Hayriye İsminin Anlamı

hayriye-isminin-anlami-81439

Hayriye İsminin Anlamı Nedir?

Yeni doğan bebeğinin adını heyecanla duyan anne ve babalar, Hayriye isminin anlamını ve özelliklerini soruyor. Hayriye isminin anlamı nedir? Bu arada uzmanlar, ismin çocuğun kişiliğini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tutum ve tutumunu etkilediğine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Bundan dolayı isim seçerken anlamına dikkat etmek önemlidir. Hayriye, aşk, sevda anlamlarında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamlarına baktıktan sonra şimdi de Hayriye isminin TDK’deki anlamı konusuna bakacağız. TDK’deki anlamı, hayır, iyilikle ilgili, uğurlu anlamında kullanılmaktadır. Bu isim kız çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Arapça’dır.

Hayriye isminin bütün anlamlarına baktıktan sonra şimdi de kişilik analizine bakacağız. Hayriye isminin kişilik analizi şu şekildedir; Hayriye isimli kişi çok hassastır ve duygularını derinden yaşar. Bu nedenle çoğu zaman hareketsiz kalmayı ve sakinleşmeyi tercih ederler. İncinmekten veya incinmekten çok korkarlar. Duyguları çok yoğun ve duyguları çok güçlü. Olay gerçekleşmeden önce  doğru tahminde bulunmak için sezgilerini kullanabilirler. Çevreleri tarafından sevilir ve saygı görürler. Kariyerinin ve finansal çıkarlarının başarısı oldukça güçlüdür. Büyüleyici, eğlenceli, çekici ve herkese karşı naziksiniz. İnsanların kalbini anında kazanırsınız. Dürüst görünüyorlar, ama o kadar dürüst değiller. Bazen düşünceleri değişebilir, inatçı değillerdir. Bazen çok sevecendirler ve bazen kalplerini kırabilirler. Saçlar kalın ve gür, genellikle dalgalı ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Yüz geniş ve açıktır. Alın geniş ve düz, gözler iri ve yuvarlak, kaşlar kavisli, kaşlar dik ve enerjiktir.

Hayriye isminin kişilik analizini inceledikten sonra Hayriye isminin harf analizini inceleyeceğiz. Hayriye isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

H: Sakin ve istikrarlı bir kişiliğe sahip. Monoton yaşam tarzını görmeyi sever. Sakinliği en dikkat çekici özelliklerinden biridir.

A: İddialı ve enerjik bir yapısı var. Olayları analiz etmek ve algılamak için duyular ve yetenekler geliştirdi. Mantıklı hareket eder. Mantıksal düşünme en üst düzeydedir.

Y: Her zaman geçmişin endişelerini yaşarlar ve geçmişte olanları asla unutmazlar. İntikamcı bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir kişiliğe sahiptir.

R: Sağlam bir yapısı var ve karar vermede birçok zorluğu ve zorluğu var. Tereddüt artık hayatının bir parçası.

İ: Kırılgan, çok, çok duygusal. Acıtır ve çabuk kırılır. Hassas bir vücudum var.

Y: Her zaman geçmişin endişelerini yaşarlar ve geçmişte olanları asla unutmazlar. İntikamcı bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir kişiliğe sahiptir.

E: İçinde yaşadığın ruhsal dünya çok karmaşık. Ani bir patlama var. Onların hüznünü ve sevincini birlikte yaşayabilirsiniz. Onları rahatsız eden konular çok nadirdir.

Bu açıklamalardan sonra şimdi de Hayriye ismine benzer isimler konusunu ele alacağız. Bu isimler; Hayriye Nur, Rahiyye, Hayat, Hayal, Kadriye, Nuriye, Huriye, Fikriye gibi değişik benzer isimler yer almaktadır.

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre Hayriye ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. Hayriye ismi Kuran’da geçmemektedir, ancak insanlar çocuklarına bu kutsal, güzel ve  anlamlı ismi rahatlıkla verebilirler. Arapçadan türetilen bu ismin çok özel bir anlamı vardır, ancak izin verilen isimlerden biridir. Erkeklerin çok sevdiği bu isim sözlük anlamı olarak da oldukça anlamlı ve güzeldir. Bu yüzden Hayriye isminin kullanılması caizdir.

Bu yazımızın son bölümünde ise Hayriye ismine sahip ünlüler var mı? bu soruyu araştıracağız. Bu isim Türkiye’de kullanılan bir isimdir. Dizi ve filmlerde de geçmektedir. Ancak bu ismi kullanan ünlü bulunmamaktadır.

Hayriye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Aşk, sevda
  • 2 – Ne Kadar, Ne Denli, Nasıl, Oldukça Çok
  • 3 – İyilikle İlgili, İyilik Yapan, Hayırsever Kişi.
  • 4 – Hayır ve iyilikle ilgili, uğurlu ve kutlu.
  • 5 – [Bakınız: Hayri]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hayriye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hayriye ismini kullanan 90.918 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hayriye ismini kullanan 13.407 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hayriye ismini kullanan 4.086 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hayriye ismini kullanan 5.221 kişi bulunmaktadır.

Hayriye isminin Türkiye sıralaması

Hayriye en çok kullanılan 156. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 74. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hayriye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Hayriye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hayriye isminin Harf Analizi

Kişiye Hayriye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Hayriye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hayriye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hayriye isminin anlamını gözden geçirin!

Hayriye İsminin Numerolojisi

Hayriye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
Y: yirmi sekiz
R: yirmi bir
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap