Hidayet İsminin Anlamı

hidayet-isminin-anlami-45651

Hidayet

Yeni doğan bebeğe isim koymak birçok aile için zorlu bir süreçtir. Anne ve baba adayları, bebeklerine koyacakları isim için internet ortamında araştırmalar yapmakta ve sonuç olarak bir karara varmaktadır. Bu bağlamda “Hidayet isminin anlamı nedir?” sorusu pek çok kişi tarafından sorulur. Hidayet; pembelik, kıllık, onurlu, hak yolunda, Müslüman olmak ve varsıl anlamlarını barındırır.

Türk Dil Kurumu verilerine göre Hidayet isminin anlamı; hak yolu ve doğru yol olarak belirtilmiştir. Hem erkek hem de kız çocuklara verilen bu ismin kökeni ise Arapçadır. Bu isim telaffuz edilirken genellikle A harfi uzatılır. Ancak toplumlara göre telaffuzda bazı farklılıklar olabilir.

Yeni doğacak olan bebeklerine Hidayet ismini vermek isteyen aileler, “Hidayet ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu yöneltirler. Hidayet kelimesi, Kuran-ı Kerim’de Bakara ve Ali İmran surelerinde geçer. Bu surelerde Allah’a ulaşmak cümlesi Hidayet kelimesi ile belirtilmiştir. Günümüzde de Allah Hidayet versin gibi cümleler kullanılarak o kişinin Allah yolunda olmasına dair dualar edilebilmektedir.

Hidayet ismi her ne kadar yaygın bir isim olarak görülmese de Türkiye sınırları içerisinde toplamda 28.601 kişinin Hidayet ismini taşıdığı bilinir. Bu kişilerin yaklaşık 7 bini İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde ikamet eder. Popülerlik sıralamasında 559. sırada yer alan bu isim, Türk toplumlarının yanı sıra Arap toplumlarında da sıklıkla kullanılır.

Günümüzde isimler ile karakter analizi yapmak mümkündür. Bu bağlamda Hidayet isminin analizi yapılacak olursa bu isme sahip olan kişilerin; hırslı, çekici, dikkatli, sözünün eri, hassas, çekingen, detaycı ve konsantre oldukları söylenebilir. Ancak bu ismi taşıyan kişilerin tartışmadan kaçma, kararsız olma, tereddüt etme ve sürekli erteleme gibi olumsuz yönleri de bulunur.

Hidayet ismini taşıyan kişilerin uzun boylu, dik omuzlu, belirgin ve düzgün yüzlü oldukları söylenebilir. Ayrıca bu kişiler dalgalı saçlara sahip olmakla birlikte kararlı ve güven verici ses tonuna da sahiptirler. Bu analizler, geçmişten günümüze kadar elde edilen bilgi birikimi sonucunda oluşturulmuştur.

Hidayet isminin harf analizine gelecek olursak; H harfinin sakinlik ile durağanlığı, İ harfinin hassas ve duygusallığı, D harfinin üstün gücü, A harfinin atılganlığı, Y harfinin geçmişten ders alabilmeyi, E harfinin mücadeleciliği, T harfinin ise duyguların saklanmasını çağrıştırdığı bilinir.

Hidayet ismine sahip olan kişiler genellikle çevreleri ile iletişim kurma konusunda yeteneklidirler. Renkli bir karaktere sahip olan bu kimseler gittikleri her ortamda sevilir ve sayılırlar. Ayrıca bu kimselerin sevgilerini sonuna kadar belli ettiklerini ve sosyal ortamlarda başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Konu yeni doğacak olan bebeğe isim koymak olunca söz konusu isme sahip ünlüler de merak edilir. Günümüzde Hidayet ismine sahip ünlüler; Hidayet Erdinç, Hidayet Türkoğlu, Hidayet Karakuş, Hidayet Aydıner, Hidayet İpek ve Hidayet Sinanoğlu örnek olarak gösterilebilir. Hidayet ismini Türkiye’ye ünlü basketbol oyuncusu Hidayet Türkoğlu tanıtmıştır.

Hidayet ismini ikinci isim olarak düşünüyorsanız veya çocuklarınızdan biri Hidayet ismine sahipse, Hidayet ismine benzer isimler arayışında olabilirsiniz. Bu isimlere; Bereket, Afet, Demet, Fazilet, Cennet, Hikmet, Hicret, Ziynet, Niyet ve Cumhuriyet örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Ali, Emin, Enes, Sema, Nur, Naz ve Gül isimleri de Hidayet ismiyle uyumluluk gösterir.

Kısaca özetlemek gerekirse; hidayet isminin onurlu ve doğru yola girme gibi anlamlara geldiği, Kuran-ı Kerim’de pek çok kez geçtiği ve bu isme sahip olan kişilerin güzel huylar barındırdığı söylenebilir. Sizler de verilere göz atarak bebeğinize Hidayet ismini verip vermeme konusunda karara varabilirsiniz.

hidayet-isminin-anlami-45651
Hidayet İsminin Anlamı

Hidayet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Pembelik, kıllık
  • 2 – Onurlu Ve Varsıl, Onurlu Bey
  • 3 – Hak Yoluna Doğru Yola Girme.
  • 4 – Müslüman Olmak. -Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 5 – Hak yolunu, doğru yolu gösterme.
  • 6 – Hak yolu, doğru yol.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Söylenişi: hida:yet
Kuran ‘da geçmiyor.

Hidayet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hidayet ismini kullanan 28.601 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hidayet ismini kullanan 3.739 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hidayet ismini kullanan 1.860 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hidayet ismini kullanan 1.242 kişi bulunmaktadır.

Hidayet isminin Türkiye sıralaması

Hidayet en çok kullanılan 559. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 10. isimdir.

Hidayet isminin Harf Analizi

Kişiye Hidayet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Hidayet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hidayet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hidayet isminin anlamını gözden geçirin!

Hidayet İsminin Numerolojisi

Hidayet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
İ: on iki
D: beş
A: bir
Y: yirmi sekiz
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap