Havva İsminin Anlamı

Havva İsmi

Havva İsminin Anlamı Anne babalar, çocuklarına hangi ismi verecekleri konusunda binlerce isim arasından seçim yapmakta zorluk yaşayabiliyor. Hele ki bir kız çocuk bekleniyorsa, koyulacak ismin kulağa hoş gelmesine ebeveynlerce bir kat daha dikkat ediliyor. En az ismin kulağa hoş gelmesi kadar anlamlı olmasına da önem veriliyor. Nitekim, kız çocukları için Havva ismini düşünenler evvela “Havva isminin anlamı nedir?” şeklinde araştırma yaparak bu sorunun cevabını öğrenmeye çalışıyor.

Hz. Adem’in eşinin ismi olması, bu ismin anlamı sorulduğunda akla gelen ilk şey. Tarihsel kişiliklerin taşıdığı birçok isimde olduğu gibi burada da insanlar, ismi taşıyan kişiyi ismin anlamı olarak benimseyebiliyor. Oysa ki Havva Ana’mızın da bu adı taşıyor olması, ismin manasının bu olduğu anlamına gelmemektedir. Havva’nın bir de kelime anlamı mevcuttur. Buna göre Havva TDK’deki anlamı itibarıyla “esmer kadın” manası taşıyan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama tabii ismin manevi değerini de tekrardan hatırlatmakta yarar var.

Havva ismini taşıyanlar; mesleklerinde, kariyerlerinde, ailelerinin huzuru konusunda çok azimli olmaktadırlar. Ayrıca, Havva adındaki insanların sanatsal faaliyetlere, özellikle tiyatro ve diğer sahne sanatlarına yatkın olmaları da dikkat çeken bir diğer kişilik özelliğidir. Havva isminin kişilik analizi yapıldığında, adeta gelecekteki bir başarı tablosu karşımıza çıkmaktadır.  Amaç doludurlar. Ne yapıyorlarsa aşk ile yaparlar. Tek olumsuz yön olarak; işler istedikleri gibi gitmediği zaman kendilerini herkesten daha çok yıpratabilmektedirler.

Harf analizinin ilk adımı, “A” harfine “1” sayısı olacak şekilde, ismin tüm harflerine alfabedeki sıra sayılarını atamak ve bunları toplamaktır. Buna göre Havva isminin harf analizi yapılırken baz alınacak sayı değeri “66” olmaktadır. Sayıya ek olarak, harflerin anlamları da mevcuttur ve bir isimdeki tüm harfler, meydana getirdikleri kombinasyonlar ile isim üzerinde kendine özgü anlamlar yaratmaktadır. Havva isminin harflerinden ortaya çıkan anlam; “azimli, yeni deneyimlere açık olmakla birlikte alışkanlıklarını zor değiştiren, ailesine ve kültürel değerlerine bağlı, çevresine her zaman neşe saçan” şeklindedir.

Güzel Türkçemiz aynı anlamı ifade eden sadece tek bir kelimenin olduğu bir dil değildir. Aynı şekilde, telaffuz olarak da birbirine benzeyen sayısız sözcük dilimizde mevcuttur. Dilimizin bu zenginliği Havva kelimesine de yansımıştır. Günümüzde halen anne babaların tercih edebileceği durumda olan, Havva ismine benzer isimler sayıca hayli fazladır. Bunlardan en çok bilinenlerden bir tanesi “Hava”dır. Hatta birçok yörede iki isim arasında anlam kayması bile gerçekleşmekte, bir isim diğerinin yerine kullanılabilmektedir. Havra, Havsa gibi daha az bilinen isimler veya Havva ismiyle birlikte kombine edilebilen birçok ikinci isim, fonetik olarak hoş bir tablo yaratmaktadır. Son olarak bu isim, “Havvanur” gibi takı eklenmiş şekillerde de kullanılabilmektedir.

“Havva” kelimesi köken olarak Arapça’dır. Zaten İslam dinince Hz. Adem’in eşi ve yeryüzündeki ilk kadın olması vesilesiyle dini bir niteliği de vardır. Dolayısıyla, “Havva ismi caiz mi?” diye soruyorsanız, bu sorunun cevabı derinlemesine bir “Evet”tir. Ayrıca Havva kelimesi Kur’an’da özellikle ilk insandan veya kadından bahsedilen sureler olmak üzere birkaç yerde geçmektedir. Sadece İslam dininde değil, Hıristiyanlık, Musevilik ve kaybolmuş birçok Mezopotamya inancında da Havva isminin yeri vardır. Mesela Avrupa’da çocuklara sıkça koyulan “Eva” ve “Eve” isimleri, Havva isminin batı dillerine geçmiş halidir.

Bir adın ünlüler dünyasındaki yeri biraz övünç kaynağı, biraz mizah amaçlı olmak kaydı ile her zaman önemli bir başlık olmuştur. Tabii söz konusu ismin hangi ünlüler tarafından taşındığı da çok önemlidir. Havva ismine ilgi duyanlar da aynı sebepten ötürü kendilerine Havva ismine sahip olan ünlüler listesi oluşturmaya çalışmaktadır. Onlara yardımcı olması adına Havva ismini taşıyan iki adet ünlüyü şu şekilde sıralayabiliriz: Havva Öğüt (müzisyen), Havva Öztel (Aleyna Tilki’nin annesi).

havva-isminin-anlami-45263
Havva İsminin Anlamı

Havva isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Yaşam Boyu Gül,Mutluluk İçinde Yaşa
 • 2 – İç Temizliği, Paklık
 • 3 – İlk İnsan Ve İlk Peygamber Hz.Adem (A.S.)’İn Eşi.
 • 4 – Kutsal kitaplara göre yaratılan ilk kadın.
 • 5 – İhanet eden, hain.
 • 6 – Hz. Havva (s.a), Hz. Adem (a.s.)’in karısı, ilk kadın. Adem (a.s) ‘ın sol kaburga kemiğinden yaratılmıştır. İnsan soyunun başlangıcı yani türeyiş, onların bir arada yaşamaya başlamasıyla vaki olmuştur.
 • 7 – Esmer kadın. Havva: Hz. Adem (a.s.)’in karısı, ilk kadın. Adem (a.s) cennette uyurken sol kaburga kemiğinden yaratılmıştır. İnsan soyunun başlangıcı yani türeyiş, onların bir arada yaşamaya başlamasıyla vaki olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de TÂ HÂ suresinde geçmektedir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: havva:
Kuran ‘da geçiyor.

Havva ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Havva ismini kullanan 159.642 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Havva ismini kullanan 23.501 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Havva ismini kullanan 7.137 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Havva ismini kullanan 6.843 kişi bulunmaktadır.

Havva isminin Türkiye sıralaması

Havva en çok kullanılan 61. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 28. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Havva isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Havva isminin Harf Analizi

Kişiye Havva ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Havva İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Havva ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Havva isminin anlamını gözden geçirin!

Havva İsminin Numerolojisi

Havva isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
V: yirmi yedi
V: yirmi yedi
A: bir
TOPLAM: 66

“Havva” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Havva Öğüt: Türk şair ve yazardır. “Sana Dair” ve “Aşk Ateşi” gibi şiir kitapları vardır.
 2. Havva Rebke: Türk atlet. Uzun atlamada başarılı olan milli bir sporcu.
 3. Havva Karakaş: Türk güreşçi. Grekoromen stil güreşte başarılı olan milli bir sporcu.
 4. Havva Adem: Türk oyuncu. “Bir İstanbul Masalı” ve “Karagül” gibi dizilerde rol almıştır.
 5. Havva Yalçın: Türk basketbolcu. Türkiye kadın milli basketbol takımında oynayan başarılı bir sporcu.
 6. Havva Ana: İslam inancına göre Hz. Adem’in eşi ve ilk insan olan Hz. Havva.

Bu listedeki kişiler, “Havva” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap