Hurma Nasıl Saklanır?

Hurma Sıcak bölgelerde yetişen özel bir meyvedir ve yüksek besleyici değerlere sahip olduğundan dolayı hurma meyvesi içerisinde temel vitamin ve mineraller old..

Hurma Sıcak bölgelerde yetişen özel bir meyvedir ve yüksek besleyici değerlere sahip olduğundan dolayı hurma meyvesi içerisinde temel vitamin ve mineraller oldukça bol miktarda bulunmaktadır.

Aynı zamanda İçerisinde bulunduğu Muş olduğu kükürt demir fosfor ve meyve şekeri bakımından da son derece donanımlı bir meyve olmaktadır.

Hurma toplandıktan sonra dağıtırken bu süre esnasında kurtlanma riski taşımaktadır aynı biçimde ev koşullarında saklarken de doğru bir muhafazaya koşullarının hazırlanmış olması rahat bir muhafaza işlemi için önemlidir. Hurma meyvesinin çeşidine göre saklama koşulları da birbirinden farklı biçimlerde olacaktır Eğer bu koşullara göre saklama işlemini gerçekleştirir senin kurtlanmaya da bozulma gibi problemlerle karşılaşmazsınız. Hurmalar bu saklama koşullarında çok uzun süre dayanabilme özelliklerine sahiptirler yaklaşık bir yıl kadar saklanabilir ve muhafaza edilebilirler.

Kuru hurma için saklama koşulları;

Yaklaşık 10 dereceye kadar olan oda sıcaklıkları V6 uygun bir saklamalıdır. Bu dereceyi sağlayabilmek için buzdolabının genellikle sebze yerleştirilen bölgelerinde muhafaza etmeniz daha uygun olacaktır. Tüketme ihtiyacı gittiğiniz zaman sadece tüketebileceğiniz kadarını dolaptan çıkarttıktan sonra kullanabilirsiniz dolaptan çıkartılan hurmalar Yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında hızlıca tüketilmelidir.

Yaş Hurma için saklama koşulları;

Yaş hurma meyvenin taze olduğu anlamına gelmektedir ve bu tazeliğini muhafaza edebilmesi için mutlaka buzdolabının dondurucu bölümünde saklanması önerilmektedir.Kuru hurmalar da olduğu gibi yaş hurmalar dada tüketilmeden önce sadece ihtiyacınız kadarını çıkarmalısınız ardından yumuşaması beklendikten sonra tüketilmesi gerekiyor. Bu sırada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta sadece ihtiyaç kadar çıkartıp çözmesini beklemektir.

Hurma meyvesi tüketilmeden önce su altında yıkamak yerine nemli bez yardımıyla silinerek gereken temizliği sağlamak daha verimli olacaktır su altında yıkamaktan daha başarılı sonuçlar Ortaya çıkartmış olacaksınız.

Uygun saklama koşullarını gerçekleştirdiğiniz takdirde özellikle Ramazan aylarında çok fazla tüketilen hurmayı sofralarınızda afiyet tüketebilirsiniz. Içerisinde bulunduğumuz olduğu vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengin bir meyve olması ülkemizde de sürekli olarak tüketilmesinin ve talep edilmesini sağlayan en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap