İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Şehirlerde bulunan kaza yapma durumlarına yani oranlarına göre değişiklik gösterir. Kaza ihtimalinin daha yüksek olduğu şehirlerde sigorta fiyatları daha yüksek olur. Kaza yapma riskinin daha az olduğu şehirlerde ise bu fiyat daha düşük bir ücrette bulunur. Trafik sigortasını yaptıracak olan kişilerde 7 farklı basamakta ayrıştırılır. Yani 7 basamağa kadar bir derecelendirme yapılır.

İlk defa araç almış ve aynı zaman da sigorta yaptıracak olan kişiler 4. basamakta değerlendirilir. Eğer araç daha önceden herhangi bir kaza geçirdiyse 1. basamağa doğru bir değerlendirme olur. Ancak herhangi bir kaza durumu yoksa 7. basamağa doğru bir değerlendirme yerine getirilir. Ancak 7. basamak olarak değerlendirilmek için 3 yıl hiç kaza yapmamış olmak gerekir.

Etkilendiği ilk durum araç sahibi olur. Aracın sahibinin kaç yaşında olduğu, kaza riskini etkileyen faktörler arasında bulunur. Bu yüzden 30 yaşın altında bulunan sürücüler fazla ücret öderler. Ancak 30 yaşın üstünde bulunan kişilerin ödediği ücret daha da düşük olur.

Bunun yanı sıra araç sahibinin önceden herhangi bir kaza yapmış olması da etkileyen durumlar arasında yer alır. Herhangi bir kazanın yaşanmış olması durumunda ödenen ücret daha yüksek olur. Ancak karışmamış olması durumunda daha düşük bir ücret öder.

Trafik Sigortası Hangi Durumlardan Etkilenir?

Trafik Sigortası Hangi Durumlardan Etkilenir?

Sürücünün yaşının durumu etkilediği gibi araç ile ilgili bazı durumlarda ödenecek olan ücreti etkiler. Aracın yaşı etkileyen diğer bir faktör olur. Aynı zaman da piyasadaki değeri ve modeli de etkiler. Şirketler tarafından ücret belirleme işlemi yapılırken bir kaza sırasında araçta oluşabilecek herhangi bir hasar da göz önünde bulundurulur.

Başka İçerik:  Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir?

Bu nedenle de aracın yaşı ya da modeli de önemli bir etkendir. Aracın modelinin yüksek olması durumunda ve donanımında dolu olması halinde ödenecek olan ücret yüksek çıkar. Eğer araç modeli düşük ise kısaca eski bir araç ise o zaman ödenecek olan ücret çok daha düşük çıkar.

İllere Göre Aracın Bağlı Olduğu Şehir Neden Ücreti Etkiler?

İllere Göre Aracın Bağlı Olduğu Şehir Neden Ücreti Etkiler?

Sürücünün bağlı olduğu şehir de ücretin etkilenmesine neden olan bir diğer durumdur. Eğer araç İstanbul gibi çok fazla aracın bulunduğu bir ilde ise kaza riskini çok daha fazla olması nedeni ile sigorta primi yüksek bir ücrette çıkar. Ancak çok fazla aracın bulunduğu bir ilde değilse o zaman ödenecek olan ücrette daha az olur.

Araç sahibinin cinsiyeti de ödenecek olan ücreti etkileyen bir diğer faktör arasında yer alır. Kadın sürücülerin erkek sürücülere oranla daha fazla kaza yapmaları nedeni ile kadın sürücülerin ödedikleri ücret çok daha yüksek olur. Ancak erkek sürücülerin kadın sürücülere oranla daha az kazaya karışmaları nedeni ile bir araç için ödedikleri ücret çok daha düşük olur. Bu nedenle ödenecek olan ücreti etkileyen bir diğer durum da kişilerin cinsiyetidir.      

Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda motorlu aracın 3. kişilere mal ya da can gibi zararlar vermesi halinde zararı karşılayan ve sürücünün haklarını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu nedenle de kişinin motorlu aracının olması durumunda 3. kişilere zarar verme ihtimali olduğu için zararın karşılanması amacı ile sigorta yaptırması oldukça önemlidir.

Ancak bu durum içinde belli bazı koşulların olduğu unutulmamalıdır. Çünkü sigortaların içeriklerinin değişme durumu bulunur. Bu nedenle de dikkatli olunmalıdır.

Trafik Sigortasının Olmaması Durumunda Neler Olur?

Trafik olmayan bir aracın herhangi bir şekilde kaza yapması durumunda hemen polis çağırarak işlem yaptırması gerekir. Hemen polis çağrılmasının nedeni ise Trafik sigortası olmadığı durumda hasar işlemlerinin başlatılması gerektiğinden kaynaklanır. Polisin gerekli olan bütün kayıtları tutmasının ardından ise adli işlemler başlatılır.

Başka İçerik:  Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra trafik sigortası olmayan aracın aynı zaman da kaskosunun olması durumunda ise kasko hasarının karşılanarak trafik sigortası bulunmayan kişiden tahsil eder. Bu durumda kaza sırasında sigortalı olan diğer bir araç herhangi bir şekilde adli bir işlem görmeden kolaylıkla mağduriyetini gidermiş olur. Aynı zaman da sigortalı olan kişinin her türlü masrafı da karşılanır.

Trafik Sigortasında Hangi Durumlar Güvence Altına Girer?

Trafik Sigortasında Hangi Durumlar Güvence Altına Girer?

Trafik sigortası olan bir aracın herhangi bir kaza geçirmesi durumunda kazaya neden olan kişinin tespit edilememesi ya da kişiye herhangi bir zarar gelmesinde de hasarlar karşılanır. Herhangi bir şekilde sigortasını yaptırmamış olan kişilerin verdiği bedensel zararlar durumunda da işlem kapsam altına alınır.

Sigortanın yapıldığı şirketin herhangi bir şekilde iflas etmesi durumunda ödemek zorunda oldukları maddi ve aynı zaman da bedensel zararlarda kapsam içerisinde yer alır. Herhangi bir şekilde çalınmış olan ya da gasp edilmiş olan aracın karışmış olduğu kazalarda kişiye gelen bedensel herhangi bir zarar da aynı şekilde güvence altına alınmış olan durumlar arasında yer alan koşullar arasında bulunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap