Huriye İsminin Anlamı

huriye-isminin-anlami-25744

Huriye İsminin Anlamı

İsimlerin anlamları konusu, özellikle yeni doğacak bebeğine isim koymak için araştırma yapan anne ve babalar tarafından oldukça merak edilmektedir. Ülkemizde sıklıkla kullanılan ve anlamı merak edilen isimler arasında, Huriye ismi de yer almaktadır. Huriye isminin anlamı nedir? sorusu üzerine çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Açıklanacak olursa; Bir şeyi armağan etme ve saygı gösterme anlamlarını taşımaktadır. Aynı zamanda ışıklı, ışıkla ilgili ve ışıksal anlamlarını da içermektedir. Bununla birlikte hür gibi özgür olan ve cennette bulunan huriler gibi güzel olan anlamlarıyla ifade edilir. Bu isim, coşkunluk hallerinde huriler ile buluşulduğuna inanılan bir tarikatın adı olarak da bilinir. Huriye TDK’deki anlamı ise, sevgili ve cennet kızı olmaktadır. Tüm bu tanımların yanında, çok güzel kadın manasına da gelmektedir.

Toplumumuzda bu isme cinsiyet açısından bakıldığında, kızlar tarafından kullanıldığı ortaya çıkmaktadır. Huriye isminin kökeninin ise, Arapçaya dayandığı belirtilmektedir. Bu isimle ilgili olarak Kur’an’da geçip geçmediği de, oldukça araştırılmaktadır. Huriye ismi, Kur’an’da yer alan isimler arasında gösterilmemektedir.

Pek çok kişi tarafından isimlerin kişilik analizleri konusu, büyük önem taşımaktadır. Çünkü insanların karakterlerine ve olaylara karşı sergilediği davranışlara dair birçok bilgi sunmaktadır. Bu sebepten dolayı Huriye isminin kişilik analizi hakkında araştırmalar oldukça fazladır. Açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilebilir; Bu isme sahip kişiler, düşünceli ve ağırbaşlı olmaktadırlar. Yani nerede ne konuşacaklarını oldukça iyi bilirler. Gereksiz harcamalardan kaçınarak, tutumlu bir davranış benimsemişlerdir. Aile hayatına ve eve karşı oldukça ilgili olmaktadırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onları çok severler. Eleştiri yapmaktan hoşlanırlar ve insanlara karşı yapıcı eleştiriler sunmaktadırlar. Bu durum bazen olumlu bazense olumsuz tepkilere yol açabilmektedir.

Huriye isminin olumlu özellikleri arasında, kendilerine güvenleri olması ve deneyimlerinden ders çıkarmaları yer almaktadır. Ayrıca rekabetten korkmayan, cömert ve güçlü oluşları da sayılabilmektedir.

Olumsuz özellikleri arasında ise, şartlara göre çabuk yön değiştirmeleri ve karamsar olmaları bulunmaktadır.

Bu ismin fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Etkileyici ve kararlı bir ses tonuna sahiptirler. İnce ve uzun olan, atletik bir vücuda sahip olmaktadırlar.

İsimlerle alâkalı olarak yapılan harf analizleri, karaktere dair bilgiler sunması açısından oldukça önemli olmaktadır. Bu noktada Huriye isminin harf analizi belirtilecek olursa; H: Durağan ve sakin bir yapıya sahip kişiler olmaktadırlar. U: Bolluğu ve bereketi temsil etmektedir. R: Tereddütlü kişilere çağrışım yapmaktadır. İ: Hassas bir yapıya sahip kişiler olmaktadırlar. Y: Geçmişteki olaylardan iyi bir şekilde ders çıkarmış kişileri temsil etmektedir. E: Her türlü sıkıntıya karşı mücadeleci bir tavra sahip kişilere çağrışım yapar.

Huriye ismi, kullanılan bazı isimlere benzer şekilde olabilmektedir. Bu isme sahip olan ya da tercih etmek isteyen kişiler, benzer isimler konusu hakkında da araştırma yapmaktadırlar. Huriye ismine benzer isimler, şu şekilde sıralanabilir; Ruhiye, Huri, Hurimelek, Huriser, Hurican, Hurisel, Hurma, Hurşudbanu, Hurrem, Hurmahanım, Hürrem, Huraman, Hurside ve Nuriye olmaktadır. Benzer olan erkek isimleri ise, Cumhuriyet, Hudeybiye, Hurşit, Ermiye, Hurşid, Tahliye, Hurşud, Muaviye, Hurdaz, Seciye, Bekriye ve Kariye olarak ifade edilmektedir.

Bu isimle ilgili araştırılan bir diğer konu ise, Huriye ismi caiz mi sorusudur. Açıklanacak olursa; Huriye ismi caiz olmayan ve sakıncalı olan isimler arasında yer almamaktadır. Bu ismin tercih edilmesinde, dinen bir sakınca görülmemektedir.

Pek çok kişi tarafından Huriye ismine sahip olan ünlüler konusu da araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bir açıklama yapılacak olursa; Yazar Huriye Saraç ve Huriye Martı, ülkemizdeki ünlülere örnek olarak verilebilmektedir.

Huriye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Saygı Gösterme, Bir Şeyi Armağan Etme
  • 2 – Işıklı, Işıksal, Işıkla İlgili, Işıklan Işık Al
  • 3 – Hür Gibi Olan, Cennet Hurisi Gibi Güzel Demektir.
  • 4 – Cennet kızı.
  • 5 – Sevgili.
  • 6 – Çok güzel kadın.
  • 7 – Coşkunluk hallerinde hurilerle buluştuklarına inanan bir tarikat

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: hu:riye
Kuran ‘da geçmiyor.

Huriye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Huriye ismini kullanan 64.710 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Huriye ismini kullanan 8.331 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Huriye ismini kullanan 3.068 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Huriye ismini kullanan 3.524 kişi bulunmaktadır.

Huriye isminin Türkiye sıralaması

Huriye en çok kullanılan 256. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 133. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Huriye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Huriye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Huriye isminin Harf Analizi

Kişiye Huriye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Huriye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Huriye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Huriye isminin anlamını gözden geçirin!

Huriye İsminin Numerolojisi

Huriye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
U: yirmi beş
R: yirmi bir
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap