İlker İsminin Anlamı

ilker-isminin-anlami-84950

İlker İsminin Anlamı

Ülkemizde çok fazla kullanılan İlker isminin anlamı, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle yeni bir bebeğe sahip olan anne ve babalar için, çocuklarına koyacakları ismin anlamı büyük önem taşımaktadır. Bu noktada İlker isminin anlamı nedir? açıklanacak olursa; Kutlu kağan, uğurlu kaan anlamlarına gelirken aynı zamanda dost, arkadaş, ağabey anlamlarına da gelmektedir. İlker TDK’deki anlamı ise, ilk doğan erkek çocuğa verilen adlardan biri, ilk çocuk anlamına gelir.

 Genellikle erkek çocuklar için tercih edilen bu ismin kökeni Türkçedir. İsimler konusunda merak edilen ve ilgi duyulan konulardan bir tanesi de, tercih edilen ismin Kuran’da geçip geçmediği konusudur. Yapılan araştırmalar sonucunda, İlker isminin Kuran’ın herhangi bir yerinde geçtiği görülmemiştir.

İsim anlamlarından sonra birçok kişi tarafından dikkat edilen konular arasında, kişilik analizleri yer almaktadır. İlker isminin kişilik analizi hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa; Bu isme sahip kişiler genellikle sabırlıdırlar. İş hayatlarında yükselmeyi başarılar ve fazlaca üretken bir tutum içinde olmaktadırlar. Teknik konularda oldukça yetenekli oldukları söylenebilir. Sürekli olarak araştırma yaptıkları için, bir işin gerçekleştirilmesi konusunda pratik davranabilmektedirler. Çevresindeki kişilere karşı duygularını belli etmeyen bir tutum sergilemektedirler. Duygularını yoğun olarak yaşadıkları dönemlerde, nasıl hareket edeceklerini ve karşısındaki kişiye nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler. Sözünün eri kişilerdir. Dış görünüşlerine önem verirler. Sağlıklarına dikkat etmektedirler. İlker ismine sahip olan kişiler, romantik ve ince fikirlidirler. Arkadaş çevreleri geniştir ve arkadaş edinmekte zorluk çekmezler. Eleştiriye gelemezler ancak dürüst bir şekilde kendilerini ifade edebilirler. Rahatlık onlar için olmazsa olmazdır. Aşk adamı oldukları söylenebilir.

İlker isminin olumlu yönleri arasında sessiz, sakin, yoğun duygulara sahip, merhametli, yaratıcı, yumuşak başlı, gizemli, fedakar, şefkatli, hayal gücü yüksek, yalnızlığı seven, empati kuran, uyumlu, romantik, inancı yüksek ve esnek olması yer almaktadır.

Olumsuz yönleri arasında ise duygusal olmakta zorluk çeken, sabit fikirli, öngörülemeyen kararlar verebilen, marjinal ve tutucu olması yer alır.

İlker isminin fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Bu isme sahip kişiler genellikle geniş omuzlu olmaktadırlar. Kalın dudakları vardır ve gamzeli bir yanığa sahiptirler. Yüz hatları oldukça orantılıdır. Zarif bir görüntüye sahiptirler. Genellikle koyu renkli gözleri vardır. Kalın telli ve dalgalı saçlara sahiptirler. Köşeli bir çeneleri ve aynı zamanda belirgin elmacık kemikleri vardır. Alın yapısı geniş ve düzdür. Burunları kemerlidir. Ses tonları kalın ve toktur. Tatlı bir gülümsemeleri vardır.

Kişilik analizinden sonra birçok kişi tarafından ilgi uyandıran konular arasında, isimler hakkında yapılan harf analizleri yer almaktadır. İlker isminin harf analizi açıklanacak olursa, İ: Duygusal ve hassas anlamına gelmektedir. L: Sanatı seven ve sanatsal yeteneğe sahip olan kişileri çağrıştırmaktadır. K: Unvan sahibi ve başarılı olan kişileri temsil eder. E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi seven kişileri çağrıştırmaktadır. R: Tereddütlü olan kişileri temsil eder.

Birden fazla çocuk düşünen anne ve babalar açısından ilk çocuklarına koyacakları ismin yanında o ismi benzer olan isimlerde dikkat çekmektedir. İlker ismine benzer isimler arasında yer alan erkek isimleri açıklanacak olursa; İlkercan, İlkehan, İlke, İlkay, İlkin, İlkem, Erlik, İlkcan, İlksen, İlkiz, Ülker, Türker, Asker, Cenker, Berker, Müzekker, Peker, İskender, İlimdar ve İmer yer almaktadır. Benzer kız isimleri arasında ise; İlkay, İlknur, İlke, İlkin, Ülker, şeker, Gülşeker, Mahpeyker, Balşeker ve Peyker yer almaktadır.

İsimler konusunda merak edilen konulardan bir tanesi de, caiz olup olmadığıdır. İlker ismi caiz mi sorusuna verilecek cevap, bu ismin caiz olmayan isimler arasında yer almadığı olacaktır.

Birçok kişi için İlker ismine sahip olan ünlüler de merak uyandırmaktadır. İlker ismine sahip olan ünlüler arasında, oyuncu İlker Kaleli, İlker Ayrık, İlker İnanoğlu ve yazar İlker Başbuğ yer almaktadır.

İlker isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dost, arkadaş, ağabey
  • 2 – Uğurlu Kağan, Kutlu Kağan
  • 3 – İlk çocuk. İlk doğan erkek çocuklara verilen adlardan biri.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

İlker ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlker ismini kullanan 45.636 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlker ismini kullanan 10.519 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İlker ismini kullanan 3.338 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlker ismini kullanan 3.486 kişi bulunmaktadır.

İlker isminin Türkiye sıralaması

İlker en çok kullanılan 377. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 180. isimdir.

İlker ismini kullananların sayısı, son bir yılda 116 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İlker isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, İlker isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İlker isminin Harf Analizi

Kişiye İlker ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İlker İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlker ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlker isminin anlamını gözden geçirin!

İlker İsminin Numerolojisi

İlker isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
K: on dört
E: altı
R: yirmi bir
TOPLAM: 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap