İçli Köfte Dondurucuda Nasıl Saklanır?

icli-kofte-dondurucuda-nasil-saklanir-58219

İçli Köfte Dondurucuda Nasıl Saklanır? Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli lezzetlerinden bir tanesi olan içli köfte, yarattığı kültürle günümüzde büyük..

İçli Köfte Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli lezzetlerinden bir tanesi olan içli köfte, yarattığı kültürle günümüzde büyükşehirlerde önemli restoranların menüsünde yer almaktadır. İçli köfte kültür açısından Arap mutfağına ait bir yemektir ve Arapların Kibbe olarak tanımladığı son derece yapılması zor ve zahmet gerektiren bir yemek türüdür. Oldukça lezzetli bir ürün olan içli köfte yapıldıktan sonra hızlıca tüketilmelidir.

İçerisinde bulundurduğu bulgur ve diğer malzemelerden dolayı bekleme gibi durumlarda besin değerini kaybedebilir ve bakteri üretimi artabilir.

Son derece lezzetli olan içli köfte, eğer tüketilebilecek ilden daha fazla üretilmişse o zaman saklamak için belli başlı metotlar uygulamamız gerekiyor.

Bu metotlarla beraber içli köfteleri uzun süre saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda çıkartarak lezzetli sofralar oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda içliköfte oldukça zahmetli bir üretim istediği için ev hanımları yaptıktan sonra genellikle bir kısmını dondurucuya kaldırarak daha sonra tüketmek için ayırırlar.

Bunu dondurucuda saklayabilmek için belli başlı metotları uygulamamız gerekiyor.

İçli köfte dondurucuda nasıl saklanır?

İçli köfteleri dondurucuda saklamaya başlamadan önce taze köfte olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Dışarıda durmuş bir köfteyi buzdolabında dondurucuya kaldırırsanız bozulma riski büyük olacaktır ve içerisinde bakteri üretimi hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. İçli köfte derinize hazırladıktan sonra bir tepsi üzerine birbirlerine temas etmeyecek şekilde istifleyin.

Ardından tepsiye dizmiş olduğumuz için köfteler doluncaya kadar dondurucu içerisinde bekletilir.

Donma işlemi gerçekleştikten sonra saklama kabı ya da buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirerek ağzını sıkıca kapatıp buzdolabının dondurucu bölümüne tekrar koyabilirsiniz.

Köftelerinizi dondurucuda saklarken tek porsiyon şeklinde gruplar halinde dizim gerçekleştirir siz daha avantajlı olur. Bu sayede çıkarmak istediğinizde sadece tüketebileceğiniz kazanı çıkartırsınız.

Köfteleri buzdolabından çıkardıktan sonra buzları çözülünce tekrardan buzdolabının dondurucu bölümüne koyamazsınız.

Bu şekilde bir saklama gerçekleştirdiğinizde yaklaşık 6 ay boyunca içli köfte denizi muhafaza edebilirsiniz. İçli köfte derin muhafaza edilebilmesi için -18 ile 20 derecelik bir ısı gerekmektedir. İçli köfte ellerinizi dondurucuya iki farklı şekilde yerleştirebilirsiniz.

Kızartma yaptıktan sonra yerleştirme bileceğiniz gibi isteğe bağlı pişirmeden de içli köfte derinizi dondurucuda saklayabilirsiniz. Haşlama yöntemi de nadir olarak kullanılan metotlar içerisinde yer almaktadır. Dondurucudan çıkarttıktan sonra istediğiniz şekilde pişirerek sofralarınızı süsleyebilirsiniz.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol