Hatim İsminin Anlamı

hatim-isminin-anlami-67310

Hatim İsminin Anlamı

Bebeğiniz için anlamı oldukça güzel bir isim seçmek ister misiniz? Bazı isimlerin telaffuz edilince anlamı hakkında akıllarda bazı bilgiler belirir. Bu isimlerden bir tanesi de Hatim ismidir. Çoğunuz bu ismin anlamını dar da olsa bilirsiniz. Ama bilmeyenler de bulunmaktadır. Hatim isminin anlamı nedir diye merak edenler de olabilir. Öncelikle Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okumak ya da ezberlemek onu hatim etmek demektir. Okuyan kişi de hafız mertebesine yükselir. Bu durum İslamiyet için oldukça anlamlıdır.

İsimle ilgili diğer anlamları da inceleyebiliriz. Mühürleyici, mühürleyen, mühür basma anlamlarına da gelmektedir. TDK’ya göre Hatim isminin anlamı ise sona erdiren, bitiren demektir. Bu anlamı Kur’an ın sona erdirilmesi bitirilmesi olarak da değerlendirebiliriz.

İsmin oldukça güzel anlamlar içerdiğini sizlere belirttikten sonra Hatim isminin Arapçadan dilimize geçtiğini söylemek isteriz. Erkek bebekler için tercih edilen bir isimdir. Bu güzel anlamlardan sonra Hatim ismi Kur’an da geçiyor mu diye baktığımızda geçmediğini görmekteyiz.

Genel anlamından sonra isimle ilgili yapılan analizleri de incelememiz gerekir. İsim tercihlerinde bulunurken ebeveynler detaylı araştırma yaparlar. Bu araştırmalar içinde farklı analiz sonuçları her zaman merak edilmektedir. Hatim isminin analizi incelendiğinde bu kişilerin duygusal ve romantik olduklarına rastlanır. Oldukça ince düşünceli ve hassas kişilerdir. Çevrelerinde birçok dostu ve arkadaşı bulunur. Sıcak kanlı olmaları onların kolay bir şekilde arkadaş edinmelerini sağlamaktadır.

Manevi konulara ilgileri oldukça fazladır. Maddiyata pek önem vermezler. Aşk duygusuna her zaman değer verirler. Kalpleri aşka her zaman açıktır. Dürüst kişilikleri ile dikkat çekerler. Eleştiriden hoşlanmazlar. Rahat olmak ve rahat yaşamak onlar için önemlidir.

Olumlu yönleri sakin ve sessiz olmalarıdır. Merhamet duygusu yüksektir. Şefkatli ve hassas kişilikleri bulunur. Yalnızlığı severler. Fedakar kişilikleriyle dikkat çekerler. Hayal güçleri ve inançları yüksektir. Romantik ve yoğun duygularla partnerine yaklaşırlar.

Olumsuz yönleri olarak ani kararlar alabildiklerini ve sabit fikirlere sahip olduğunu görmekteyiz. Sıra dışı fikirlere sahip oldukları için bazen eleştiri de alabilirler.

Fiziksel özellikleri arasında geniş omuzları, kalın dudakları, koyu renk gözleriyle dikkat çekerler. Yüz hatları oldukça zariftir. Saçları kalın telli ve dalgalıdır. Elmacık kemikleri belirgindir. Kemerli burunları bulunur. Ses tonu kalın ve etkileyicidir.

Hatim isminde karar kılanlar isimle ilgili her şeyi de bilmek istemektedir. Özellikle farklı analizleri araştırmak merak edilenler arasında bulunmaktadır. Kişilik analizi araştırması içinde olanlar, çocuklarının ileride ortaya çıkacağı karakterleriyle ilgili bilgi sahibi olmak ister. Hatim isminin kişilik analizi yapılacak olunursa bu kişilerin oldukça dürüst ve sorumluluk sahibi olduğu görülür.

Arkadaş seçiminde de bu konulara önem verirler ve arkadaşlarını o yönde seçerler. Monoton hayattan hoşlanmazlar. Hareketli yaşam tarzı onlar için daha iyidir. Gezmeyi ve eğlenmeyi seven kişilerdir. Partnerine de önem verirler. Ona sevildiğini hissettirirler.

Ülkemizde 146 kişinin adı Hatim olmaktadır. En çok kullanılan 5572’inci isimdir. Erkek isimleri arasında 2781’inci sırada yer alır. Son bir yılda bu ismi tercih edenlerin sayısında 12 kişi artış görülmüştür. Hatim ismi caiz mi diye akıllarda oluştuysa sakıncalı isimler arasında yer almadığını söyleyebiliriz. Erkek bebeklere verilebilen hoş bir isimdir.

Benzer isimler de sizde farklı isim seçeneklerine sebep olabilir. Hatim isminin benzerleri olarak; Hasan, Harun, Hatip, Hatem, Hatır, Hatemi, Betim, Bitim, Haşim, Hazım, Hayri, Seçim, Hetim, Haldun örnek verilebilir. Kız isimlerinden benzerler ise; Halime, Hasibe, Besim, Betim, Hatice, Hatime, Hanım, Hayrunisa, Hafız gibi isimler örnek verilebilir.

Hatim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sona Erdiren, Bitiren.
  • 2 – Mühürleyici, mühürleyen
  • 3 – Sonuncu.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hatim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hatim ismini kullanan 146 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hatim ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hatim ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hatim ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.

Hatim isminin Türkiye sıralaması

Hatim en çok kullanılan 5572. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2781. isimdir.

Hatim ismini kullananların sayısı, son bir yılda 12 kişi artmıştır.

Hatim isminin Harf Analizi

Kişiye Hatim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Hatim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hatim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hatim isminin anlamını gözden geçirin!

Hatim İsminin Numerolojisi

Hatim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
T: yirmi dört
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap