Hindistan Cevizi Yağı Saç Uzatır Mı? Saç Bakımına Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak herkesin ortak hayalidir. Aynı zamanda daha gür, daha kalın telli ve güçlü saçlar çok daha etkileyici bir görünüme sebep olabilir. Hindistan cevizi yağı ise insanlık tarihinin büyük bir kısmında saçlar için kullanılan doğal metotlar arasında yer almıştır. Dolayısıyla daha güçlü ve etkileyici saçlar için günümüzde de doğal saç bakım rutinleri arasına girmeyi başarmıştır.

Saç foliküllerini besleyerek daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlayan, yeni saç çıkmasına vesile olan, dökülmelerin önüne geçen bir doğal yağdan söz ediyoruz. Aynı zamanda anti-fungal özelliğiyle kepek sorunlarına da çözüm olarak kullanıldığını belirtmek gerekiyor. Saçların daha hızlı uzamasını sağlarken daha sağlıklı olmasını mümkün kılması da dikkat çeken bir başka özelliğidir.

 • Saçların Hızlı Uzamasını Sağlar

Herkesin en büyük şikâyetlerinden birisi saçların çabuk uzamadığıdır. Hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapmanız durumunda deri tabakası yeteri miktarda oksijen alır. Saç köklerini besleyen bu masaj sayesinde de saçlar çok daha hızlı uzamaya başlar.

 • Baş Döndürücü Parlaklık

Doğal antioksidanlara sahip olan Hindistan cevizi yağı saçları yumuşatmak dışında aynı zamanda daha parlak bir görünüme kavuşmalarını sağlar. İpek gibi yumuşak saçlara sahip olurken aynı zamanda parlaklığıyla da görenleri şaşırtabilirsiniz.

 • Saçların İhtiyacı Olan Nemi Verir

Saçların ihtiyaç duyduğu nemden uzak kalması yıpranmış ve bakımsız saçlara sahip olmanızın en büyük sebebidir. Düzenli bir biçimde kullanılması durumunda Hindistan cevizi yağının en büyük faydası saçın nem dengesini korumasıdır. Bu çevresel faktörlerin, güneş ışınlarının ve sıcaklığın saçınıza vereceği deformasyonu da minimum düzeye indirecektir.

 • Saçları Besler

Saçların kırılması proteinlerin işlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Saç proteinlerinin yağ asitleriyle etkileşime geçerek besleyici etkisini ortaya çıkarmasını ise Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar sağlayabilir. İçerdiği çok sayıda yağ asidiyle ve mineralle saçlarınızı besler ve proteini işleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

 • Daha Temiz Kepeksiz Saçlar

Kafa derisi ve saç dipleri bakteriler açısından son derece uygun konuşlanma yerleridir. Bu yüzden de hijyen önemlidir. Dolayısıyla anti-bakteriyel özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı bu aşamada saçlarınızı koruyacak bir etki yaratır. Üstelik anti-fungal özelliğiyle kepekli saçlar için kepeğe karşı en doğal mücadele yöntemidir.

Hindistan Cevizi Yağı ile Mucize Saç Bakımı Tarifleri

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı yapmak istiyorsanız ve uygulanışı hakkında kafanıza takılan soru işaretleri varsa şu adımları izleyebilirsiniz. Ayrıca tavsiye edilen en doğal Hindistan cevizi yağı katı formda olanlardır.

 • Katı Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı yapmak kulağa garip geliyor olsa da su ile karıştırılarak daha likit bir forma kavuşturabilirsiniz.
 • Bir kabın içerisine sıcak su koyun ve ardından içerisine katı formdaki Hindistan cevizi yağını ekleyin.
 • Kabın içerisine koyacağınız suya direkt olarak Hindistan cevizi yağını katı formda koymayın. Hali hazırda zaten Hindistan cevizi yağı bir kap içerisinde gelecektir. Kabı suyun içerisine koyarak likidite olmasını sağlayın.
 • Hindistan cevizi yağı hafif nemli saçlara uygulanır. Saçınızı ılık bir suyla hafifçe ıslatın.
 • Likidite olmuş Hindistan cevizi yağından yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kadar alarak elinize sürün. Parmaklarınızla saç diplerinize ve saçlarınıza iyice yedirerek masaj yapa yapa uygulamaya devam edin.
 • Omuz itibariyle uygulamaya başlayacaksanız 2 yemek kaşığı, uzun saçlara sahipseniz 4 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.
 • Saç diplerine ve köklerine masaj yaparken süreyi 3 dakika kadar uzatın.
 • Masajı tamamladıktan sonra etkisini daha da iyi göstermesi ve saç derisine nüfuz ederek dolaşıma dahil olması için bone takarak beklemeye başlayın.
 • Bekleme süresi olarak 20 dakika idealdir. Ancak tercihen yarım saate kadar uzatabilirsiniz. Bazı bakım rutinlerinde gece yatmadan önce Hindistan cevizi yağı masajla sürülür ve bone takılarak sabaha kadar uyunur.
 • Saç bakımı uygulamasının ardından içerisinde kimyasal ve zararlı bileşenler olmayan bir şampuanla güzelce yıkayarak saçlarınızı arındırın. Hindistan cevizi yağı bakımının ardından saç kremi kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Çıkaran Kür Tarifi

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarafından önerilen ve dökülmüş saçlara çare olan Hindistan cevizi yağı kürü şu şekilde yapılmaktadır.

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı ceviz yağı
 • 1 yemek kaşığı buğday yağı
 • 2 tane bıldırcın yumurtası
 • Yarım avokado

Malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak kürü elde edin. Ardından saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Uyguladıktan sonra 2 saat kadar bone takarak bekleyin. Sonrasında saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Maskesi Tarifi

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarafından önerilen saç maskesi kürü ise şu şekilde yapılmaktadır.

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı taze süt

Malzemeleri karıştırdıktan sonra özellikle saç derisine nüfuz edecek şekilde masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Masaj yaparak uyguladıktan sonra daha önceden ıslattığınız nemli havluyla saçlarınızı sarın ve yarım saat kadar bekleyin. Kimyasal içermeyen bir şampuanla 30 dakikanın sonunda saçlarınızı güzelce yıkayın ve kürü tamamlayın. Bu kür saç maskesi olarak bir hafta boyunca düzenli olarak uygulanmalı ve sonuçları ondan sonra gözlemlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap