyicilerin kalbine taht kurmuştur.

5 – Ezel (IMDb 8.6)

Ezel (IMDb 8.6)
Ezel (IMDb 8.6)

2009 yılında yayınlanan dizi gerek replikleri gerek ise konusu itibariyle hala gündem olmayı başarmaktadır. Ezel dizisi hikayesi aslında oldukça trajik başlar.

Sevdiği kızla evlenme yolunda olan Ömer tam da bu teklifi yapacağı gece aşık olduğu kız tarafından büyük bir ihanete uğrar. Ömer’in sevdiği kız olan Eyşan, yine Ömer’in en yakın arkadaşlarıyle haince bir tuzak hazırlayıp genç adamın hayatını mahvederler.

Böylece hapse giren Ömer, hapisten çıktığında artık bambaşka biri olur. Ezel tam da bu şekilde doğar. Ramiz Karaeski namı diğer Ramiz dayı onun hayatına dokunup: “Ben sen iyi ederim yeğen” diyerek intikam fitilini ateşlemeye vesile olur.

Dizide pek çok aforizmanın da yer alması Ramiz dayı karakterini en az başrol kadar önemli bir yere koymuştur. Oscar Wilde imzalı şiirden bir cümle olan “ Herkes öldürür sevdiğini” dizesi de bu diziyle tekrar gündeme oturmuştur.

6 – İkinci Bahar (IMDb 8.6)

İkinci Bahar (IMDb 8.6)
İkinci Bahar (IMDb 8.6)

Tam 20 yıl önce ekranlara merhaba diyen ikinci bahar dizisi o sıcacık aile havasını bugün hala hissetmemizi sağlayacak kadar etkileyici bir yapım. Aslen Gaziantepli olan Ali Haydar usta İstanbul’da bir kebapçı dükkanı sahibidir.

Oldukça bilgili, kibar ve ince düşünceli olan Ali Haydar yanında çalışmaya başlayan Neriman ile naif ve kavi bir aşk hikayesine yelken açar. İkinci bahar faslı da her iki karakter için başlamış olur. Neriman’ın çocukları, Ali Haydar ustanın dost ve düşmanları ile başlarına gelen her olayı acısıyla tatlısıyla izleyiciye hissettiren enfes bir aile dizisi olarak yıllar geçmesine rağmen etkisini sürdürmekte oan unutulmaz dizilerdendir.

7 – Avrupa Yakası (IMDb 8.5)

Avrupa Yakası (IMDb 8.5)
Avrupa Yakası (IMDb 8.5)

Senaryosu Gülse Birsel tarafından kaleme alınmış Avrupa Yakası dizisi 6 sezon devam etmiştir. Aile dizisi olmasının yanısıra geniş oyuncu kadrosuyla oldukça sevilmiştir. Burhan Altıntop, Şahika gibi karakterler hala efsanevi etkisini yitirmemiştir. Aslı ve Volkan kardeşler ise gerek didişmeleri gerekse türlü maceralarıyla dizinin en eğlenceli karakterleridir.

8 – Yeditepe İstanbul (IMDb 8.4)

Yeditepe İstanbul (IMDb 8.4)
Yeditepe İstanbul (IMDb 8.4)

Başrolü paylaşan Emre Kınay işsiz Yusuf karakteriyle dizide karşımıza çıkıyor. Hoş bir mahalle dizisi olan Yeditepe İstanbul değerlerine bağlı insanların yaşamını konu alıyor.

9 – Beş Kardeş ( IMDb 8.4)

Beş Kardeş ( IMDb 8.4)
Beş Kardeş ( IMDb 8.4)

Tarihi bir konakta yaşayan beş kardeşin ayrı ayrı yaşadığı zorluk ve telaşları anlatan Beş kardeş dizisi izleyiciler tarafından Leyla ile Mecnun dizisine benzetilmiş ve o notada bir dizi olarak değerlendirilmiştir.

10- Suskunlar (IMDb 8.4)

Suskunlar (IMDb 8.4)
Suskunlar (IMDb 8.4)

Suskunlar dizisi, basit bir suç nedeni ile cezaevine giren ve orada cinsel tacizlere maruz kalan kardeşlerin hikayesini konu alan bir dizidir. 27 bölümden oluşmaktadır. Oyuncu kadrosu için bile izlemeye değerdir.

11 -Tatlı Hayat (IMDb 8.4)

Tatlı Hayat (IMDb 8.4)
Tatlı Hayat (IMDb 8.4)

İhsan ve eşi Sevinç çalışıp zengin olup lüks bir yaşam kurmuşlardır. Tatlı hayat dizisi köklü bir segment değişikliği yaparak atladıkları statünün aslında ne kadar zorlu olduğunu gösteren karı-kocanın yaşantısını bizlere anlatıyor.

12- Ben de Özledim (IMDb 8.2)

Ben de Özledim (IMDb 8.2)
Ben de Özledim (IMDb 8.2)

Ben de özledim dizisi adeta Leyla ile Mecnun dizisinin bir devamı gibidir. Aynı karakterlerin bulunduğu dizi Ali karakteriyle Mecnun’a benzeyen bir yaşam sürmektedir.

13- Sıdıka (IMDb 8.1)

Sıdıka (IMDb 8.1)
Sıdıka (IMDb 8.1)

Sıdıka dizisi bilge bir ev kızının yaşamının konu almaktadır. Hem tam bir ev hanımı gibi elinden her iş gelen hem de entelektüel bir kız olan Sıdıka algısal paradigmalarla ve annesinin gelenekçi dayatmalarıyla da mücadele etmektedir.

14- Elveda Rumeli (IMDb 8)

Elveda Rumeli (IMDb 8)
Elveda Rumeli (IMDb 8)

Balkanlar’dan savaş sonrası göç etmek zorunda kalan huzurlu ve kalabalık ailenin değişim ve yeni hayatlarına uyum sağlama çabalarını anlatan dizi 2007 yapımı. Elveda Rumeli Namık ve Ramiz pozitif ve akılcı karakterler olarak hafızalara kazınmıştır.

15- Ekmek Teknesi (IMDb 8)

Ekmek Teknesi (IMDb 8)
Ekmek Teknesi (IMDb 8)

İstanbul’da fırıncılık yapan Nusret kız çocukları olan bir ustadır. Mahalle dizisi olan yapımda türk aile yapısı ve kişilerinin temel yapısı tek tek canlandırlmıştır. Ekmek teknesi Nusret baba sözleri dikkat çeken en önemli dizi özelliklerinden olduğundan halen rağbet görmektedir.

16- Poyraz Karayel (IMDb 8)

Poyraz Karayel (IMDb 8)
Poyraz Karayel (IMDb 8)

Poyraz Karayel polistir. Eşinden ayrılır ve bu yüzden oğlunu görmede sorunlar yaşamaya başlamıştır. Ayrıca türlü sorunlarla da boğuşan karakter yeniden aşık olur ve bu da farklı maceraların kilidini açar.

17- İçerde (IMDb 8)

İçerde (IMDb 8)
İçerde (IMDb 8)

Polis akademisi mezunu olan iki kardeş birbirlerinden habersizdirler. Sarp ve Mert kardeş olduklarını nasıl öğrendi sorusu içerde dizisinin müdavimleri için en can alıcı konudur. Zira onlar ilk olarak birbilerinin rakibi iki düşman olarak tanışırlar.

18- Deli Yürek (7.7)

Deli Yürek (7.7)
Deli Yürek (7.7)

Osman Sınav yönetmenliğinde yapılan dizi 1998 yılında başlamıştır. Uzun yıllar sürmesi biraz da deli yürek samimiyetinin tesiri olsa gerek. Yusuf Miroğlu mafya ve siyaset düzleminde aynı zamanda hayata dair duyguların tümünü de yaşayarak izleyiciyi büyüleyen bir karakterdir.

19- Ufak Tefek Cinayetler (7.4)

Ufak Tefek Cinayetler
Ufak Tefek Cinayetler

Dört hırslı ve çeşitli alanlarda donanımlı arkadaşın düşmanlık, dostluk, macera, kin, aşk ve ihtiraslarını konu alan ufak tefek cinayetler paylaşılamayan adamlarla da ilgi çekmiş olan bir yapımdır.

20- Kurtlar Vadisi (7.4)

Kurtlar Vadisi
Kurtlar Vadisi

Polat Alemdar, dizide mafyatik ve başından bela eksik olmayan ancak vatansever bir tiptir. Kurtlar vadisi aslında iyiyle kötünün, zulüm ve barışın savaşını anlatır. Kurtlar vadisi kaos dizileri arasında en başarılı olanlardandır diyebiliriz.

21- Çukur (7.3)

Çukur
Çukur

Suç işleme oranı yüksek bir mahalleyi kontrolüze eden koçovalı ailesi aslında asayişi sağlamaya çalışmaktadır. Ancak çukur o kadar da kolay idare edilebilen ve masum olabilecek bir muhit olamaz ve kişiler işleri daha da zorlaştırır.

22- Kara Para Aşk (7.2)

Kara Para Aşk
Kara Para Aşk

Kara para aşk dizisi hırsların hayatları, aşkları, kariyerleri aslında aşırıya kaçıldığında nasıl da mahveden bir duygu olduğunu çok iyi anlatan bir dizi olarak izleyiciyle buluşmuştur.

23- Avlu (7.2)

Avlu
Avlu

Avlu, farklı suçlardan hapishaneye mahkum edilmiş kalabalık bir kadın grubunun bireysel hayatlarını konu alan bir dizidir.

24- İstanbullu Gelin (6.6)

İstanbullu Gelin
İstanbullu Gelin

İstanbul’dan Bursa’ya gelin gelmiş olan Süreyya eşinin ve ailesinin kültürü ile yaşantılarına ayak uydurmaya çalışır. İstanbullu gelin gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek ekrana yansıtılmıştır.

25- Yabancı Damat (6.6)

Yabancı Damat
Yabancı Damat

Gaziantepli bir aileye damat gelen Yunanlı yabancı damat Niko kolay kolay kabul göreceğe benzememektedir.

Sizlere en iyi Türk dizilerinden bir demet sunduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap