Hazar İsminin Anlamı

Hazar İsmi

Hazar İsminin Anlamı Erkek çocuklar için isim arayışı içerisinde bulunan  anne ve baba adaylarının modern isimleri daha çok tercih ettiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu nedenle yenilikçi ve sık tercih edilmeyen isimlerin araştırıldığı dikkat çektiği görülmektedir. Ebeveyn olma hazırlığı içerisinde olan kişiler modern bir isim arayışı içerisindeyken Hazar ismi ile  karşılaşmaları da olasıdır.   Bu isimle ilk kez karşılaşan ya da Hazar ismi hoşlarına giden anne ve baba adayları ise öncelikle Hazar isminin anlamı nedir? sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Kelime anlamına göre bakıldığında Hazar isminin anlamı sabit meskeni olanların oturdukları memleketi ifade etmektedir. Bu ismin anlamıyla ilgili farklı yorumlar da bulunmaktadır. Yoğun duygularla hareket eden kişilere de Hazar isminin verildiği ve genellikle bu isme sahip olan kişilerin de duygusal olduğu görülmektedir. Aynı zamanda Hazar isminin anlamları arasında barış ve gün, erkek ve kadın ismi, ayrılık, barış hali ve akşamüstü söylenen güzel söz anlamları da bulunmaktadır.

Hazar  İsminin Anlamı
Hazar İsminin Anlamı

Köken bakımından incelendiğinde Hazar isminin kökeninin Arapçaya dayandığı görülmektedir. Buna bağlı olarak Hazar ismi Kur’an’da yer alıyor mu?  sorusunun cevabı  da araştırılmaktadır. Fakat bu sorunun yanıtı hayır şeklinde verilmektedir. Hazar ismine Kur’an içerisinde rastlanmamaktadır. Ancak ismin anlamının güzel olması sebebiyle uzmanlar Hazar isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığını söylemektedir.

Bu isimle ilgili olarak en çok merak edilen konu ise  Hazar isminin kişilik özellikleri olmaktadır. Kişilik özellikleri bazında incelendiğinde bu insan sahip olan kişilerin fedakar, samimi, olgun, zeki, çalışkan, kendine önem veren, özgüvenli, cesur, girişimci, mert, cömert, uyumlu, enerjik, atılgan, vefakar bir şeyler olduğu görülmektedir.

Hazar isminin kişilik özellikleri son derece hayırlı ve güzel bir şekilde yorumlanmaktadır. Yine de bu isme sahip insanlarda da olumsuz özellikler olduğu da söylenebilir. Bu bağlamda Hazar isminin olumsuz yönleri incelendiğinde Hazar ismine sahip olan kişilerin karamsar ve kuşkucu oldukları söylenebilmektedir. Aynı zamanda zevk düşkünü olmaları da bu ismin farklı kişilerle görülen olumsuz özelliklerdendir. Yine de Hazar isminin olumlu özelliklerinin çok daha fazla olması sebebiyle anne ve baba adaylarının çocuklarına koymak üzere bu isim tercih etmeleri ile ilgili herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İsimle ilgili merak edilen bir diğer nokta ise Hazar isminin harf analizi olmaktadır. İsim içerisinde yer alan h harfi atılganlık ve enerjikliği, a harfi hayalperest olmayı, z harfi hassasiyete ve duygusallığı, a harfi hayalperestliği, r harfi ise sanatsal ruhu çağrıştırdığı görülmektedir. İsmin içerisinde yer alan harflerin de son derece olumlu anlamlara işaret ettiği görülmektedir. Genel itibari ile Hazar isminin harf analizi oldukça olumlu bir şekilde yorumlanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak bu isimle ilgili oldukça olumlu yorumlar getirilmektedir.

Hazar ismine sahip olan kişilerle ilgili merak edilen bir diğer nokta arasında da Hazar isminin fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin geniş alınları, kalın dudakları, belirgin elmacık kemikleri, köşeli çeneleri, tatlı bir gülümsemeleri, kemerli bir burunları bulunur. Bu isme sahip olan kişilerin dış görünüşleri genel itibariyle birbiriyle benzerlik göstermektedir. Bu nedenle de dış görünüşle ilgili estetik kaygılar içerisinde olan anne ve babalar tarafından Hazar isminin tercih ettiği görülmektedir.

Çocuğunu Hazar ismini koymak isteyen anne ve baba adaylarının merak ettikleri bir diğer konu da Hazar isminin numerolojisi olmaktadır.  Hazar ismine yer alan harflerin alfabede karşılık geldiği sayıların toplanması ile elde edilen altmış iki sayısı Hazar isminin numerolojisidir.

Hazar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sabit Meskeni Olanların Oturdukları Memleket. 2. Barış Ve Güven. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılabilir.
  • 2 – Ayrılık
  • 3 – (Akşamüstü Ve Akşam Vakti Söylenen Bir Esenleme Sözü) İyi Akşamlar
  • 4 – Barış Hali.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hazar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hazar ismini kullanan 5.634 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hazar ismini kullanan 971 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hazar ismini kullanan 314 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hazar ismini kullanan 268 kişi bulunmaktadır.

Hazar isminin Türkiye sıralaması

Hazar en çok kullanılan 1405. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 90. isimdir.

Hazar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 342 kişi artmıştır.

Hazar isminin Harf Analizi

Kişiye Hazar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Hazar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hazar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hazar isminin anlamını gözden geçirin!

Hazar İsminin Numerolojisi

Hazar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
Z: yirmi dokuz
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap