İftar Duaları

İftar Duaları. Şüphesiz ki; ramazan ayında günün en güzel hali Allah’ın bize verdiği nimetlerle kavuştuğumuz o iftar zamanıdır. Oruç tutan insanlar, iftar zamanı yaklaşınca insanlar sofrada ezanın okunmasını bekler, Ezan okunması ile birlikte iftar duaları okunur ve ardından insanlar büyük bir sevinçle ve huzurla orucunu açar. Oruç tutacağımız o mübarek aya bizi erdiren Allah’a verdiği nimetler için şükür ve teşekkür etmek adına bu dualar çok önemlidir. Bu dualar ile insanlar Allah’a bol bol şükür eder ve orucunun kabul etmesi için dualar eder.

Ramazan ayı boyunca iftarlar sevinç, coşku ve aynı zamanda manevi bir huzurla karşılanır. Sabırla ve Allah aşkıyla bütün gün aç ve susuz duran insanlar, bunun Allah için bir ibadet olduğunun bilincinde olup oruçlarını büyük bir şevkle tutar.

Yediğimiz, içtiğimiz kısacası Allah’ın verdiği tüm nimetlerin kıymeti ramazan ayında özellikle iftar saatlerinde daha fazla anlaşılır. Bu nedenle de ramazan ayında olduğu gibi hayatımızın her anında Allah’ın verdiği tüm nimetlere sürekli şükür etmeliyiz. Sevdiklerimize ve çevremizdeki diğer insanlara da dini sözler göndererek onların da şükür etmelerine vesile olabiliriz.

İftar Duaları
İftar Duaları

Editörün Seçimi ile En Güzel İftar Duaları:

 1. “Allah’ım! Orucumu senin rızan için tuttum, senin rahmetinle açıyorum. Dualarımı kabul eyle, günahlarımı bağışla, bana ve sevdiklerime sağlık, huzur ve bereket ihsan eyle. Amin.”
 2. “Ya Rab! Senin rahmetinle iftarımızı açıyoruz. Senden mağfiret diliyor, günahlarımızı bağışlamanı ve bize hidayet etmeni niyaz ediyoruz. Dualarımızı kabul buyur. Amin.”
 3. “Ey Merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbim! Bu mübarek iftar vaktinde dualarımızı kabul eyle. Kalplerimizi birleştir, bizi affet ve rızanı kazanmamızı nasip eyle. Amin.”
 4. “Ya Rab! Yine Senin rızan için orucumuzu açıyoruz. Dualarımızı, niyetlerimizi ve amellerimizi kabul buyur. Bizi affet, bize hidayet et ve cennetinle mükafatlandır. Amin.”
 5. “Allah’ım! Senin rızan için iftarımızı açıyoruz. Bize sağlık, huzur ve bereket ihsan eyle. Dualarımızı kabul buyur ve bizi affet. Amin.”
 6. “Ya Rab! Bu mübarek iftar vaktinde bize rahmetini göster, bizi affet ve bize güzellikler ihsan eyle. Dualarımızı kabul et. Amin.”
 7. “Allah’ım! Bu mübarek iftar vaktinde dualarımızı kabul buyur, günahlarımızı bağışla ve bize hidayet et. Bize sağlık, huzur ve bereket ver. Amin.”
 8. “Ya Rabbi! Bu iftar vaktinde açlığımızı gideriyor, dualarımızı sana yükseltiyoruz. Rahmetini ve mağfiretini üzerimize yağdır. Dualarımızı kabul buyur. Amin.”
 9. “Allah’ım! Senin rızan için iftarımızı açıyoruz. Dualarımızı kabul buyur, günahlarımızı affet ve bize hidayet et. Bizi cennetinle mükafatlandır. Amin.”
 10. “Ya Rab! Bu mübarek iftar vaktinde dualarımızı kabul buyur, bizi affet, bize sağlık, huzur ve bereket ver. Bizi sana yakınlaştır. Amin.”

Bu iftar duaları, orucun açıldığı zaman diliminde Allah’a yönelerek yapılan dualardır. Dualarda Allah’tan mağfiret, rahmet, hidayet, sağlık, huzur, bereket ve cennetin ihsan edilmesi gibi dileklerde bulunulur. Duaların kabul edilmesi, günahların bağışlanması ve rızaya erişilmesi temennisinde bulunulur. İftar duaları, oruç tutan kişinin Allah’a yakınlaşma, ibadetini daha da anlamlı kılma niyetiyle yapılır. Bu dualar sevgi, samimiyet ve bağlılıkla Allah’a yönelme amacı taşır.

İftar Duaları

 • İslam dininin farzlarından olmazsa olmazlarından biri de oruç tutmaktır. Allah’ın emriyle yılın bir ayı olan Ramazan ayını oruçlu geçirmekteyiz. Oruç imsak vaktiyle başlar iftar vaktinin girmesiyle de sona erer ve Müslümanlar için farz olan bir ibadettir.
 • Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Üç kimsenin duası ret olunmaz. İftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah Teâla bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim diye yemin eder.
 • Orucun ehemmiyeti biz Müslümanlar için oldukça fazladır. Biz bu sayfamızda sizler için iftar dualarından güzel örnekler hazırlamaya çalıştık.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav) İftar Duası
 • Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.
 • Arapçası: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.
 • Anlamı: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum. (Ebu Davud, Savm: 22)
 • Mervan ibni Salim, ibni ömer Radiyallahu Anhümadan naklediyor:
 • Sallallahu Aleyhi Vesellem Resulullah Efendimiz, orucunu açınca şöyle derdi.
 • Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Teala’ ya sevap kesinleşti. Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.

İftar Duası 1

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü.

Anlamı: Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.

İftar Duası 2

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Televizyonda Dinlediğimiz İftar Duası

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Âmin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap