Hurmanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Vitaminleri

Hurma, pahalı olması sebebi ile elma, armut gibi sıkça tüketebildiğimiz meyveler arasında yer almaz. Oruç tuttuktan sonra iftarların vazgeçilmezidir. Faydaları..

Hurma

Hurma, pahalı olması sebebi ile elma, armut gibi sıkça tüketebildiğimiz meyveler arasında yer almaz. Oruç tuttuktan sonra iftarların vazgeçilmezidir. Faydaları, vitaminleri ve düşük kalorisi ile de dikkat çekmektedir.

Hurma ağacının bilinen diğer adı hayat ağacıdır. 10 bin yıllık geçmişinin olduğunun düşünülmektedir. Cilde, göze, bağırsaklara hatta kansere bile iyi gelen bir meyvedir. Gerçek midir bilinmez ama hurma ağacı bir kere çekirdekten dikildikten sonra ağacın filizleri alınarak yeni hurma ağaçları dikilir. Eğer bu filizler ana ağaçtan farklı bir yere dikilirse tutmaz, mutlaka yakın olmalıdır. Yani bir annenin evlatlarından ayrılmaması gibi bir durum söz konusudur.

Hurmanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Vitaminleri
Hurmanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Vitaminleri

Hurmanın Kalorisi, Vitaminleri ve Mineralleri

Yaş hurmanın 100 gramı 71 kalori iken kuru hurmanın 100 gramı 277 kaloridir. Kuru hurmanın içerdiği 75 gram karbonhidrat güne enerjik başlamanıza yardımcı olur.

15 gram lif, 1,80 gram protein, 0,15 gram yağ, 1 miligram sodyum, 696 miligram potasyum, 150 miligram A vitamini, 3 miligram C vitamini, 0,9 miligram demir içermektedir.

Et yemeği sevmeyenler protein açısından sıkıntılı anlar yaşar. Hurma tüketerek az da olsa bu açığı kapatabilirsiniz.

Meyve yerken acaba kolesterol sorunu yaşar mıyım diye düşünüyorsanız hurma yiyin bu sorundan kurtulun.

Çok fazla A vitamini içermese de kalbin sorunsuz çalışmasını sağlar, böbreklerin sağlıklı kalmasını sağlar, ciğerlerin ömrünü uzatır. K vitamini sayesinde de unutkanlığı, kanseri önler.

Beta karoten sadece havuç da bulunur ama yanlıştır, hurmada da bol miktarda bulunan beta karoten sayesinde gözlere iyi gelir.

Anne adayları için doğumun sorunsuz geçmesi için gerekli olan folik asit içerdiği için hamilelere de iyi gelir.

Hurmanın Sağlımıza Yararları Nelerdir?

Hurmanın lif içermesi bağırsakların sağlık çalışmasını sağladığı için bağırsaklarda oluşabilecek kanser riskinin de önüne geçer.
A ve K vitaminleri sayesinde göz bozulmalarını önler, kemik gelişimine katkı sağlar.
Magnezyum sayesinde hurma enfeksiyonların oluşmasını engellemede faydalıdır.
Kışın çok üşüyorsanız pekmez de sevmiyorsanız ısınmak için hurma tüketebilirsiniz. Güne enerjik başlamanızı sağlar ve üşümenizi önler.
Derslerinize odaklanamıyorsanız, bazı şeyleri çabuk unutuyorsanız hafızayı güçlendiren etkisi bulunmaktadır.
Hurmanın en büyük faydası Ramazan Ayındadır. Günde 16-17 saat aç kalmak insanı güçsüz bırakır. Hurma içerdiği yüksek vitamin-mineral sayesinde acıkmanızı önler, şekerinizi dengeler ve uzun saatlerce enerjik hissetmenizi sağlar.

Hurmanın kabızlığı önleyen bir yönü de vardır. 2 tane orta boy hurmayı su bardağında geceden sabaha kadar dinlendirin. Aç karnına hurmaları yedikten sonra beklettiğiniz suyu da için. Kabızlığı önleyecektir.

Hurma Çekirdeği Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

Hurma çekirdeği faydalı diye koca parçayı yutmaya çalışmayın. Hazır toz haline getirilmişlerini veya kendiniz ezdiklerinizi kullanabilirsiniz.

Genelde hurma çekirdeği içeceklerinizin içine, diyet ara öğünlerinde yoğurt ile beraber yiyebilirsiniz. Günde 2 çay kaşığından fazla tüketmemeniz önerilir.
Hurma çekirdeği boğazlarınızda oluşan gıcıklığın sökülmesine yardımcı olur. ilaç almak yerine hurma çekirdeğini balgam çıkartıcı olarak kullanabilirsiniz.
Yemeklerden sonra şişlik hissediyorsanız sade kahvenizin içerisine 1 çay kaşığı atın ve mideniz rahatlasın.
Mantar hastalığınız doğal yolla iyileştirmek için hurma çekirdeğinden yapılmış sabun sürebilirsiniz.
Karaciğerinizin eskisi gibi sağlıklı olmasını istiyorsanız hurmanın çekirdeğinden faydalanabilirsiniz.

Cennet Hurması Neye İyi Gelir?

Cennet hurması da normal hurma gibi bol miktarda faydalı vitamin içerir. B1-2-3, K ve A vitaminleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hasta olma riskinizi azaltır.
Kilo almak istiyorum diyenler cennet hurması tüketebilir. Hiçbir şey yemek istemiyorsanız 4-5 cennet hurması tüketerek iştahınızı açabilirsiniz.
Bol miktarda lif içerdiği için bağırsaklara iyi gelir.

Doktorunuz size demir eksikliği teşhisi koyduysa cennet hurması bol miktarda demir içerir.

Hurmanın Zararı Var mıdır?

Hurma aslında diyetlerde bile boy gösterir. Hurma diyeti bile vardır ama çok tüketilmemek şartı ile. Kuru hurmanın 100 gramdaki kalorisi 277 olduğunu söylemiştik. Abartı yerseniz kilo problemini yol açabilir.

Şeker hastalığınız varsa Doktorunuzun tavsiye ettiği oranda tüketin. Tatlı olduğu için fazlası şekeri yükseltebilir.

Aşırı hurma seven ve tüketenlerin başlarının sürekli ağrıdığı görülmüştür. Ayrıca Dalak çok fazla çalıştığı için organı  yıpratır.

Diyette hurmanın zararlı olmaması için ara öğünlerde 4-5 taneden fazla tüketmemeye çalışın. Günlük maksimum 8-10 adet tüketin. Hurma diyetinde kahvaltıda ve ara öğünde olmak üzere günlük 8-10 arası tüketilmesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap