İceberg (Atom) Marulun Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı

İceberg marul kalabalık aile değilseniz tek sefer zor biter. Yemeklerde kullanımı yaygındır. Diyetlerde size büyük fayda sağlar. Aşırı tüketimi zararlı olabilir.

Iceberg/atom marul

İceberg (Atom) Marulun Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı Lahanaya benzeyen sert yapraklara sahip iceberg ya da atom marul, gevrek ve lezzetli yapraklarıyla vazgçemediğimiz sebzeler arasındadır. Marulun birçok çeşidi vardır ve ülkemiz yemek kültüründe kuşkusuz en fazla tercih edilen kıvırcık adı verilen türüdür.

Ancak atom marul yardımcı yemek olarak veya hazırlanan atıştırmalıkların içerisinde en sık kullanılan salata malzemelerindendir. Bunun ana nedeni lezzetinin yanında, gevrek bir formda olmasıdır.

Papatyagiller familyasına ait bir sebze olan iceberg, yılın her döneminde yetiştirilebilen, 2-3 ay gibi bir yetişme süresine sahiptir. Bu avantajı, tezgahlarda kendisini sürekli şekilde bulmamıza neden olur.

İceberg (Atom) Marulun Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı
İceberg (Atom) Marulun Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı

Tüm sebzeler gibi, vitamin, mineral ve diğer bileşenleriyle, sağlıklı beslenmenin temel malzemelerinden biri olarak görülür.

Halk arasında diğer marul türlerinin atom marula göre daha fazla besin değerine sahip olduğu hakkında yanlış bir kanı bulunur. Diğer marul türlerine göre farklı bileşenlere sahip olan atom marul, pek çok konuda fayda sağlayan dengeli bir beslenmenin önemli unsurlarındandır.

Pek çok gıda türüne göre nispeten daha az enerji sağlaması sayesinde, özellikle kilo verme amaçlı diyetlerde de, vazgeçilmez gıda türlerinden biri olarak öne çıkar.

Kullanım alanının genişliği ve hatta doğrudan tüketilmesi, bu lezzetli sebzenin, ülkemizde de yoğun şekilde tüketilmesine sebep olur.

Atom marulun kültürden kültüre kullanılış yoğunluğu ve şekli değişiklikler gösterse de, genel kullanım özellikleri birbirine benzerdir. Buzdağı marulu, buz marulu, iceberg, göbek marul, atom marulu olarak farklı isimlerle de anılır.

Iceberg/atom marul Nasıl Saklanır?

Genellikle tek seferde tüketilmek için fazla büyük sebzelerden olan atom marul nasıl saklanır? Sorusunun da sıkça tekrarlandığı sebzeler arasındadır. Bilindiği üzere, sebzelerin taze olarak tüketilmesi, besin değerlerinden en yoğun şekilde faydalanılması anlamına gelir.

Ancak çeşitli sebzelerin tek seferde tüketilememesi, en doğru koşullarda saklanmasını da gerektirir.

İceberg atom marulun saklanması için en doğru yöntem 2 ile 5 derece sıcaklıkta ve cam bir kapta korunmasıdır.  Bu şekilde depoladığınız atom marulu, buzdolabına konulduğu ilk anda ki tazeliğine göre 1 haftaya kadar verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Yaygın bir şekilde başvurulan, poşetleyerek dondurma yöntemi, aslında özellikle sebzeler için, doğru bir alternatif değildir. Zorunda kalmadıkça başvurmamanız gereken bu yöntemde, sebzeler çok büyük ölçüde besin değerlerini kaybeder.

Aynı zamanda yılın her zamnaında taze olarak raflarda bulabildiğiniz atom marulun, zaten üreticiden tüketiciye ulaştırılması aşamasında belirli süreler geçmektedir.

Bunuda hesabab katarak, olabildiğince tüketiminize uygun ölçülerde ve taze şekilde tüketmeniz önerilir.

Bu yaklaşım sadece besin değerlerini değil, aynı zamanda lezzetinin de daha fazla olmasına sebep olacak doğru bir yaklaşımdır.

Olağan tüketiminin, sebzenin satın alınmasından sonra 2 gün olduğu uzmanlar tarafından altı çizilen bir konudur. Bununla birlikte, uygun koşullarda, bir hafta boyunca buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Iceberg/atom marul Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Atom marulun yardımcı yemeklerde, yani salatalarda kullanımı en yaygın olanıdır. Diğer salata malzemeleri ve sebzelere göre, neredeyse nötr bir lezzete sahip olan atom marul, gevrek yapısı ve güzel görünümü nedeniyle salatalarda yoğun bir şekilde tercih edilir.

Bununla birlikte atom marul yeneklerde nasıl kullanılır? tarzında soru da sıklıkla sorulur. Sert yaprakları nedeniyle, sandviçlerin, taco, dürüm, hamburger gibi hazır yemeklerin içerisinde vazgeçilmez bir katkı maddesi olarak kullanılır.

Ayrıca dayanıklı yaprakları, et, balık, tavuk gibi yemeklerin, doğrudan tabak gibi atom marul üzerinde servis edilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özel bir lezzetin yanında, üst düzey görsellik sağlaması, bu tercihte önemli katkı sağlayan nedendir.

Çok sayıda ve çeşitte salata içerisinde kullanılabilen atom marulun, yemek sunumlarına görsellik sağlama konusunda haklı bir şöhreti de bulunur.

Iceberg/atom marulun Faydaları

Atom marulun faydaları çok geniş bir çerçeveye sahiptir. Bol şekilde sahip olduğu mineraller, sinirlerin yatıştırılmasında etkilidir. Bu durum aynı zamanda iyi bir uyku içinde önemli katkılar yapmasını sağlar.

Yemeklerden önce iceberg bulunan bir salata tüketilmesinin, özellikle diyabet hastalarında kandaki şeker oranının düşrülmesi gibi olumlu bir etkiye sahiptir. Antioksidan özelliği güçlü sebzelerden olan atom marul, idrar sökücü etkiye sahiptir.

Bunun yanında kanı temizleme ve cinsel arzuyu dizginleme gibi etkileri de bulunur. Adet döngüsünün doru zamanlamada gerçekleşmesine ve daha az ağrılı olmasına katkı sağlar.

Taze şekilde ve yemeklerden önce ya da yemeklerin yanında tüketilmesi, az kaloriye sahip bu besinin tokluk hissi oluşturmasını sağlar.

Bu sayede daha yüksek kalorili besinlerin yenilmesinin önüne geçer. Dolayısıyla kilo verme amaçlı diyetlerin, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planının, vazgeçilmez unsurlarından biri olarak kullanılır.

Iceberg/atom marul Nelere İyi Gelir?

Sivilceler, ergenlik sivilcelerine karşı, atom marul suyunun faydaları yaygın bir şekilde bilinir.

Bu suyun sivilcelere sürülmesi sonrası, cildin taze ve pembe sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanır. Aynı zamanda tüketilmesi de sahip olduğu yoğun A, E ve C Vitamini ve potasyum nedeniyle, cildimize büyük fayda sağlar. Cildimizin nemlenmesine yardımcı olur.

Atom marul nelere iyi gelir? Sorusu çok sık sorulan bir sorudur. Ancak cevabı bir hayli geniştir. Bunlardan biri zengin potasyum kaynağı olması nedeniyle, kan dolaşımımızın aha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Kalp rahatsızlıkları yada diğer bir tanımal kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarına, önemli bir yardımcıdır. Özellikle LDL kolesterol oranının düşmesini sağlayarak, olası pek çok kalp rahatsızlığının oluşmasını engeller.

Kemik Erimesine Karşı önemli bir yardımcıdır. Atom marulun sahip olduğu K Vitamini kemiklerin yoğunluunu arttırmak ve osteorpoz olarak bilinen kemik erimesini engellemeye yardımcı temel bir unsurdur.

Kemiklerin güçlendirilmesinde, halk arasında Kalsiyum en bilinen madde olmasına karşın, K2 Vitamini, çok daha faydalı bir Vitamindir.

  • Beyin sağlığına yardımcıdır,
  • Saç sağlığına katkı sağlar,
  • Kilo verme konusunda önemli bir yardımcıdır,
  • Diyabet riskini azaltır,
  • Anksiyeteye karşı iyi gelir, uyku düzeninin sağlanmasında etkilidir,
  • Göz sağlığı için çok önemli katkıları bulunur,
  • Sindişrim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcıdır,
  • Glisemik endeksin düşmesini sağlar,
  • Iceberg/atom marulun İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Atom marulun içindeki Vitaminler A, B-6, C, K-1 ve K-2 gibi geniş bir seçeneğe sahiptir. Zengin protein deposu olan atom marul, Omega 3 başta olmak üzere, çeşitli faydalı yağlara sahiptir.

Lif deposudur ve Sakaroz, Glukoz, Fruktoz, Laktoz, Maltoz, tuz, Demir, fosfor, Kalsiyum, Manganez, Potasyum, Sodyum, Çinko, Selenyum, Folat, Tiamin, Beta-Karoten gibi aistler ve mineraller açısından zengindir.

Iceberg/atom marul Kalorisi

Düşük kalori oranı hakkında büyük bir üne sahip olan atom marul, bu sebeple diyetlerin vazgeçilmez elemanlarındandır. Bir su bardağını tam dolduran kesilmiş atom maruşlun sahip olduğu kalori oranı yaklaşık 12’ dir.

Iceberg/atom marul Zararları

Atom marulun zararları hakkında kaydedilmiş herhangi bir veri yoktur. Bununla birlikte, diğer besinlerle birlikte tüketilmesi ve taze olmasına dişkkat edilmesi gereklidir.

Taze olmayan bir atom marulun oluşturabileceği olumsuz etkiler ve yanı sıra kilo verme amaçlı sadece atom marul tüketilmesi çeşitli sakıncalara neden olabilir.

Mutlaka dengeli bir beslenme de atom marul tüketimini temel değil, önemli elemanlardan biri olarak ele almak gereklidir. Sürekli bir şekilde, diğer besinlerle birlikte tüketilmesinde herhangi bir zarar bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap