Hüma İsminin Anlamı

huma-isminin-anlami-91223

Hüma İsminin Anlamı

Kız çocuklarına koyulmak için sıklıkla araştırılan isimlerden bir tanesi de Hüma ismidir. Son derece güzel anlamlara tekabül eden bu isme dair pek çok detay internette araştırılmaktadır. En sık merak edilen konu ise “Hüma isminin anlamı nedir?” sorusudur. Hüma ismi, cennet kuşu anlamına gelmektedir. Son derece hayırlı ve güzel anlamları bulunan bir isimdir. Bu isim, ay ışığına benzeyen, nurla kaplanmış kadın anlamlarına gelir. Aynı zamanda bu ismin mutluluk gibi bir anlamı olduğu da görülür.

Hüma ismi anlamları birçok kaynakta ağırlıkla olumlu olarak yer almaktadır. Ayrıca Hüma ismi, pek çok dini anlamda ileri olan kişi tarafından da son derece hayırlı şekillerde yorumlanmaktadır. Bunun sebebi olarak “Hüma ismi Kuran’da geçer mi?” sorusunun cevabıdır. Kuran’da geçen en özel isimlerden bir tanesi de Hüma ismidir. Cenneti müjdeleyen kuş olarak bilinen bu kuşun Türk kültüründeki önemi de oldukça önemlidir.

Hüma ismi hem Türk kültüründe hem de Arap ve Fars kültürlerinde oldukça önemli bir isim olmuştur. Özellikle Hüma isminin Türk kültüründeki yeri oldukça özel ve önemlidir. Divan edebiyatı döneminde sıklıkla kullanılan bir mazmun olan Hüma kuşunun Türk edebiyatındaki değeri ve önemi oldukça fazladır. Bunun yanı sıra Kuran içerisinde bu ismin geçiyor olması da ismin önemini arttıran bir diğer etkendir.

Bu etkenlerin ve Türk kültüründeki öneminin yanı sıra Hüma isminin karakter analizi de bu ismin sıklıkla tercih edilmesinde önemli bir neden olarak görülmektedir. Geniş bir kalbe ve duygusal anlamda son derece gelişkin bir dünyaya sahip oldukları görülen Hüma isimli kişilerin, çevrelerinde güvenebilecekleri az fakat öz insan barındırmaya özen gösterdikleri görülür. Bu isimdeki kişiler oldukça nazik ve hassas bir yapıya sahiplerdir.

Hüma isminin fiziksel anlamda da etkileri görülür. Bu isme ait etkiler incelendiğinde Hüma ismi fiziksel özellikler arasında öncelikle güzellik bulunur. Hüma ismine sahip kadınların genellikle oldukça güzel yüz hatlarına sahip oldukları görülür. Bu isimdeki erkeklerin de aynı şekilde temiz ve güzel bir yüzü olduğu bilinmektedir. Üniseks bir isim olan Hüma isminin bir diğer fiziksel etkisi de ince ve düz gözlerdir. Pürüzsüz bir cilde, gamzeye ve düz saçlara da işaret eden bu ismin son derece güzel fiziksel etkileri de olduğu görülmektedir.

İsim seçimi yapılırken dikkat edilen bir diğer nokta da harf analizidir. Bu doğrultuda Hüma isminin harf analizi incelendiğinde ismin oldukça olumlu anlamlar taşıdığı görülmektedir. H harfi sakinliği, Ü harfi mücadeleci ruhu, M harfi ticarete olan yatkınlığı, A harfi ise atılganlığı ve canlılığı çağrıştırmaktadır. Bazı yorumculara göre H ve Ü harflerinin olmaması iyi olarak görülebilse de çoğunlukla bu ismin harf analizi olumlu yorumlanmaktadır.

Hüma ismi ile ilgili araştırılan bir diğer detay ise bu isimde ünlü bir isim bulunup bulunmamasıdır. İnternette araştırmalar yapılsa da Hüma isminde ünlüler bulunmamaktadır. Fakat bu isme benzer isimlerde ünlülere rastlanmaktadır. Örneğin ünlü şarkıcı ve oyuncu Hümeyra buna bir örnektir.

Bebeklerine isim arayan kişiler tarafından Hüma ismine benzeyen isimler de araştırılmaktadır. Bu isimlere Mira, Hümeyra, Hümeze, Hülya, Rüya, Hira, Hayrunnisa gibi isimler örnek verilebilmektedir. Hüma ismi için alternatif arayışında olan kişilerin bu isimleri de değerlendirmeye alması mümkündür. Yine de bu isimler tercih edilmeden önce isimlere dar gerekli incelemelerin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. İsimlerin mizaç üzerindeki doğrudan etkisi unutulmadan hareket edilmesi oldukça önemli olan bir konudur. 

huma-isminin-anlami-91223
Hüma İsminin Anlamı

Hüma isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ilgaz Dağlarının Yiğidi
  • 2 – Ay Işığı Gibi Nurlu
  • 3 – Kutluluk
  • 4 – Başına konduğu kimseye mutluluk getirdiğine inanılan devlet kuşu, talih kuşu.
  • 5 – Saadet, mutluluk

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Söylenişi: hüma:
Kuran ‘da geçmiyor.

Hüma ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hüma ismini kullanan 3.654 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hüma ismini kullanan 1.090 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hüma ismini kullanan 259 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hüma ismini kullanan 121 kişi bulunmaktadır.

Hüma isminin Türkiye sıralaması

Hüma en çok kullanılan 1694. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 813. isimdir.

Hüma ismini kullananların sayısı, son bir yılda 831 kişi artmıştır.

Hüma isminin Harf Analizi

Kişiye Hüma ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Hüma İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hüma ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hüma isminin anlamını gözden geçirin!

Hüma İsminin Numerolojisi

Hüma isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
Ü: yirmi altı
M: on altı
A: bir
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap