Hızır İsminin Anlamı

Hızır İsmi

Hızır İsminin Anlamı Çocuklarına düzgün bir isim vermek isteyen anne ve baba adaylarının sıklıkla isim araştırması içerisine giriştikleri görülmektedir. Özellikle erkek isimleri arasından bir seçim yapılırken isminin dini bir anlamının olmasına dikkat çeken ebeveynler olduğu görülmektedir. İslam düşüncesi ile hareket eden ve ismin dini bir anlamının olmasının çok daha hayırlı olduğunu düşünen aileler, buna bağlı olarak dini yorumları bulunan düzgün bir isim tercihi yapmak istemektedir. Bu tarz uygun bir isim arayışı içerisinde olan ailelerin karşısına Hızır ismi de çıkmaktadır.

Hızır ismi ile karşılaşan ailelerin aklına ilk önce Hızır isminin anlamı nedir, sorusu gelmektedir. Bu ismin pek çok açıklaması bulunmaktadır. Hızır, aslında zor zamanında yetişen anlamlarına gelmektedir. İsim bu anlamını Hızır Aleyhisselam’dan almaktadır. Genel itibari ile Hızır isminin anlamı incelendiğinde, Allah’ın kula zor zamanda yardım etmek üzere yolladığı aracısı olarak görülen Hızır Aleyhisselam akla gelmektedir. Bu ismin dini anlamda oldukça büyük manalara gelen yorumları bulunmaktadır. Bu ismin dinle olan ilişkisi düşünüldüğünde Hızır ismi Kuran’da geçiyor mu, sorusunun cevabının da araştırıldığı görülebilmektedir. Bu isme Kuran içerisinde Kehf Suresi 5981. ayette rastlanabilmektedir.

Hızır İsminin Anlamı
Hızır İsminin Anlamı

Hızır isminin hem de en iyi anlamlarının büyük olması hem de Kuran içerisinde yer alıyor olması sebebiyle aileler tarafından sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. İstatistiksel olarak incelendiğinde Hızır isminin Türkiye istatiği oldukça yüksek olarak belirlenmiştir. En sık kullanılan isim içerisinde yer alan Hızır isminin günden güne kullanım sayısının arttığı da görülmektedir. Bu isimle ilgili olarak merak edilen bir diğer nokta ise Hızır ismi caiz midir? sorusunun cevabı olmaktadır. Bu ismin çocuklara koyulmasında herhangi bir sayının sakınca görülmemektedir. Aksine anlamının güzel olması sebebiyle bu ismi çocuğa konulması hayırlı olarak açıklanabilmektedir.

İsim incelemesi gerçekleştirilirken, anne ve baba adaylarının isminin harf analizi üzerinde durduğu görülmektedir. Buna bağlı kalarak Hızır isminin harf analizi de incelenmektedir. Bu ismin içerisinde yer alan h harfinin sakinliği ve durağanlığı, ı harflerinin başarılı olmayı ve sanatsal yeteneği, z harfinin okumayı sevmeyi, r harfinin ise tereddütlü olmayı çağrıştırdığını görülmektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığında Hızır ismi içerisinde bulunan seslerin oluşturduğu titreşimlerin oldukça olumlu etkileri bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple de çocuğa konulabilecek isimler arasında Hızır ismine de yer verilmektedir.

İsimlerin fiziksel özellikleri olan etkisi de bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda Hızır isminin fiziksel özellikleri de farklılık gösterebilmektedir. Bu isme sahip olan kişiler ile ortak fiziksel görünümlerinden tanıyabilme imkanı bulunmaktadır. Hızır ismine sahip kişilerin koyu ve gür saçları, koyu renk gözleri ve buğday tenleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu isme sahip olan kişilerin atletik bir vücut yapısına sahip oldukları ve dik bir duruş sergiledikleri de görülmektedir. Ses tonları ise oldukça etkileyici ve gür olacak şekildedir. Bu özellikler üzerinden Hızır ismine sahip kişileri tanıyabilmek mümkün olmaktadır.

Çocuğuna Hızır ismini vermek istemeyen ya da Hızır ismi ile uyumlu olabilecek bir isim arayışı içerisinde olan ebeveynlere de rastlanabilmektedir. Bu noktada ebeveynlerin Hızır ismine benzer isimler arayışı içerisine girdiği görülmektedir. Itır, Iğdır, Hazer, Hazal, Hazar, Sezer, Huzur, Zuhur, Hızar gibi isimlerin bu isimle benzerlik gösterdiği görülmektedir. Çocuğuna direkt olarak Hızır ismini koymak istemeyen kişilerin de bu alternatiflerden yararlanarak çocuklarına güzel anlamları bulunan bir isim koymaları mümkün olmaktadır. Farklı alternatifler bulunsa da bu alternatiflerin anlamlarının da aynı şekilde hayırlı olması sebebiyle anne ve baba adaylarının çocuklarına koymak üzere bu alternatifler arasından birisini seçmesi önerilmektedir.

Hızır isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğru Yol Gösteren.Hidayet Eden
  • 2 – Kumral, Kestanerengi, Açık Sarı, Boz İle Sarı Arası, (Renk) Süslü, Çalımlı, Kimseyi Beğenmeyen, Gururlu, Kahraman, Yiğit
  • 3 – Yeşil. Yeşillik.
  • 4 – Ayetlerde Bahsi Geçen Ve Hz. Musanın Onunla Buluşarak İmtihan Olunduğu Şahsın Müfessirlerin Ekseriyetinin Üzerinde İttifakla Durdukları İsmi. Hızır Hakkında Çok Çeşitli Rivayetler Vardır.
  • 5 – Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan ulu kimse.
  • 6 – Kur’anın Kehf suresinde Allah katından kendisine bilgi ve hikmet verildiğinden bahsedilen ve peygamber olup olmadığı tartışma konusu olan Allah dostu, Hızır (as).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hızır ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hızır ismini kullanan 4.653 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hızır ismini kullanan 1.155 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hızır ismini kullanan 402 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hızır ismini kullanan 130 kişi bulunmaktadır.

Hızır isminin Türkiye sıralaması

Hızır en çok kullanılan 1533. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 731. isimdir.

Hızır ismini kullananların sayısı, son bir yılda 15 kişi artmıştır.

Hızır isminin Harf Analizi

Kişiye Hızır ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Hızır İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hızır ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hızır isminin anlamını gözden geçirin!

Hızır İsminin Numerolojisi

Hızır isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
I: on bir
Z: yirmi dokuz
I: on bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap