Hoşnut İsminin Anlamı

hosnut-isminin-anlami-81131

Hoşnut İsminin Anlamı

Sıcak ve samimi isim araştırması içinde olanlar, bebekleri için bazı isim önerilerini çevreden alabilirler. Neticede yakın çevreniz sizler için bazı tavsiyelerde bulunur. Bunların arasında içinize sinen ya da sinmeyen olabilmektedir. İçinizi ısıtacak isimlerden bir tanesi Hoşnut olmaktadır. Hoş kökünden geldiği için kulağa ayrı bir güzellikte gelebilmektedir. Hoşnut isminin anlamı nedir diye incelemeye başlayabiliriz.

Herhangi bir olaydan ya da durumdan memnun kalmak anlamında kullanılır. Gidilen yerden hoşnut olmak ya da içinde bulunulan durumdan hoşnutluk duymak anlamında kullanılabilir. TDK’ya göre Hoşnut isminin anlamı yakınmadan içinde bulunan durumdan memnun kalınması demektir.

Bu isim Farsça kökenlidir. Kız bebeklere verilmektedir. Hoşnut Kur’an da geçiyor mu diye incelediğimizde Duha suresi 5’inci ayetinde şöyle seslenildiğini görmekteyiz: “Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın” Peygamberimizin şu sözünü de hatırlatmak isteriz: “Allah Teâlâ, yemek yedikten veya bir şey içtikten sonra kendisine hamd eden kuldan hoşnut olur.”

İlk defa bu ismi duyanlar hayranlıklarını gizleyemeyecektir. Ayrıca bu isme sahip olanların, hayatlarından memnun oldukları izlenimini de alabilmek mümkündür. Hoşnut isminin analizi yapıldığında; bu kişilerin hayattan bekledikleri birçok hedeflerinin olduğu görülür. Genellikle üst seviyede amaçları hedeflerler. Sezgileri ve azimleri oldukça güçlüdür. Bazen katı kuralları da olabilir. Kendilerine göre çizmiş olduğu sınırları bulunur. Bu sınırın aşılmasını sevmezler.

Olumlu özellikleri arasında işlerinde başarılı olduğu ve para kazanmayı çok sevdiği görülür. Kazandıklarını harcamak onlar için oldukça eğlencelidir. Azimli ve dışa dönük kişilerdir. Her ortamda kendilerini belli ederler. Kendilerine güvenirler. Sevecen ve sempatik bir yapıdadırlar.

Olumsuz yönleri arasında kuşkucu olduklarını söyleyebiliriz. Hayatındaki sorunlara hep kuşkuyla yaklaşırlar. Bazen şüpheci ve karamsar olabilirler. Durum böyle olunca bazen sıkıntılarla karşılaşılır.

Hoşnut ismi kişinin adeta mutlu olduğunu simgeler. İnsan yaşamış olduğu hayattan mutlu olursa bunu birçok şekilde dile getirir. Hayatından hoşnut olmak ve bulduğu ile yetinmek bu kişilerin özellikleri arasında bulunur. Hoşnut isminin kişilik analizi incelenirse yaratıcı kişiler olduğunu görürüz. Kendine güvenleri olan ve aynı zamanda olaylara farklı pencerelerden bakabilen kişilerdir. Sistematik ve düzenli bir hayat yaşamak onlar için önemlidir.

Bu isimle ilgili olarak harf analizini de inceleyebilirsiniz. Hoşnut isminin harf analizi yapılacak olunursa; H sakin ve durağanlığı temsil eder. O içine kapalı, sır saklamayı seven, gizemli görünen kişi demektir. Ş üretken ve güçlü bir karakteri simgeler. N sevecen ve sağduyunun bir arada olduğunu göstermektedir. U sağlam adımlar atmaktan hoşlanan demektir. T duygularını anlatmaktan zorlanmak ve bazen de gizlemek demektir.

Bu isimde karar kıldıysanız tek olarak ya da ikinci isim tercihlerinde bebeğinize verebilirsiniz. Benzer olan isimleri de merak ediyorsanız o konuda da size önerilerde bulunmak isteriz. Hoşnut isminin benzerleri; Hoşgör, Hoşgür, Hössen, Hoşnur, Hoşkadem, Horasan, Melekut, Umut, Semut, Anut harf ve ses uyumu ile benzemektedir.

Kişiler isim seçerken o ismin uygun olup olmadığını da araştırır. Çünkü dinimize göre bazı isimlerin konulması sakıncalıdır. Hoşnut ismi caiz mi sorusu bu bağlamda karşınıza çıkabilir. Hoşnut sakıncalı olmayan isimler arasında bulunmaktadır.

Tolstoy’un bir sözü vardır: “Hiç kimse durumundan hoşnut değil, ama herkes aklından hoşnut” bu ismi yani Hoşnut ismini taşıyan ünlü kişiler var mı diye merak edilir. Adında değil soy adı Hoşnut olan bazı kişilere rastlarız. Bazı kitap isimlerinde de rastlamaktayız. “Tanrıyı Hoşnut Etmek” adlı kitap R.C. Sproul tarafından yazılmıştır.

Hoşnut isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Memnun, kıvançlı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hoşnut ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hoşnut ismini kullanan 13 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hoşnut ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hoşnut ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hoşnut ismini kullanan bulunmamaktadır.

Hoşnut isminin Türkiye sıralaması

Hoşnut en çok kullanılan 9516. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3902. isimdir.

Hoşnut ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Hoşnut isminin Harf Analizi

Kişiye Hoşnut ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Hoşnut İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hoşnut ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hoşnut isminin anlamını gözden geçirin!

Hoşnut İsminin Numerolojisi

Hoşnut isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
O: on sekiz
Ş: yirmi üç
N: on yedi
U: yirmi beş
T: yirmi dört
TOPLAM: 117

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap