İçki, Kumar, Sigara Ve Uyuşturucu Gibi Maddelerin Zararları

icki-kumar-sigara-zararlari-min

İçki, kumar, sigara ve uyuşturucu maddeler kişinin can ve mal bütünlüğüne zarar veren maddeler olarak kabul edilmektedir. Bunların tümü insan sağlığı için zararlı kabul edildiklerinden zararlı alışkanlıklar olarak da bilinmektedir.

Zararlı alışkanlıklar kişinin kendine ve çevresine zarar verdiği ve bağımlılık oluşturan alışkanlıkları kapsamaktadır. İçki, kumar, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı belirli aşamaları olan ve kişinin ilk aşamalardan geçtikten sonra bırakabilmek için uzman yardıma başvurması gereken konular olmaktadır.

Bağımlılıklar insan bedeni ve ruhunda geri dönüşü olmaya hasarlar bırakabilmektedir. İlk olarak bir kereden bir şey olmaz şeklinde başlayan ve zamanla insanı etkisi altına alan alışkanlıklar ileri düzeyde bağımlılık haline gelerek kişinin vazgeçemediği bir hale gelmektedir. Alışkanlıkların bağımlılığa dönüşme evresi oldukça kısa bir evredir. Kişi içinde bulunduğu durumu anlayana kadar çoktan bağımlı hale gelebilmektedir. Bu nedenle alışkanlıklara çok dikkat etmek ve çevrede bu yöne eğilimi olan kişileri doğru bir şekilde uyarmak gerekmektedir.

İçki, Kumar, Sigara Ve Uyuşturucu Gibi Maddelerin Zararları
İçki, Kumar, Sigara Ve Uyuşturucu Gibi Maddelerin Zararları

Zararlı alışkanlıklar bazı kişilerde tek bir alışkanlık ile başlarken zamanla tüm zararlı alışkanlıkların aynı kişide yerleştiği görülebilmektedir. Çünkü zararlı alışkanlıklar birbirini etkilemektedir.

Tüm zararlı alışkanlıklardan korunmanın ilk yolu doğru çevre edinmek ile mümkün olmaktadır. Zararlı alışkanlıkları olmayan çevrede yaşamak alışkanlıkların tetiklenmesini de azaltmaktadır.

Her bireyin kendi yaşam sürecinde ruh ve beden sağlığını korumaya çalışması ve sorunlar ile başa çıkamadığı dönemlerde uzman bir yardım alması zararlı alışkanlıklardan uzak kalmaya fırsat sunmaktadır. Sigara bırakma hattını ALO 171’i de arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap