İlah İsminin Anlamı

İlah İsmi

İlah İsminin Anlamı Anne ve baba adaylarının çocuklarına isim tercihinde bulunurken pek çok alternatif arasından en düzgün isim seçmek için uğraştıkları görülmektedir. Hamilelik sürecinde en çok zorlanılan ve karar noktasında da pek çok değişikliğe gidilen konulardan bir tanesi de bebeğe koyulacak olan isimleri. Çocuğun cinsiyetine bağlı olarak koyulacak olan isim alternatifleri sınırlandırılabileceği için cinsiyet durumuna göre isim araştırması yapılmaktadır. Erkek çocuğu olacak kişilerin belirli alternatifler içerisinde arayış içerisine girdiği görülmektedir

Dini anlamda isim anlamlarını önemseyen ailelerin bu doğrultuda bir isim tercihi içerisinde bulunacakları görülmektedir. Bu sebeple de dini anlamı yüksek olan isimleri araştıran kişilerin İlah ismi ile de karşılaştığı görülmektedir. İlah ismi hakkında dini anlamda oldukça güzel ve hayırlı yorumlar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak ailelerin İlah isminin anlamı nedir, sorusunun cevabını araştırdıkları görülmektedir.

İlah İsminin Anlamı
İlah İsminin Anlamı

Detaylı bir inceleme yapıldığında İlah isminin anlamı son derece güzel şekillerle açıklanmaktadır. Bu ismin karşılık geldiği anlam için Tanrı, Allah açıklamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda bu ismin bir diğer anlamı da bir alanda yaratıcılığı ile hayranlık uyandıran kişi şeklindedir. Çok beğenilen kişiler için de bu ismin bir sıfat olarak kullanılabildiği görülmektedir.

Dini anlamda son derece önemli bir isim olan ilah ismi ile ilgili merak edilen bir diğer konu da İlah ismi Kur’an’da geçiyor mu, sorusunun cevabıdır. Bu ismin Kuran içerisinde yer almadığı görülmektedir. Fakat dini anlamda olumlu anlamları bulunan bu ismin isim olarak tercih edilebileceği görülmektedir. Fakat bazı yorumculara ve alimlere göre tanrı anlamına gelen bu ismin çocuğa konulması Allah’a şirk koşmak ile birlikte ele alınabileceği için doğru olmamaktadır. Bu sefer de bazı alimler bu ismin caiz olmadığını söylemektedir. Üzerinde en çok durulan  ve merak edilen konulardan bir tanesi İlah ismi caiz midir, sorusunun cevabıdır. Bu soru için bazı yorumcular caiz derken bazı yorumcular caiz değil yorumunu getirebilmektedir.

İsim tercihi yaparken İlah ismini tercih eden anne ve baba adaylarının sıkı bir araştırma içerisine girdiği görülmektedir. Öncelikle olarak İlah isminin olumlu yönleri araştırılmaktadır. Bu isme sahip olan kişiler enerjik, açık sözlü, fikrini açıkça ifade edebilen, risk almaktan korkmayan, hızlı ve öğrenen, amacına uygun hareket eden, maceraya koşmaktan korkmayan, yenilikçi, hareketli, atılgan, güçlü, mert kişilerdir. Bu isme sahip olan kişilerle ilgili yapılabilecek pek çok olumlu yorum bulunmaktadır. Fakat bunların yanı sıra İlah isminin olumsuz yönleri de olduğu görülmektedir. Karamsarlık, çok çabuk manipüle olmak, disiplinli olmakta zorlanmak, kırılganlık ve çok çabuk vazgeçmek bu isme sahip olan kişilerin olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır. 

İlah ismi ile ilgili merak edilen bir yer konu da İlah isminin harf analizi olmaktadır. Bu isim içerisinde yer alan İ harfinin hassasiyeti ve duygusallığı, L harfinin sanatsal ve ince bir ruhu, A harfinin atılganlığı ve enerjikliği, H harfinin ise sakinliği ve durağanlığı yansıttığı görülmektedir. Harf analizi bakımından incelendiğinde de bu ismin son derece olumlu ve hayırlı olan anlamlara denk geldiği görülmektedir. Bu sebeple çocuklara verilmek üzere bu isim tercih edilebilir denilmektedir.

Bu ismi çocuğuna koymak istemeyen fakat benzer bir isim arayışı içerisinde olan kişilerin de yararlanabileceği alternatifler bulunmaktadır. Layi, Îlahi, Abdullah, Nurullah, İlticaullah, İbadetullah, İnşirah, İlaydın, Emetullah, İlerya, İla isimleri bu isim için kullanılabilecek olan alternatifler olarak belirlenmiştir. Anne ve baba adaylarının İlah ismini tercih etmemeleri halinde bu alternatiflerden yararlanması mümkündür.

İlah isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tanrı.
  • 2 – Bir alanda yaratıcılığı ile hayranlık uyandıran, çok beğenilen, çok tutulan kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

İlah ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlah ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlah ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da İlah ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlah ismini kullanan bulunmamaktadır.

İlah isminin Türkiye sıralaması

İlah en çok kullanılan 11907. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6289. isimdir.

İlah ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

İlah isminin Harf Analizi

Kişiye İlah ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İlah İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlah ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlah isminin anlamını gözden geçirin!

İlah İsminin Numerolojisi

İlah isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
A: bir
H: on
TOPLAM: 38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap