Havuç Buzdolabında Nasıl Saklanır?

havuc-buzdolabinda-nasil-saklanir-89364

Havuç Buzdolabında Nasıl Saklanır? Kış sebzelerinden en çok sevilen nereden bir tanesi olan havuç Anadolu’da yetişmektedir. Anavatanı Anadolu toprakları ..

Havuç Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Kış sebzelerinden en çok sevilen nereden bir tanesi olan havuç Anadolu’da yetişmektedir. Anavatanı Anadolu toprakları olan havuç A vitamini ve C vitamini yönünden son derece zengin bir besin türüdür.

Havuçlu salata çorba tatlı kek gibi birçok farklı alanda kullanabiliyoruz. Mevsiminin dışındayken havuç tüketmek istiyorsanız dondurucuların hızda saklamanız gerekmektedir.

Eğer havucu uygun koşullarda muhafaza edebilirsiniz besin değerlerini uzun süre saklayabilir ve ilk günkü tazeliğini koruyabilir.

Buzdolabındaki dondurucuda havuç koymadan önce doğru bir sebze seçtiğinizden emin olun. Havucun kalitesi dondurucuda saklarken lezzetini ve tazeliğini koruyabilmesi için oldukça önemlidir.

Dondurucuda saklamak için uygun olacak havuç ebatları orta boylu olan havuçlar olacaktır. Tazeliği açısından Havuzun üzerinde herhangi bir yıpranma ya da çürük gibi etkenlerin olmaması gerekir.

Avuçlarımızı dondurucuya koymadan önce iyice yıkamamız gerekiyor. Üzerindeki rüyada toprak gibi kalıntılar bulunuyorsa bunları bir sebze fırçasıyla hızlıca temizlemeniz oldukça avantajlı olacaktır.

Ayrıca sonrasında havuçlarımıza düzgün bir şekilde kabuklarından ayırmanız gerekiyor. Bunun için özel kesiciler kullanabileceğiniz gibi eliniz yap kısa bıçak yordamıyla da yapabilirsin. Soyulan havuçlarımızı yuvarlak biçimde Orta büyüklük oluşturacak biçimde doğrayın. Havuçlarınıza varsa bunları doğrulamanızı çok da gerek yoktur.

Havuçları dondurucuya atmadan önce toplamanız gerekmektedir. Şoklama işlemi Havucun taze kalması için son derece büyük önem teşkil eder.

Yapmanız için öncelikle bir tencerede sıcak su kaynatın. Kaynayan suyun içerisine havuçları attıktan sonra tencerenin tamamı havuçla Dolana kadar kaynatmaya devam edin. Yaklaşık beş dakika kadar bekledikten sonra havuçlarımızı alabilirsiniz.

Havuçlarınız büyük boyutlu İsa beş dakika kadar beklemeniz daha iyi olacaktır. Ardından havuçlarınızın suyunu sürebilmesi için bir kaba alın.

Süzüldükten sonra tek bir seferde kullanacağınız havuç miktarını belirleyerek bunları buzdolabı poşetlerine içerisine yerleştirin.

Saklama gerçekleştirirken kapları tercih etmemeniz daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Poşetleri Ağzı hiç hava almayacak biçimde sıkıca kapattıktan sonra havuçlarımızı buzdolabına yerleştirebilirsiniz.

Havuçları sakladığınız kapların içerisinde boşluk kalmaması önemlidir Çünkü donan havuçlar genişleyerek boyutlarını büyüteceklerdir.

Havuçlarınızın ne zaman dondur olduğuna dair üzerine tarih atarsanız kullanmanız açısından İlerleyen zamanlarda daha büyük avantaj yakalamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap