İkame Araç Kasko Teminatı

İkame Araç Kasko Teminatı. Aracınızın arızalanması veya kaza yapması durumunda serviste kalacağı süre boyunca kasko poliçesinde belirtilmiş olan onarım süresinin aşılması halinde geçici bir süre ile sigorta şirketi tarafından sigortalıya temin edilen araca ikame araç denir.

Sigorta şirketi ile yapılacak olan sözleşmelerde ikame türündeki araç teminatının bulunması halinde aracını kasko sigortası yaptıran kişiye araç temini sağlanmaktadır.  Eğer sözleşmede yer almıyorsa sigortalı kesinlikle araç talep edemez ve alamaz. Ayrıca yılda sadece 2 kez araç teminatından faydalanılabilir. Sigortalıya verilecek olan aracın kullanıcının konforuna uygun özelliklerde seçilmesi gerekir.

İkame Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkame araç alabilmenin belli şartları bulunur. Eğer sigorta eksperi trafikte aracın emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediğini tespit ederse sigorta şirketi araç hizmetini kabul etmeyebilir. Diyelim ki araçta ufak bir çizilme varsa ve kasko kapsamında araç onarımı yapılacaksa sigorta şirketi araç vermeyebilir.

İkame tipi araç alırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Her şeyden önce bu aracın emanet olduğu unutulmamalıdır.  Bir de aracı ilk teslim alır almaz kontrolünü sağlamalıdır ki sonradan bir problem yaşanmasın. Özellikleri hakkında bilgi edinerek yolda işinize yarayacak şekilde kullanım sağlamış olursunuz.  

Araca her hangi bir zarar vermemek adına yene, içme veya sigara gibi ürünlerin tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Riskli sürüş tekniklerinden uzak durulmalıdır.  İkame türü araç kullanım bilgilerini mutlaka okumalıdır. Son olarak, aracını teslim ederken depo dolu bir şekilde teslim edilmesi gerekir. aracı kullanım boyunca yasal ve etik kurallara uymak ta fayda vardır.

Başka İçerik:  DASK Yaptırılmadığında Ceza İşlemi Uygulanır mı

İkame Araç Almanın Şartları

İkame Araç Almanın Şartları

Kasko sigortası yaptırmadan evvel teminatlarda yer alan detayların incelenmesinde fayda vardır. Kapsamı bilmek ve sınırları nelerdir bunlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü bu kapsamlarda yoksa ya da belirtilmediyse ikame araç kullanılamaz.

İkame cinsi araç alırken sigorta şirketi tarafından istenen bazı şartlar bulunmaktadır.  Bu şartlar:

  • Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmedeki teminatta araç kullanma ile ilgili madde yer almalıdır.
  • Aracın kullanılamayacak kadar ağır hasarlı olması gerekir.
  • Araç tamir süresinin 48 saati geçmesi gerekir
  • Sigorta şirketinin vermiş olduğu teminatların içinde bir hasarın oluşmuş olması gerekmektedir.

Bu şartlardan birinin olması durumunda müşterinin araç talep etme hakkı bulunmaktadır.  

İkame Aracın Teslimi

Aracını kasko sigortası yaptırmış olan kişilerin ikame araç temini süresi 24 saattir. Araç, sigorta şirketi hangi kiralık araç firması ile anlaşmalı ise Onun anlaşmalı olduğu en yakın kiralama firmasından temin edilir. 

Sigortalı tarafından kullanılan ikame türü araç için bulundurma süresi eksper tarafından tutulmakta olan ekspertiz raporunda belirtilir. Bu süre poliçede yer alan süre kadar olmaktadır. Bu süre sigorta şirketlerinin politikalarına göre en fazla 7- 15 gündür.

İkame Araç İçin Gerekli Olanlar

İkame araç temininde öncelikle kredi kartı gerekmektedir. Firmalar, aracını kasko sigortası yaptırmış olan sigortalıya teminat içine alınmamış masraflar için boş kredi kartı slibi ya da mail order formu imzalatır.

  • Trafik cezaları
  • Eksik yakıt teslim edilmesi
  • Kasko poliçesi kapsamı dışında araca verilen zararlar
  • Kiralayan kişinin bireysel olarak yaptığı kusurlu hareketler nedeni ile kiralık aracın kullanılmamasından doğan ticari kayıplar

Durumunda firmalar boş kredi kartı slipini ve mail order formunu isterler.

İkame Araç Tutarını Kim Öder?

İkame aracın farklı nedenlerden ötürü geç iade edilmesi durumunda gün sayısı kadar sigortalının bedelini ödemesi gerekir. Fakat eksperin belirlemiş olduğu gün kadar aracın sigortalıda kalması dâhilinde kişinin kendi masrafları hariç herhangi bir ödeme yapmasına gerek yoktur.

Başka İçerik:  Kasko Yenileme Hizmeti Hakkında

Köprü, otoyol ücretleri ve trafik cezası gibi tutarlar kasko sigortası yaptıran sigortalıya aittir.

İkame Türü Araç Hizmeti Trafik Sigortasında Var mıdır?

İkame araç teminatı eğer poliçede yer almıyorsa trafik sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Araç teminatı içeren poliçelerde sigorta şirketleri araç temin etmektedirler.  Önemli olan meydana gelen kazanın sigorta şirketi tarafından daha önceden tanımlanmış kaza tanımına uygun olup olmadığıdır.

İkame Tipi Araçla Kaza Yapma

İkame araç teminatı altında kiralanan araç, kiralanan şirket tarafından kaskolu ise sigortalı aracın tamiri için herhangi bir ücret ödemez. Ama kaza yapıldıktan sonra mutlaka kaza raporu tutulmalıdır. Tutulan bu raporun firmaya teslim edilmesi gerekir.

Bu tür araçlarda, verilen hizmetin kapsamı dışında kalan tüm maddi ve bedenen yapılan kazalarda bedeli mutlaka sigortalının kendisinin ödemesi gereklidir.

İkame Araç Kaskoyu Bozar mı?

İkame Araç Kaskoyu Bozar mı?

İkame araç teminatı kasko poliçesi içerisinde sigorta şirketlerinin kasko yaptıracaklarasunmuş olduğu ek bir hizmettir. Bu yüzden de bu hizmetten faydalanılması durumunda kaskonun bozulması söz konusu değildir.

Kasko sahiplerine hasar sonrası verilen desteklerden biri olan ikame araç hizmeti sayesinde trafikte yaşanacak olumsuzluklarda güvence altına alınmış olur. Fakat unutmamak gerekir ki bu hizmet sadece poliçede yer alması durumunda geçerlidir.

Ayrıca bu hizmet zorunlu trafik sigortası içinde yer almaz. Araç kasko sigortası yaptırırken sigorta şirketiyle kullanım şartları ile özel koşullar görüşülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap