Hüda İsminin Anlamı

huda-isminin-anlami-35152

Hüda

İsimler farklı anlamlar çağrıştırır. Bu nedenle yakın zamanda bebek bekleyen anne ve baba adayları bebeklerine vermeyi düşündükleri ismin anlamını ve özelliklerini merak etmektedir. Bu bağlamda “Hüda isminin anlamı nedir?” sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulur. Hüda; tanrı ve rehber anlamlarına gelir. Ayrıca Hüda kelimesi Osmanlı Devleti’nde ileri gelenler için unvan olarak kullanılmıştır.

Türk Dil Kurumu’na göre Hüda isminin anlamı tanrıdır. Genel Türkçe sözlüğüne bakacak olursak bu isim hidayet anlamına gelir. Arapça kökenli bu isim genellikle erkek çocuklarına verilse de günümüzde kız çocuklarının da bu ismi taşıdığı bilinenler arasındadır. Yani bu ismin unisex isimler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Bazı aileler yeni doğacak bebeklerine Kur’an-ı Kerim’de geçen bir isim vermek isteyebilirler. Bu nedenle “Hüda ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu cevaplamak gerekir. Hüda ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmez fakat tanrı anlamına geldiği için güzel isimlerden bir tanesidir. Yani bu ismin yeni doğacak bebeklere verilmesi caizdir. Ayrıca İstiklal Marşı’nda Hüda kelimesinin geçtiğini görmekteyiz.

Hüda ismi Türkiye sınırları içerisinde sık kullanılan bir isim değildir. 2022 verilerine göre Türkiye’de toplamda 1344 kişinin ismi Hüda’dır. Bu kişilerin yaklaşık 360’ı İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yaşamaktadır. Hüda ismi popülerlik sıralamasında ise 2504. sırada yer alır. Tüm bunların yanı sıra son 1 yılda yeni doğan 54 bebeğe Hüda ismi verilmiştir.

İsim analizi, bebeğinizin ilerleyen süreçte elde edeceği karakteristik özellikleri sizlere önceden bildirebilir. Bu bağlamda Hüda isminin analizi yapılacak olursa bu isme sahip olan kişilerin; özgüvenli, cömert, güçlü, atılgan, cesur, yenilikçi, girişimci, mert, zeki ve açık sözlü oldukları söylenebilir. Ancak bu kişilerin karamsar olmak, kırılgan ve hassas olmak, disipline olamamak, kararsız olmak ve kolay etki altında kalmak gibi olumsuz özellikleri de bulunur.

Hüda isminin rengi siyah olarak bilinir. Bu ismi taşıyan kişiler genellikle ince uzun yapılarının yanı sıra atletik bir yapıya da sahiptir. Ayrıca bu kişiler; keskin yüz hatlı, iri gözlü, geniş alınlı, ince dudaklı, gür saçlı ve kısa boyunludur. Bu kişilerin kararlı ve etkileyici bir ses tonuna sahip oldukları da söylenebilir.

İsimde yer alan harfler baz alınarak karakter analizi yapılabilmektedir. Hüda isminde H harfinin sakin ve durağanlığı, Ü harfinin engellerle mücadele etmeyi, D harfinin üstün güçlere sahip olmayı, A harfinin ise atılganlığı çağrıştırdığı söylenir.

Kısaca özetlemek gerekirse Hüda ismine sahip olan kişiler çevresindeki insanlara neşeli ve canlı bir enerji yayarlar. Bu nedenle Hüda ismindeki kişilerin çevresi tarafından sevildiği ve saygı duyulduğu söylenebilir. Ayrıca bu kişiler cesur mizaca sahip oldukları için çevresindeki kimseler tarafından takdir görür.

Eğer bebeğiniz için düşündüğünüz ismin hangi ünlüler tarafından kullanıldığını merak ediyorsanız, Hüda ismine sahip ünlüler dikkatinizi çekecektir. Bu ünlülere; Hüda Kaya ve Hüda Şaravi örnek olarak gösterilebilir. Hüda Kaya ünlü Türk yazar ve aktivisttir. Hüda Şaravi ise Mısırlı milliyetçi-feminist liderdir.

Eğer bebeğinize ikinci bir isim verecekseniz, Hüda ismine benzer isimler işinize yarayabilir. Bu isimlere; Eda, Ajda, Aleda, Ali’nda, Aysuda, Ayda, Ceyda, Elfida, Ferda, Funda, Nida, Ruveyda ve Sueda örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Ada, Arda, Derya ve Neda isimleri de Hüda ismi ile benzerlik gösterir.

Sizler de yukarıda yer alan anlamları, özellikleri ve analizleri gözden geçirerek yeni doğacak olan bebeğinize Hüda ismini vermeyi düşünebilirsiniz. Hüda ismi Türkiye’de pek yaygın olmasa da son yıllarda pek çok anne ve baba adayının bu ismi araştırdıklarını söyleyebiliriz.

huda-isminin-anlami-35152
Hüda İsminin Anlamı

Hüda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Eski Osmanlı İleri Gelenler İçin Kullanılan Ünvan.
  • 2 – Tanrı.
  • 3 – Rehber.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hüda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hüda ismini kullanan 1.344 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hüda ismini kullanan 212 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hüda ismini kullanan 89 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hüda ismini kullanan 58 kişi bulunmaktadır.

Hüda isminin Türkiye sıralaması

Hüda en çok kullanılan 2504. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1212. isimdir.

Hüda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 54 kişi artmıştır.

Hüda isminin Harf Analizi

Kişiye Hüda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Hüda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hüda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hüda isminin anlamını gözden geçirin!

Hüda İsminin Numerolojisi

Hüda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
Ü: yirmi altı
D: beş
A: bir
TOPLAM: 42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap