İlyas İsminin Anlamı

ilyas-isminin-anlami-50892

İlyas İsminin Anlamı

Yeni doğan çocukları için isim arayışında olan anne ve babalar, tercih edecekleri ismin güzel bir anlama sahip olmasını istemektedirler. Bu noktada ülkemizde en çok tercih edilen isimlerden bir tanesi olan İlyas isminin anlamı nedir? açıklanacak olursa; Uğurlu say, doğru yolu gösteren, uyaran anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de yer alan peygamberlerden bir tanesinin ismidir. İlyas ismi yağmurlara hükmeden İsrailoğulları peygamberinin ismidir. Hızır Aleyhisselam olduğunu söyleyenlerde vardır. İlyas TDK’deki anlamı ise benzer anlamlara gelirken, mersin ağacı olarak da anılmaktadır.

Bu isim ülkemizde erkek çocukları için tercih edilmektedir. Kökeni ise İbraniceden gelmektedir. İlyas isminin Kuran-ı Kerim’de üç yerde geçtiği bilinmektedir.

Anne ve babalar açısından tercih edecekleri ismin anlamı oldukça önemlidir. Anlamının yanında dikkat ettikleri önemli noktalardan bir tanesi de, isimlerin kişilik analizleridir. İlyas isminin kişilik analizi hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa; Bu isme sahip kişiler, çevreleri tarafından çok sevilirler. Oldukça hassas ve duygusal bir yapıları vardır. Çevresindeki kişilere karşı saygılı bir tutum içinde bulunurlar. Başkalarını kırmaktan çekinirler. Ancak onları sinirlendiren olaylar meydana geldiğinde, ani bir şekilde öfkelenme gösterirler. Kin tutmadıkları için kısa süre içinde öfkeleri söner. Sanatsal yönleri ağır basmaktadır. Doğaya ve sanata karşı yoğun bir ilgi duyarlar. Hayalperest bir kişiliğe sahiptirler. Altıncı hisleri kuvvetlidir. Duygularıyla ve sezgileriyle hareket etmektedirler. Başkalarının etkisi altında kolay bir şekilde kalmaları, onlar için dezavantaj oluşturmaktadır. Maddi yönden iyi bir kazanç elde edebilirler.

İlyas isminin olumlu yönleri arasında saygılı, sevecen, dışa dönük, yaratıcı, sanatsal yönü ağır basan, neşeli, kendine güvenen, pratik düşünebilen, enerjik, iş bitiren, sadık, iddialı, engel tanımayan, lükse düşkün ve cömert gibi özellikler yer almaktadır.

Olumsuz yönleri arasında ise fazla hassas, kırılgan, tutucu ve başkalarının etkisinde çok kalınması yer alır.

İlyas isminin fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Düzgün bir görünüşe sahiptirler. Uzun boyları vardır ve uzun, ince bir boyuna sahiptirler. Yüz yapısı da uzundur ancak oldukça dolgun bir yapısı vardır. Çenesi ince ve olukludur. Genellikle bu isme sahip kişilerin, açık kestane saçları bulunmaktadır.

Çocukları için İlyas ismini tercih edecek olan anne ve babalar için dikkat çeken konular arasında, bu ismin harf analizi yer almaktadır. İlyas isminin harf analizi açıklanacak olursa; İ: Duygusal ve hassas olan kişileri çağrıştırmaktadır. L: Sanatı seven ve sanatsal yeteneği olan kişileri temsil etmektedir. Y: Geçmişinden ders çıkaran kişileri temsil eder. A: Enerjik ve atılgan anlamına gelmektedir. S: Hayalperest olan bir kişiliği temsil etmektedir.

Çok çocuklu bir aile isteyen anne ve babalar açısından, ilk çocuklarına koydukları ismin yanında o ismi benzer olan isimlerde önemlidir. İlyas ismine benzer isimler arasından, erkek isimleriaçıklanacak olursa; Kinyas, Ayas, Giyas, Kıyas ve Gıyas  yer alırken, kız isimleri arasında ise, İris, İlyana, Holya, İlya, Ayas ve İems yer almaktadır.

Aileler açısından tercih edilecek ismin dinen caiz olmaması konusu da, büyük önem arz etmektedir. İlyas ismi caiz mi sorusunun cevabı ise, oldukça nettir. İlyas ismi caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Anne ve babaların isimlerin anlamına bakarak çocukları için bir tercihte bulunmaları, en doğru seçenek olacaktır.

İnsanlar tarafından merak edilen bir diğer konu ise, İlyas ismine sahip olan ünlüler konusudur. Yapılan araştırmalar sonucunda bu isme sahip olan, ünlü sinema oyuncusu İlyas Salman yer almaktadır. Ünlü şarkıcı İlyas Yalçıntaş’ta bu isme sahip olan ünlüler arasında yer almaktadır.

İlyas isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğru Yolu Gösteren, Uyaran.
  • 2 – Uğurlu Say
  • 3 – Kur’Anı Kerim’De Üç Yerde Adı Geçen Peygamberin İsmidir.
  • 4 – Kutsal kitaplarda adı geçen, yağmurlara hükmeden İsrail Peygamberi.
  • 5 – Mersin ağacı.
  • 6 – Yağmurlara hükmeden İsrail peygamberi. Kur’an-ı Kerim’de 3 yerde adı geçen peygamberin ismidir. Hızır (a.s.) olduğunu söyleyenler vardır

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: İbranice
Kuran ‘da geçiyor.

İlyas ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlyas ismini kullanan 60.972 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlyas ismini kullanan 10.168 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İlyas ismini kullanan 3.440 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlyas ismini kullanan 2.617 kişi bulunmaktadır.

İlyas isminin Türkiye sıralaması

İlyas en çok kullanılan 276. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 131. isimdir.

İlyas ismini kullananların sayısı, son bir yılda 52 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İlyas isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, İlyas isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İlyas isminin Harf Analizi

Kişiye İlyas ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

İlyas İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlyas ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlyas isminin anlamını gözden geçirin!

İlyas İsminin Numerolojisi

İlyas isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
S: yirmi iki
TOPLAM: 78

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap