Haşhaş Nasıl Saklanır?

Haşhaş Nasıl Saklanır? Haşhaş turuncu renkli büyük çiçeklere sahip olan kısa boylu bir bitki türüdür ve gelincikgiller ailesinin bir üyesidir. Kullanıldığı ala..

Haşhaş Nasıl Saklanır?

Haşhaş turuncu renkli büyük çiçeklere sahip olan kısa boylu bir bitki türüdür ve gelincikgiller ailesinin bir üyesidir. Kullanıldığı alanlar genellikle çörekler deme şerbetli tatlılarda yoğunlukla kullanılmaktadır. Çoğunlukla kurutulmuş tohum halinde satılır.

Evinizde uzun süre saklayabilmek için bazı önemli teknikleri bilmeniz gerekiyor. Bu teknikler sayesinde haşhaşlı yapacağınız yiyeceklerinizi hem kış aylarında hem de yaz aylarında rahatlıkla yapabilirsiniz.

Haşhaş sebzesini kesinlikle nemli ortamlarda bulundurmamanız gerekiyor. Çünkü nemli ortamlarda bulunduğu zaman Haşhaş tohumları nemi olduğu gibi kendi üzerine çekecektir Ve bu sebepten dolayı uzun süre muhafaza edemeyeceksiniz.

Nem ve rutubetin olduğu bölümler de son derece hızlı bir şekilde bozulma özelliği gösteren bilmektedirler. Bu şekilde fazla dayanamayacağım için Kuru ve güneş ışığı almayan ortamlar içerisinde saklamanız daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacak.

Yine aynı şekilde Kapağı açık olan sıvı gıdaların yanında bulundurmamanın da son derece önemlidir.

Haşhaşın bulunduğu ortam içerisinde hava alabiliyor olması son derece önem taşıyor Çünkü hava olmadıklarından Haşhaş tohumları birkaç gün içerisinde bakteri üretmeye başlar ve kısa zaman içerisinde yapısı bozulur.

Bu sebepten ötürü Haşhaşı uzun vadede muhafaza ederken saklama kabını nadiren belli aralıklarla açarak havalandırmanın uzun süre muhafaza etmenizi sağlayacak önemli bir ayrıntıdır.

Birçok baharatta olduğu gibi Haşhaş tohumlarında da saklama kabı kullanırken plastik yerine cam saklama kabı kullanmanız daha pozitif sonuçlar almanızı sağlar.

Haşhaşlı Arda cam kavanozları kullanabilirsiniz hem dışarıdan rahatça kontrol edebilirsiniz hem de içerisinde bakteri oluşumunu engellemiş olursunuz.

Hava kaçırmayacak vakumlanmış bir kapak muhafaza ederken saklama zamanını ortalama iki kat daha uzun Hale getirmektedir.

Haşhaş tohumlarını saklarken nem olmayacak ve mutlaka soğuk bir ortam içerisinde bekleyecekler. Çünkü sıcak bir ortam içerisinde bulundurduğumuzda Haşhaş tohumları içerisinde bakteri üretimi hızlanacak için kısa süre içerisinde bozulacaktır.

Haşhaşı beklete bileceğiniz saklama süresinin uzun olabileceği ev içerisindeki en uygun olan buzdolapları olmaktadır. Buzdolapları içerisinde bir de cam kavanoz içerisinde kapatılmış halde yerleştirebilirsiniz oldukça uzun süre tüketim işlemini sürdürebilirsiniz.

Cam kavanoz ve buzdolabına bulamıyorsanız Haşhaşı ağızı hava almayacak şekilde farklı bir kabın içerisinde karanlık bir ortamda soğuk bir yerde tutabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap