Hasret İsminin Anlamı

Hasret İsminin Anlamı Nedir?

Hem kulağa hoş gelmesi hem de anlamının güzel olması nedeni ile birçok insan bu ismi çocuklarına koymayı düşünmüşlerdir. Bu isim genellikle kız çocuklarına koyulan bir isimdir. Dilden dile dolaşması sebebi ile bilmeyenler Hasret isminin anlamını araştırmaktadır. Peki bu Hasret isminin anlamı nedir?

Öncelik ile Hasret isminin TDK’deki anlamını detaylandıralım. Bu ismin TDK’deki anlamı özlem olmaktadır. Özlem duyulan durumlarda hasret kelimesi de kullanılabilmektedir. Yani bu iki kelime eş anlamlıdır denilebilir.

Ayrıca Hasret ismine benzer isimler arasında: Hasene, Hasat, Hashanım, Haskız, Hasna, Hasibe, Şöhret, Hicret, Nedret, Kudret Mefharet, Hayret Meserret de bulunmaktadır. Bu isimlerin dışında: Hamiyet, Haslet, Halet, Hamset, Hakimiyet, Halavet, Hidayet, Hürriyet, Hayat, Hürmet, Hilkat, Hörmet ve Hakikat de bu isme benzer isimler arasında bulunmaktadır.

Bu derin ve güzel anlamı nedeni ile Hasret ismine sahip olan ünlüler de bulunmaktadır. Bu isim, ünlü kişilerde de bu isim bulunsa da en çok dizi ve film camiasında karakterlere verilen isim olarak sıkça duyduğumuz bir isim olmaktadır.

6 harften oluşan Hasret isminin harf analizi şu şekildedir: İlk harf olan “H” sakin bir kişiliğe sahip olmak anlamına gelir. Monoton günlük yaşamı benimseyen bu karakter, sakinliği ile bilinmektedir. İkinci harf olan “A” ise girişimci ve enerji dolu bir kişi anlamına gelmektedir. Mantığı ile hareket etmeye eğilimlidir ve ayrıca mantıklı bir kişilik özelliğine sahiptir. Üçüncü harf olan “S” harfi ise hayalperest ve hayal kurmaktan oldukça keyif alan bir kişi anlamına gelmektedir. Ayrıca hayal kurarken aşırıya kolayca kaçabilecek bir karakterdir. Dördüncü harf olan “R” ise tereddütlü bir kişi olabileceği anlamına gelmektedir. Karar verirken oldukça kararsız kalır ve bu durum artık hayatının bir parçası haline gelebilir.

Beşinci harf olan “E” ise ruhsal denge anlamında sık iniş ve çıkışlar yaşayan bir karakter anlamına gelmektedir. Ayrıca sıkıntılardan kurtulmak için de sürekli olarak mücadele halinde olan bir kişi anlamına da gelmektedir. Son harf olan “T” ise duygularını dışa açmakta zorlanan bir kişilik özelliği anlamına gelmektedir. Yani ketum bir karakter de denilebilir. Bunun dışında hayatı hızlı yaşamayı seven kişilik özelliği de barındırmaktadır.

Hasret isminin anlamı, harf analizi yönteminde tahmini olarak yanılma payı ile beraber bu şekildedir.

Her ismin kendine has bir kişilik analizi vardır. Hasret isminin kişilik analizi de şu şekildedir: Bu isme sahip kişiler detaylara oldukça fazla takıntılı olmaları ile bilinirler. Detaycı bir kişiliğe sahiptirler. Ayrıca oldukça mükemmeliyetçi bir karaktere sahiptirler. Her şeyin mükemmel olmasını isterler ve beklerler. Aksi takdirde bu durumdan rahatsız olurlar. Bunun dışında espri anlayışları da oldukça gelişmiştir. Neşeli ve güzel vakit geçirilebilecek bir kişiliğe sahip oldukları söylenebilir. Çevrelerindeki kişileri eleştirmekten çekinmezler. Ancak kendileri eleştiriye açık kişiler değildirler. Ayrıca düzen ve disiplinden hoşlanırlar.

Savruk, günü birlik yaşayan kişiler değildirler. Aşk hayatlarında da oldukça seçicidirler. Yanlarında olacak partnerlerinin, yanına yakışmasına ve şık, temiz görüntüye sahip olmalarına önem vermeleri ile bilinirler.

Hasret adı Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak caiz olmayan isimler kategorisinde de adı bulunmadığından dolayı bunun sonucunda Hasret ismi caiz mi sorusunun cevabı da evet olmaktadır.

Herhangi bir çocuğa bu ismin koyulmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Çeşitli isim analizleri sonucunda da güzel bir tablo çizen bu isim kullanılabilir. Hasret isminin anlamı güzel kapılara çıkmasından ve kulağa hoş gelmesinden dolayı tercih edilebilir.

hasret-isminin-anlami-30082
Hasret İsminin Anlamı

Hasret isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kuruyan Ağaç Yaprakları
  • 2 – Ele Geçirilemeyen Veya Elden Kaçırılan Bir Nimete Veya Kıymetli Şeye Üzülüp Yanmak.
  • 3 – İç Çekme, İnleme, Üzüntü, İç Sıkıntısı, Keder, Zahmet, Eseflenme, Özleyiş.
  • 4 – Özleyiş, özlem

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hasret ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hasret ismini kullanan 30.712 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hasret ismini kullanan 4.790 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hasret ismini kullanan 1.271 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hasret ismini kullanan 1.144 kişi bulunmaktadır.

Hasret isminin Türkiye sıralaması

Hasret en çok kullanılan 526. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 280. isimdir.

Hasret ismini kullananların sayısı, son bir yılda 281 kişi artmıştır.

Hasret isminin Harf Analizi

Kişiye Hasret ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Hasret İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hasret ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hasret isminin anlamını gözden geçirin!

Hasret İsminin Numerolojisi

Hasret isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
S: yirmi iki
R: yirmi bir
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap