Hünnap Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hünnap bağışıklı sistemini güçlendirir. Solunum yolu sıkıntılarına fayda sağlar. Yemeklerde kullanımı nadirdir. Aşırı tüketimi zararlı olabilir.

Hünnap

Hünnap, üzerinde sarımsı kahve renkte, incecik kabuğu olan bir meyve olup, ülkemizde daha çok iğde olarak anılmaktadır. En çok tüketilen ülkelerin başında gelen Çin’de, ‘’Tanrı’nın bir hediyesi’’ olarak adlandırılmış bir meyvedir.

Bu unvana sahip olması tesadüf değil elbette. Hünnap birçok faydası olan çok özel bir meyvedir. Gelin birlikte hünnabın ne olduğunu, neye yaradığını ve çok daha fazlasını bulacağınız yazımıza devam edelim.

Dünyada Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Batı Amerika’da; ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Hünnap ağacı meyvesi; zeytin büyüklüğünde, başlangıçta yeşil fakat olgunlaştıkça mor ve kırmızı tonlarında bir renk alır. Koparılıp bir süre bekletildiğinde ise sarımsı kahverengine döner. Kabuğu bu esnada yumuşar.

Hünnap Nasıl Saklanır?

Hünnap Nasıl Saklanır
Hünnap Nasıl Saklanır

Daha çok ılıman iklime sahip bölgelerde yetişen hünnap ya da iğde, yaz aylarına girerken büyüme dönemine girer, sonbahara gelindiğinde toplanır hale gelir. Ülkemizde çok fazla yetişmesine rağmen çok fazla bilinmeyen bu meyve, sonbahar aylarında satışa sunulmaktadır.

Hünnap nasıl saklanır diye düşündüğünüz zaman karşımıza çok fazla alternatif çıkmaz. Mevsiminde taze olarak da tüketilebilen hünnap, güneşte kurutulup muhafaza edilebilir. Bu noktada kurutulacak olan meyvelerin tam manasıyla olgunluğa erişmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde tadı hoş olmayacaktır.

Hünnap nasıl kurutulur diye merak edilmektedir. Olgunlaşmış meyve güneşin altına ya da nemsiz bir ortama serilerek kurutulabilir. Güneşin altında bekletilecekse yanmamasına dikkat edilmelidir.

Hünnap Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hünnap meyvesi,  ülkemizde sadece kabuklu bir yemiş olarak görülmekte ve çok fazla tüketilmemektedir. Buna karşın birçok farklı kullanım şekliyle, kullanımı hem lezzetli hem de önerilen bir meyvedir. Hünnap yemeklerde nasıl kullanılır derseniz, farklı kullanım şekillerinden bahsedebiliriz:

Hünnap meyvesi, taze iken kabuğu soyulup çerez gibi tüketilebilir. Zaten kabuğu buruşmuş halde olduğu için kolayca ayrılmaktadır.

Kurutulmuş halinin çayı yapılarak tüketilebilir. Kaynamış suya bir miktar dilimlenmiş kuru hünnap ilave edilip, demlenmesi beklenir. Bu şekilde içildiği zaman birçok faydası mevcuttur.

Kurutulmuş olan meyve çayın yanında sağlıklı bir atıştırmalık olarak da tercih edilebilir.

Hünnap meyvesi reçeli yapılarak da tüketilebilir. Kabukları soyulmuş ve doğranmış meyvenin üzerine şeker ilavesi yaparak kaynatılır. Bu şekilde tüketimi çok yaygın olmamakla birlikte sağlıklı bir alternatif olarak önerilmektedir.

Birçok yörede hünnap pekmezi yapılarak tüketilir. Oldukça sağlıklı olduğu için şifa kaynağı olarak görülür. Hünnap keçiboynuzu özü ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Kurutulmuş hünnap, tatlıların üzerine hem tat vermesi hem de dekoratif amaçlarla kullanılabilir.

Bazı yörelerde hünnap turşusu yapılır. Tadı çok baskın bir meyve olmadığından, turşusu da gayet güzel olmaktadır.

Hünnap Faydaları

Hünnap Faydaları
Hünnap Faydaları

Hünnap faydaları saymakla bitmez. İçeriğindeki vitaminler ve meyvenin sahip olduğu özellikler sayesinde, tüketildiği takdirde birçok faydasını göreceğiniz hünnap faydaları aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyumdan dolayı tam bir kemik dostudur. Bu yönüyle kadınların ve çocukların tüketmesi gerekmektedir.
 • Sindirim problemleri karşısında çaresiz kalan kişiler için oldukça faydalıdır. Güçlü posa yapısı sayesinde kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçeriğindeki potasyum sayesinde, vücudun potasyum ihtiyacı karşılanmış olur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını giderir.
 • Glisemik indeksi düşük olan meyve uzun süre tokluk hissi yaratır. Bu yönüyle zayıflamak isteyenlerin, beslenme programında ara öğün olarak yer vermesi gereken bir meyvedir.
 • Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Oluşmuş kanser hücrelerinin yayılıp, çoğalmasını engeller.
 • Bileşenindeki pektin, solunum yolu ile ilgili hastalıkları önler.
 • Antioksidan özelliği ile karaciğeri temizler. Bu sayede kişi karaciğer kaynaklı cilt problemleri yaşamaz.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Sinir sistemi üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratır. Doğal antidepresan olarak adlandırılabilir.
 • Enerji verir.

Hünnap Nelere İyi Gelir?

Hünnap Nelere İyi Gelir
Hünnap Nelere İyi Gelir

Birçok faydası olan hünnap düzenli tüketildiği takdirde, bazı sıkıntılara çok iyi gelmektedir. Kullanan kişilerin çok memnun kaldığı hünnabın vücuttaki birçok problemi ortadan kaldırdığı ve birçok anlamda yarar sağladığı bilinmektedir. Mucizevi etkileri olan hünnap nelere iyi gelir, birlikte inceleyelim:

 • Kanser hücrelerinin oluşumunu önlediği ve yayılmasını engellediği için oldukça önemli bir meyvedir.
 • Kanser hastalığının tedavisinde oldukça faydalıdır.
 • Enerji düşüklüğü yaşayan kişilere iyi gelir.
 • Dişleri güçlendirir.
 • Kas ve kemik ağrılarına karşı etkilidir.
 • Depresif bozukluğa sahip kişilerde olumlu etkileri vardır.
 • Bronşit, astım gibi hastalıklara çok iyi gelir.
 • Mide ve bağırsak sorunları yaşayanlar için çok olumlu sonuçlar doğurur.

Hünnabın İçindeki Vitaminler

Hünnabın İçindeki Vitaminler
Hünnabın İçindeki Vitaminler

Hünnabın içindeki vitaminler, vücuda sağladığı faydaları açıklar niteliktedir ve oldukça fazladır. Birçok vitamini ve minerali içinde barındıran hünnap, düzenli tüketildiğinde kişide çok olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Meyvenin içinde; C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, B3 Vitamini, potasyum, manganez, çinko, fosfor, sodyum, magnezyum bulunmaktadır. Bu sayede vücudumuzda mucizeler yaratan bu meyvenin tüketilmesi oldukça gereklidir.

Hünnabın Kalorisi

Hünnabın kalorisi oldukça düşüktür. Bu yüzden beslenme rutininde veya diyet programlarında yer alması gereken meyvelerin başında gelmelidir. Hünnap kalori değeri bakımından düşük olmasının yanı sıra, sağladığı tokluk hissi ile de iyi bir ara öğündür.

Meyvenin 100 gr’ı 79 kaloridir. İçindeki maddeler ve oranları; 69 mg C vitamini, 0,2 yağ, 21 mg kalsiyum, 10 mg magnezyum, 0,5 demir, 0 mg kolesterol, 40 mg A vitamini, 250 mg potasyum, B6 vitamini,1,2 gr karbonhidrat, 0,72 gr protein, 3 mg sodyum bulunmaktadır.

Hünnabın Zararları

Hünnabın Zararları
Hünnabın Zararları

Bilinen çok ciddi bir yan etkisi ya da zararı olmayan hünnabın hamileler ya da emziren anneler tarafından kullanılması konusunda doktora danışılmasında fayda vardır.

Hünnap, çok aşırı miktarda tüketilmediği takdirde bir zararı yoktur. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan hünnap, çok fazla tüketilirse geçici ishale yol açabilir. Hünnabın zararları arasında sayılacak bu durumun yaşanmaması için tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap