İkinci El Araç Garanti Kapsam Fiyat

İkinci El Araç Garanti Kapsam Fiyat İkinci el otomobil satışlarında garanti kanunu, bu kanun Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ikinci el araç piyasasını daha kapsamlı hale getirmek için yürürlüğe girdirdiği bir yasadır. Bu yasa ile ikinci el araçları teminat altına alınması hedefleniyor.

Bu yasa belirli koşullar içeriyor. İkinci el araç garanti koşullarına uygun olan araçlara sigorta yaptırmak zorunludur. Bu zorunluluk satıcı ve alıcı arasında daha sağlam bir ticaret ortamı sunuyor. İkinci el aracınıza garanti sigortası yaptırmanız halinde hem kendinizi hem de aracınızı görünmez ve aniden oluşabilecek arızalara karşı güvence altına alabilirsiniz.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Büyük İmkânlar Sağlar
İkinci El Araç Garanti Sigortası Büyük İmkânlar Sağlar

İkinci el aracı olanlar veya aracını satmak isteyen satıcılar bu sigorta ile ani arızalara karşı önlem almış oluyor. Araç sahipleri, ekspertiz raporu ve net piyasa değeri hakkında bilgi sahibi olarak, çabuk bir araç alım ve satış işlemi yapabiliyor. Bakanlık tarafından yayınlanarak yürürlüğe giren ve yapılması zorunlu hale gelen ikinci el araba garanti yasası arabasını satmak isteyen satıcı ve kullanıcı bakımından büyük imkânlar sunabiliyor.

Kullanmış olduğunuz aracınızda masraflı ve beklenmeyen bir arıza durumu ile karşılaşmak istemeyen bireyler bu şekilde aracını arızalara karşı koruyabilir. Garanti sigortası ihtiyacınıza ve bütçenize uygun bir poliçe ile bunu yapabilirsiniz. Aracınız ikinci el durumunda olmalıdır. Üretici veya tedarikçi firma tarafından devam eden bir sigorta durumu olmamalıdır. Araç 8 yaş ve 16 bin kilometre sınırının altında olursa sigorta kapsamına dâhil olabilir.

Başka İçerik:  LPG ve Dizel Yakıt Tüketim Farkları

Bunun beraberinde araç Türkiye sınırları içinde bulunmalı, ruhsatlı ve muayeneleri düzenli bir şekilde yapılı olmalıdır. Eğer bu koşullara uygun bir aracınız var ise sizde ikinci el araç garanti sigortasından yararlanabilirsiniz. Aracınız bu şekilde sadece arızalara karşı korunmakla kalmaz, poliçe size sunmuş olduğu ilave hizmetlerden de faydalanma imkânı sunar.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Ayrıntıları Nelerdir?

İkinci el araç garanti yasasına göre garanti süresi veya garanti kullanımı içinde bulunan ikinci el motorlu aracın; motor, şanzıman, diferansiyel gibi ana ve aracın yürürlüğünde önemli bir yere sahip olan parçaların arızalanması durumu ortaya çıkan maddi hasar sigorta kapsamı içinde karşılanmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüm araçlar için zorunlu hale getirilen ikinci el araç garanti kanunu Resmi Gazete tarafınca 13 Şubat 2022 tarihinde yayınlanarak kamu oyu ile paylaşılmıştır.

İkinci El Araç Garanti Kanunu İçeriği

İkinci el otomobil Garanti kanunu ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntılar şu şekilde yer alıyor. Hazırlanacak ekspertiz raporunda araca ait her ayrıntı yer verilecektir. Hazırlanan raporda aracın özellikleri, arıza seviyesi, kilometre durumu, kaza, boya, değişmiş olan parça, şanzıman, motor, göçük gibi sistemleri hususunda bütün bilgiler eksiksiz olarak kayıta geçecektir. Ekspertiz raporu sadece ikinci el olarak satın alınacak binek araçlarda, hafif ticari ve pick-up tarzındaki araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulama içerisinde ikinci el araç ticareti yapmış olan şirket satmış olduğu araç için en az 3 ay süre veya 5 bin kilometre kullanım garantisi vermesi zorunludur.

İkinci El Araç Garanti Kapsamında Bulunan Sınırlamalar
İkinci El Araç Garanti Kapsamında Bulunan Sınırlamalar

İkinci El Araç Garanti Kapsamında Bulunan Sınırlamalar

Garanti süresi zarfınca veya kilometre kullanımı içerisinde aracın şanzıman, diferansiyel, motor, enjeksiyon gibi ana parçalarından herhangi birinde hasar oluşması durumunda 30 gün içerisinde satış yapmış olan şirket tarafından karşılanacaktır. 8 yaşını doldurmuş ve 160 bin kilometre sınırının üzerinde olan araçlar garanti kapsamı içerisinde olmayacaktır. Ekspertiz raporunda listelenen hasarlar ikinci el araç garanti kanunu talimatları doğrultusunda garanti kapsamı içinde olmaz. Eskimiş hatalı kullanıma bağlı olarak arızalanmış ve ömrü biten kayış, balata, disk gibi aksamlar sigorta kapsamı içerisinde bulunmaz. Bu konuya araç sahiplerinin dikkat etmesi gerekir.

Başka İçerik:  Muafiyet İndirimi Kaskoda Ne İşe Yarar?

İkinci El Otomobil Garanti Sigortası İle Poliçe Fiyatları

Beklenmedik arızalara karşı bütçenizin sıkıntıya girmesini engelleyen ve yüksek maliyetli parçalar için yaşam standardınızın düşmesini önleyen ikinci el araç garanti sigortası birbirinden çeşitli paket seçenekleri ile bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyumluluk gösterebiliyor. Poliçe fiyatları poliçenin sunmuş olduğu güvence süresi veya kilometre kullanımına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bunun beraberinde aracınızın teknik ayrıntıları yaşadığınız yerin konum gibi kalemler ve fiyatları doğrudan etkileyebilir. Günümüz şartlarında sigorta şirketleri sigortacılık sektöründeki deneyimleri ile sizlere alışılmışın haricinde hızlı uygun ve güvenilir bir sigortalama deneyimi sunabiliyor.

İkinci El Otomobil Garanti Sigortası Zorunlu Mu?
İkinci El Otomobil Garanti Sigortası Zorunlu Mu?

İkinci El Otomobil Garanti Sigortası Zorunlu Mu?

İkinci el otomobil ticareti piyasası çok büyük ve hareketli bir pazar olması dikkatleri üzerine çekiyor. Bu pazarda senede milyonlarca araç satış ve alım işlemi gerçekleşiyor. Bu konuda alıcı ve satıcı maddi ve manevi bakımdan herhangi bir zarara uğramaması için yetkililer tarafından çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafınca sıfır araçlar için uygulanan garanti sigortası ikinci el araçlar içinde uygulanmaya başlanılmıştır. İkinci el araçlar ile ilgili verilecek olan garanti pazardaki ticaretin daha güvenilir bir durumda devam ettirilmesine, tarafların aralarındaki ilişkilerinin güvence kapsamı altına alınarak sağlamlaştırılmasına olanak sunar. İkinci el araç garanti sigortası pazar için büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap