İftar Duaları

İftar Duaları. Şüphesiz ki; ramazan ayında günün en güzel hali Allah’ın bize verdiği nimetlerle kavuştuğumuz o iftar zamanıdır. Oruç tutan insanlar, iftar zamanı yaklaşınca insanlar sofrada ezanın okunmasını bekler, Ezan okunması ile birlikte iftar duaları okunur ve ardından insanlar büyük bir sevinçle ve huzurla orucunu açar. Oruç tutacağımız o mübarek aya bizi erdiren Allah’a verdiği nimetler için şükür ve teşekkür etmek adına bu dualar çok önemlidir. Bu dualar ile insanlar Allah’a bol bol şükür eder ve orucunun kabul etmesi için dualar eder.

Ramazan ayı boyunca iftarlar sevinç, coşku ve aynı zamanda manevi bir huzurla karşılanır. Sabırla ve Allah aşkıyla bütün gün aç ve susuz duran insanlar, bunun Allah için bir ibadet olduğunun bilincinde olup oruçlarını büyük bir şevkle tutar.

Yediğimiz, içtiğimiz kısacası Allah’ın verdiği tüm nimetlerin kıymeti ramazan ayında özellikle iftar saatlerinde daha fazla anlaşılır. Bu nedenle de ramazan ayında olduğu gibi hayatımızın her anında Allah’ın verdiği tüm nimetlere sürekli şükür etmeliyiz. Sevdiklerimize ve çevremizdeki diğer insanlara da dini sözler göndererek onların da şükür etmelerine vesile olabiliriz.

İftar Duaları
İftar Duaları

İftar Duaları

  • İslam dininin farzlarından olmazsa olmazlarından biri de oruç tutmaktır. Allah’ın emriyle yılın bir ayı olan Ramazan ayını oruçlu geçirmekteyiz. Oruç imsak vaktiyle başlar iftar vaktinin girmesiyle de sona erer ve Müslümanlar için farz olan bir ibadettir.
  • Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Üç kimsenin duası ret olunmaz. İftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah Teâla bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim diye yemin eder.
  • Orucun ehemmiyeti biz Müslümanlar için oldukça fazladır. Biz bu sayfamızda sizler için iftar dualarından güzel örnekler hazırlamaya çalıştık.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav) İftar Duası
  • Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.
  • Arapçası: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.
  • Anlamı: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum. (Ebu Davud, Savm: 22)
  • Mervan ibni Salim, ibni ömer Radiyallahu Anhümadan naklediyor:
  • Sallallahu Aleyhi Vesellem Resulullah Efendimiz, orucunu açınca şöyle derdi.
  • Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Teala’ ya sevap kesinleşti. Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.

İftar Duası 1

Arapçası: Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü.

Anlamı: Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.

İftar Duası 2

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Anlamı: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allah’ım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Televizyonda Dinlediğimiz İftar Duası

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni, ailemi, milletimi, devletimi ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Âmin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap