İlhan İsminin Anlamı

İlhan ismi birçok aile tarafından çocuklarına çok eski yıllardan beri konulmaktadır. Bu isim hem günümüzde hem de geçmişte popüler olarak çocukların isimlerini süslemiştir. Hem erkek bebeklerde hem de kız bebeklerde İlhan ismi rahatlıkla kullanılabilir. Cinsiyetsiz isimler arasında kültürel ve modern duran bir yapısı bulunmaktadır. 

Ebeveynler çocuklarına bu ismi koymayı seçtiklerinde bazı araştırmalar içerisine girmektedir. Yeni doğacak olan çocuklarına isim verme telaşı birçok aile tarafından merakla ve mutlu bir şekilde geçirilen süreçtir. Çocuklarına İlhan ismini vermeyi tercih etmiş kişiler aynı zamanda İlhan isminin anlamı nedir sorusuna cevaplar aramaktadır. Bu noktada birçok farklı anlam kişilerin karşısına gelmektedir.

Bu isim 5-6 farklı anlamları bünyesinde barındırmaktadır. Kültürümüz içerisinde ve Türkçemizde ilhan ismi her ne kadar anlamları karşılığında kullanılmasa da isim olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle iki cinsiyet için uygun bir isim olması da birçok aileyi cezbetmektedir. Çok eski tarihlerden bu yana İlhan ismi birçok dil içerisinde yer almaktadır ve kökeni Farsça ile Arapça dili tarafından gelmektedir.

Türkçemiz içerisinde birçok yan anlamla beraber asıl anlamları İlhan kelimesi bünyesinde barındırmaktadır. Birçok kişi TDK’na göre İlhan isminin anlamı nedir sorusunun cevabını aramaktadır.  Türk Dil Kurumu İlhan isminin anlamını eski tarihlere dayandırmaktadır. Moğol imparatorlarına verilen ad olarak Türkçemizde yer edinmiştir. Ayrıca bir diğer anlamı da hükümdar ve imparatordur.

İlhan ismi aynı zamanda yan anlamlar içermektedir. Bu sebeple hem kendi kültürümüzde hem de gündelik Türkçemiz içerisinde farklı şekillerde ve zamanlarda kullanılmaktadır. İlhan ismi aynı zamanda inanç anlamını da bünyesinde barındırır. Öte yandan bir su bitkisi olan Nilüfer’in diğer adı olarak çok nadir de olsa kullanılmaktadır. 

Ebeveynler çocuklarına isim tercihi yaparken birçok etken tarafından akıllarında karışıklık olmaktadır. Bu etkenler arasında isimlerin İslam dinine uygunluk ve inançlara bağlı olup olmadığı ön plana çıkmaktadır. Birçok ebeveyn İlhan ismini çocuklarına vermeden önce bu konu üstünde meraklarını gidermek için İlhan ismi Kur’ an da geçiyor mu gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar. Konu üzerinde uzman olan kişilerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda İlhan isminin Kur’ an da yer almadığı görülmüştür.

Öte yandan Kur’ an içerisinde isim yer almasa da bazı isimler İslam dinine göre yasaklı olup olmadığına dikkat etmektedirler. Bu tarz durumlara önem veren kişiler çeşitli uzmanlara isimlerin caizliği konusunda sorular sormaktadırlar. Bazı kişiler İlhan ismi caiz mi sorusuna cevap aramaktadır. Çeşitli din alimleri ve ilahiyat profesörlerinin yapmış oldukları çalışmalar sonucunda isimlerin İslam dinine uygun olup olmadığı konusunda bazı neticelere varmışlardır. Araştırmalar sonucunda İlhan isminin hiçbir din üzerinde bir yasağı bulunmamaktadır. İslam dinine göre çocuklarına isim koymak isteyen kişiler bu ismi gönül rahatlığıyla tercih edebilmektedir.

İsimler kendi içerisinde taşıdığı anlamlarla beraber her ailede farklı hikayeleri içerisinde barındırmaktadır. Bu noktada hikayeler doğal olarak isimlerin anlamların önüne geçmektedir. Aileler çocuklarına isim koyarken bazı dönemlerde anlaşmazlıklar yaşayabilir. Bu noktada seçtikleri isimlere benzeyen başka isimleri göz önüne alabilmektedirler. Birçok insan İlhan ismine benzer isimler konusunda araştırmalar yapmaktadır. İlhami, Gülhan ve Nail gibi isimler ön plana çıkmaktadır. 

Aynı zamanda aileler çocukları için isim seçerken birçok durumdan etkilenirken çevrelerindeki popüler kişilerin ve ünlülerin isimlerinden etkilenebilmektedir. Birçok insan, İlhan ismine sahip olan ünlüler sayesinde çocuklarına bu ismi vermektedir. Futbolcu olan İlhan Mansız birçok aile için çocuklarına İlhan isminin verilmesine yol açmıştır. Ayrıca İlhan İrem, İlhan Şeşen gibi ünlüler de bulunmaktadır.

İlhan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İnanç.
  • 2 – Durgun Sularda Yetişen, Yaprakları Yuvarlak Ve Geniş, Beyaz, Sarı, Mavi Pembe Çiçekli Bir Su Bitkisi Olan Nilüferin Bir Başka Söyleniş Biçimi
  • 3 – İmparator, hükümdar
  • 4 – Eskiden Moğol İmparatorlarına verilen san.
  • 5 – Moğol hükümdarlarına verilen unvan

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

İlhan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlhan ismini kullanan 68.623 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlhan ismini kullanan 13.756 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İlhan ismini kullanan 5.005 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlhan ismini kullanan 3.901 kişi bulunmaktadır.

İlhan isminin Türkiye sıralaması

İlhan en çok kullanılan 234. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 114. isimdir.

Aşağıdaki grafik, İlhan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, İlhan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İlhan isminin Harf Analizi

Kişiye İlhan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İlhan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlhan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlhan isminin anlamını gözden geçirin!

İlhan İsminin Numerolojisi

İlhan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
H: on
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap