Hira İsminin Anlamı

Hira İsmi

Hira İsminin Anlamı Hira, son zamanların en popüler isimlerinden biri, aslında birçok farklı anlamı var, arama, arama eylemidir. Her ikisi de anlamına gelen Hira ismi Arapça bir isimdir. Arapçada arama anlamına gelen bu isim aynı zamanda Suudi Arabistan’da bir dağın adıdır. Peygamberimiz (as)’e ilk ayetler bu dağda nazil olmuştur. Hira Dağı ile ilgili belgeseller de defalarca sinemalarda gösterildi. Hira ismi Kuran’da geçmiyor. Arapça kökenli birçok ismin adı geçmeyebilir. Bu ismi kullanmakta bir sakınca yoktur.

Aynı zamanda; Hira isminin analizi taşıyan kişilerin aşağıdaki özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir.

Bunlar, duygulara mantıktan daha çok değer veren insanlardır. Para kazanmayı ve harcamayı severler.

Hira İsminin Anlamı
Hira İsminin Anlamı

Sanata zaafları vardır, sanat dallarında çalışmayı severler. Sezgileri güçlü insanlardır, bu yüzden genellikle duygularına göre hareket ederler. Tüketmek yerine üretmeye eğilimlidirler, dolayısıyla çalışkan bir bedenleri vardır. Yardım etmeyi severler ve ellerinden geldiğince ihtiyacı olanlara yardım etmekten çekinmezler. Ayrıca Hira isminin kişilik analizi liderlik vasıflarına sahiptirler, yönetmeyi sevmezler ama yönetme yeteneğine sahiptirler.

Bunun yanında Hira isminin TDK’deki anlamı; Arapça bir isim olan Hira ismi dilimize Arapçadan gelmiştir. Kuran’da adı geçmese de Hira’nın dinimizde çok önemli bir yeri vardır. Peygamber efendimize ilk vahiy Hira dağındadır, bu nedenle çok önemli bir konuma sahiptir. Hira isminin TDK sözlük anlamı da birçok kişi tarafından talep edilmektedir. Ayrıca Hira isminin anlamı Suudi Arabistan’da bir dağın adıdır. Hira,  eylem ya da çalışma anlamına da gelir. 4 harfli bir isim olan Hira ismi ebeveynler tarafından kız çocukları için tercih edilmektedir.

Kur’anKerim’de adı geçmese de Hira isminin kullanılmasına izin verilmiş ve maneviyatının yüksek olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmiştir. Ayrıca Hira isminin anlamı yanı sıra, o ismi taşıyacak kişi üzerinde, içindeki harflerden yola çıkarak karakter analizi de yapılabilmektedir. Buna göre, içindeki her harf bir özelliği temsil etmek içindir. Dolayısıyla bu ismi alacakların sahip olacağı karakter hakkında bazı çıkarımlarda bulunulabilir. Bu bağlamda Hira isminin anlamı harfleri bunu ifade ediyor. H; sakin ve monoton bir yaşamı tercih ediyor.

İ; sevecen ve duyarlı. R; karar vermede güçlük çekiyor, kararsız. A; bilişsel yetenekleri ve mantığı gelişmiş Açgözlü oldukları biliniyor. Bu nedenle kariyer ilgileri ile sınırlı olmayacağından emin oldukları işleri seçerler. Bu yüzden kendiişlerini kurma eğilimindedirler. Karşı cinste aradıkları şey zekâ ve eğlencedir. Kıskançlık kesinlikle onlar için değil. Ayrıca Hira isminin anlamı Hira ismi canlılık, dayanıklılık ve özlemi çağrıştırır. Etkileyici, çok sosyal, eğlenceli ve hayatı seven, yaratıcı, hayal gücü kuvvetli, yenilikçi, sanatsal ve kariyer odaklı kişilerdir. Hira ismi güçlü bir kişiliği yansıtır. Harika büyülü yetenekleri ve yaratıcı becerileri var.

Çok uyumlu, girişken ve bir sanat aşığı şişiler olarak bilinmektedir. Benliği saygısı yüksek olan kişilerdir, başkalarının dikkatini çekmek için her türlü çabayı gösterir. Arkadaş canlısı doğa aşığı, Hira isminin anlamı hayatta birçok arkadaş edinmenize yardımcı olur.  Sosyal becerileri çok aktiftir bu nedenle iyi bir çevre oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Çok heveslidir ve hevesli olmayan hayata küsmüş, hüsrana uğramış insanları hayatta ilerlemeye teşvik etme gibi doğal bir yeteneğe sahiptir. Doğasın da yaratıcılık önemli yer kaplamaktadır.

Genel kapsamda Hira ismi caiz mi Kuranı kerimde geçmemektedir, fakat konulmasın da hiçbir sıkıntı yoktur son zamanlarda çok kullanılmaktadır. Ayrıca Hira ismine benzer isimler Afra, Alara, Almira, Asel, Azra, Büşra, Dilara, Efra, Esra, Kübra, Lara, Mira, Nila, İkra, İkranur, Sahara, Sena, Zehra, Zümra gibi isimler vardır. Bunun yanında Hira ismine sahip ünlüler; Hira isminde birçok isim vardır ama Hira isminde bir ünlü bilinmemektedir.

Hira isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kendi Yolunda İlerleyen – Bildiğini Okuyan.
  • 2 – Aramak, arayış
  • 3 – Suudi Arabistan’daki bir dağın adı. Hira dağının mağarasında Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’e (s.a.a) peygamberlik  verildi ve ilk ayetler verildi.
  • 4 – Suudi Arabistan’daki Hz.Muhammed’in peygamberlik görevini aldığı Hira Dağı
  • 5 – Çelimsiz, cılız, sıska
  • 6 – Sanskrit Dili’nde (heera veya hirra): Elmas, pırlanta.
  • 7 – Hz. Muhammed’in inzivaya çekildiği mağara.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hira ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hira ismini kullanan 21.999 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hira ismini kullanan 4.295 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hira ismini kullanan 1.552 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hira ismini kullanan 1.240 kişi bulunmaktadır.

Hira isminin Türkiye sıralaması

Hira en çok kullanılan 676. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 351. isimdir.

Hira ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.188 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Hira isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hira isminin Harf Analizi

Kişiye Hira ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Hira İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hira ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hira isminin anlamını gözden geçirin!

Hira İsminin Numerolojisi

Hira isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
İ: on iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap