İftar Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

İftar Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ramazan ayında İftardan sonra veya Oruçlu iken İnsanların en çok şikayet ettiği konulardan biri de yüksek baş ağrısı çekm..

Ramazan ayında İftardan sonra veya Oruçlu iken İnsanların en çok şikayet ettiği konulardan biri de yüksek baş ağrısı çekmeleridir. Özellikle Ramazan aylarında oruç tutulan sürenin yaz aylarında olmasından dolayı birçok insan sağlıklı beslenme kurullarının dışına çıkıyor ve bu nedenlerden ötürü kan şekeri düşüyor uyku düzeni bozuluyor.

Bu gibi sebeplerin tamamı insanların ağır baş ağrısı çekmesini sağlıyor Üstelik migren ağrısı gibi rahatsızlığınız bulunuyorsa da ilaç istemeyeceğiniz den dolayı baş ağrısı birçok insanın yoğun problemler yaşamasına sebep vermektedir. Bu problemlerin Ortadan kaldırılabilmesi için uygulanabilecek belli başlı yöntemler şunlardır;

Öncelikle bilmeniz gereken nokta Sağlıklı Yaşam devam etmek için belirli Besin gruplarının tamamından doğru şekilde beslenilmesi gerekiyor.

İftarda veya sahurda kızartma ya da ağır yağ içeren yemeklerden uzak durmanızı tavsiye ederim

Orucumuzu açarken mutlaka çorba ile başlayarak kan basıncınız doğru şekilde yükselmeye başlayan Bu sayede Herhangi bir problem yaşamadan gıdalar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yemek yerken iftarda hemen yemek yemeye başlar başlamaz hızlı bir şekilde tüketmeyin çorbayı içtikten sonra bir 10 dakika kadar Mola verirseniz kan basıncınız daha dengeli bir şekilde artacağından dolayı baş ağrısı yaşamazsınız.

Nane çayı yada papatya çayı içerek başarısının azalmasını sağlayabilirsiniz ve bunların desteklemesi için karanfil çiğnemenin tavsiye ediyorum

İftar sonrasında soğuk su ile duş almanın iftarla birlikte yükselecek olan hızlı Kan basıncının yavaşlamasına sebebiyet verecektir.Öncelikle bol su tüketmeniz ve Vücudunuzun susuz kalmasını engellemenin çok önemlidir uzmanlara göre her bir kilogram için 30 milim su tüketilmesi gerekiyor Yani ortalama 50 kilogram olan birisi günde bir buçuk litre su tüketmelidir.

Sahurda şekerli besinler tüketmeyin Çünkü bu şekerli besinler kan basıncını dengesiz değiştirecektir Bunun yerine protein açısından zengin Yumurta et gibi gıdalar tüketmelisiniz.

Gürültülü ortamlarda bulunmayın Çünkü gürültü baş ağrısının tetikleyebilir. Eğer ki izler yoğun bir şekilde sigara kahve çay tüketen insanlardan sakız Ramazan başlamadan İki hafta kadar evvel azaltmaya başlarsanız Ramazan’da çok daha rahat bir şekilde oruçlarınızı tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap