İlya İsminin Anlamı

İlya İsminin Anlamı Nedir?

Yeni bir bebek heyecanı içerisinde bulunan anne ve babalar, aileye katılacak bu minik yavruya güzel bir isim verme telaşına girerler. Eğer çocuğunuz için İlya ismi konusunda bir düşünceniz varsa İlya isminin anlamı nedir sorusuna cevap aramalısınız.

Köken yönünden Türkçe olmayan İlya ismi ile ilgili birçok farklı kaynaktan birçok farklı bilgiye ulaşmanız mümkündür. İlya isminin TDK’deki anlamı nedir? şeklinde sorguladığınızda eliniz boş dönersiniz. Çünkü Türk Dil Kurumu kayıtlarında böyle bir sözcük bulunmamaktadır. Bazı kaynaklara göre Rusça kökenli bir isim olan İlya ismi Rusya toplumunda tıpkı bizdeki Ahmet, Mehmet, Ayşe veya Elif ismi kadar sık kullanılan unisex bir isimdir.

Bazı kaynaklara göre de İsrailli bir peygamber adı olduğu ve yağmura hükmeden Musevi peygamberin ismi olduğu açısından açıklamalar bulunmaktadır. Mitolojik Yunan tarihinde de İlyada destanı olarak karşımıza çıkan bu ismin seçilip seçilmemesi tamamen sizlerin tercihine kalmıştır.

İsim seçiminde bazı kriterler ortaya koyan yeni nesil aileler, isimleri oluşturan harflerin analizi ve numerolojisi üzerinde de kafa yorarlar. İlya isminin harf analizi şu biçimde oluşturulur. İ harfi, hassas ve duygusal kişilikle beraber sanatçı ruhu temsil eder. L harfi; yetenek ve zarafet olarak karşımıza çıkar. Y harfi güçlü kişilik ve kalıcı hafıza yetisi olarak anlaşılırken, A harfi de liderlik yeteneğiyle mantıklı düşünme kabiliyetini sembolize eder. Numerolojik yönünden ele alındığın da İlya ismi; İ harfi on iki + l harfi on beş + y harfi 28 + a harfi 1 = elli altı sayısını ortaya çıkartır.

Kişilik yönünden yapılan analizlerde ise İlya isminin kişilik analizi şöyledir.  Sevdiklerine aşırı önem veren ve onları korumaya odaklanan bir yapıları vardır. Eş ve dostlara karşı sadakat duygusu gelişmiştir. Liderlik yapısı ön plana çıkar özellikle iş ve çalışma ortamlarında çalışkanlıklarıyla tanınırlar. Ahlaki değerlere önem verir, kişileri para veya statüye göre derecelendirmezler. Duyguları yüksek oranlı olmakla beraber yaşadıklarının veya bulunduğu ortamın atmosferinden çabuk etkilenirler.

Farklı bir isim olan İlya ismi Türk toplumunda fazla karşılaşmadığımız isimlerdendir. Yahudi bir peygamberin adından geldiği düşünülen bu ismin yağmur veya yağmura hükmeden anlamlarını taşıdığı düşünülmektedir. Ayrıca İlyas peygamberin isminden de türediği düşünülen bu isim Türk toplumunda genel olarak kız çocuklarında kullanılır. İlya ismine benzer isimler araştırmasında ilk karşınıza çıkanlar şunlar olmaktadır. İlyas, Alya, Liya, Aleyna, İlay, İlayda, Lila, Hülya, Rüya, Fulya, Leyla, Manolya, İkra, Nida, Feyza, Ela, Aylin, Ayla.

Çocukları için değişik telaffuz edilen ve farklı anlamlar içeren bir isim arayanların kullanacağı türden bir isim olarak karşınıza çıkan İlya ismine sahip olan ünlüler araştırması maalesef sonuçsuz kalmaktadır. Bu ismi taşıyan ünlüler denildiğinde kimseyi görememiş olmanız sizin ünlü bir kişi olamayacağınız anlamına gelmez. Ayrıca genellikle Yahudi inanışına sahip kişilerin kullandığı bu ismi Yahudi kökenli Rus oyuncular Ilıya Svinov ve İlya Sadygov da görebilirsiniz. Ayrıca Türk iş insanlarından yine Yahudi kökenli olan İlya Salfetiyi de bu ismi kullanan ünlü insanlar arasında görürsünüz.

Çocuklarına yeni güzel ve anlamlı isim arayışında bulunanlar toplumsal çizgilere dikkat ederler. Seçecekleri isimlerin yanlış ve kötü manalar içermemesi istenir. Veya İslam inancına göre caiz mi? Değil mi? Gibi sorular sorulur. İlya ismi caiz mi?  Diyerek bakıldığında bununla ilgili olarak caiz olmayan isimler listesinde bulunamamıştır. Ayrıca Kur’an da geçmeyen bir isim olan İlya’ nın seçilip seçilmemesine siz karar vereceksiniz.

ilya-isminin-anlami-69030
İlya İsminin Anlamı

İlya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Moğolca
Kuran ‘da geçmiyor.

İlya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlya ismini kullanan 281 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlya ismini kullanan 77 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İlya ismini kullanan 20 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlya ismini kullanan 17 kişi bulunmaktadır.

İlya isminin Türkiye sıralaması

İlya en çok kullanılan 4515. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1970. isimdir.

İlya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 41 kişi artmıştır.

İlya isminin Harf Analizi

Kişiye İlya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İlya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlya isminin anlamını gözden geçirin!

İlya İsminin Numerolojisi

İlya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap