Hünkar İsminin Anlamı

Hünkâr İsmi

Hünkar İsminin Anlamı, Farsça kökenli hem kız çocukları hem de erkek çocukları için kullanılan bir isimdir. Bebek bekleyen anne ve babalar bu haberi alır almaz güzel bir isim arayışına girmektedir. Bu nedenle birçok kişi internet sitelerinde Hünkar isminin anlamı konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Hünkâr, TDK’ye göre ‘’Hükümdar, Padişah, Sultan’’ anlamlarına gelmektedir.

‘’Uğurlu’’ anlamıyla da sıkça kullanılan Hünkar ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusu da birçok kişi tarafından sıkça sorulmaktadır. Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri tercih etmektedir. Hünkâr ismi Kur’ an da geçmemesine rağmen güzel anlamları ile birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen bir isimdir. Kolay telaffuzu birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Hünkar İsminin Anlamı
Hünkar İsminin Anlamı

Türkiye’ de Hünkâr ismine sahip 1652 kişi bulunmaktadır. Güzel anlamları ile birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen bu isim özellikle son dönemlerde ünlüler tarafından da tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Hünkar isimli ünlüler de bulunmaktadır. Çocuklara koyulan isimler bir ömür taşınacağından dolayı güzel anlamlara sahip, okunuşu kolay isimlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Anne ve babalar çocuklarına bu ismi koymadan önce Hünkar ismi harf analizi konusunda da detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Çağrışımlarına göre harf analizi; H: sakin ve uysal yapıda kimselerdir. Monoton bir hayatı severler. Ü: işlerini aceleye getirmeyi sevmezler. Detaycı ve hırslı kişilerdir. N: hisleri oldukça kuvvetli kişilerdir. Karşılarındaki kişilerin bir sonraki adımlarını kolaylıkla tahmin ederler. K: iş hayatlarında ve aşk hayatlarında her zaman başarılıdırlar. Hırslı olmaları başarıyı da beraberinde getirmektedir. A: algılama ve analiz yetenekleri gelişmiştir. Olaylar karşısında her zaman mantık çerçevesinde kararlar verirler. R: karar vermede zorluk çekerler. Başkalarının fikirlerinden çabuk etkilenen yapıları vardır.

Ebeveynler çocukları için tercih ettikleri isimlerin Kur’ an da geçiyor olması konusuna dikkat etmektedir. Bunun yanı sıra dini açıdan koyulmasında herhangi bir sakınca bulunmayan isimler sıkça tercih edilmektedir. Bu nedene Hünkar ismini koymak caiz mi? Sorusu birçok kişi tarafından sıkça sorulmaktadır. Hünkar koyulmasında dini açıdan herhangi bir sorun olmayan bir isimdir. Birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen popüler isimler arasında yer almaktadır.

Güzel anlamlarının yanı sıra Hünkar isimli kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. Genellikle uzun boylu yapılı kişilerdir. Kalın ve etkileyici se tonları ile bulundukları ortamlarda her zaman dikkat çekmeyi başarırlar. Tatlı gülümsemeleri, bakımlı yüz hatları ve güzel görümleri ile birçok kişiyi kendilerine hayran bırakırlar. Yüz hatları orantılı ve zarif bir görünüme sahiptir.

Özellikle erkek ismi olarak sıkça tercih edilen Hünkar isminin kişilik analizi de şu şekildedir; mantık çerçevesinde hareket eden, para kazanma konusunda usta ve hırslı kişilerdir. Mantıklı kararları ile birçok kişinin dikkatini çekerler. Yaratıcı kişilikleri bulundukları sıkıntılı durumlardan kurtulmaları için onlara her zaman yardımcı olmaktadır. Önsezileri kuvvetli dikkatli kişilerdir. Liderlik vasıfları nedeni ile bulundukları toplumda her zaman ön plandadırlar. İş hayatlarında olduğu gibi aşk hayatlarında da başarılı kişilerdir.

Her isimde olduğu gibi Hünkar ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Haydar, Hazar, Hıdır, Hasan, Hızır, Hazer, Hatip, Hüdaver gibi isimleri ile benzerlik göstermektedir. Anne ve babalar çocuklarına isim seçerken genellikle fazla bilinmeyen ve güzel anlamlı isimleri tercih etmektedir. Bazı ebeveynler ise dini açıdan herhangi bir sorun oluşturmayacak Kur’ an da geçen isimleri de tercih etmektedir.

Hünkar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Uğurlu.
  • 2 – 15-29 Yaş Arasında Osmanlı Sultanlarına Verilen İsim.
  • 3 – Hükümdar, sultan, padişah

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hünkar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hünkar ismini kullanan 1.652 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hünkar ismini kullanan 368 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hünkar ismini kullanan 149 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hünkar ismini kullanan 165 kişi bulunmaktadır.

Hünkar isminin Türkiye sıralaması

Hünkar en çok kullanılan 2321. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1115. isimdir.

Hünkar isminin Harf Analizi

Kişiye Hünkar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Hünkar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hünkar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hünkar isminin anlamını gözden geçirin!

Hünkar İsminin Numerolojisi

Hünkar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
Ü: yirmi altı
N: on yedi
K: on dört
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap